Efsane Şehirler Letoon, Xantos

Fethiye-Kaş Karayolu çevresinde bulunan Letoon ve Xantos antik kentleri, Anadolu tarihinin en önemli ve en eski şehirlerinden. Bu kentleri mutlaka görmelisiniz. Letoon antik kentinin biraz ilerisindeki Kumluova ise, Patara Plajı'nın bir bölümü....

Letoon ve Xanthos... Belki de isimlerini ilk kez duyduğunuz bu yerleşim yerleri, tarih ve huzur barındırıyor. Letoon, Fethiye- Kaş Karayolu'nun 65. kilometresinde, Kumluova Köyü yakınında bulunuyor. Hellenistik dönemde, Ana Tanrıça Leto'nun adına, M.Ö. 4. Yüzyıl sonu veya M.Ö. 3. Yüzyıl'da yapıldığı düşünülüyor. Letoon'un dikkat çeken en önemli kalıntıları, 3 tane tapınaktır. Bunlardan en kuzeydeki Leto, ortadaki Artemis, güneyindeki Apollon'a adanmıştır. Şimdi bu tapınakların sadece temelleri kalmış. Kutsal alanın yanında, tapınaklara çok yakın bir tepenin yamacında Hellenistik dönemde yapılan ve Roma döneminde yeniden düzenlenen tiyatro bulunuyor. Kutsal alanın kuzeydoğu girişi yakınında bir nekropol var. Toprağa gömülü nekropolün kapısı oldukça güzel yaprak motifleriyle bezenmiş. Ayrıca 1950 yılından bu yana yapılan kazılarda M.S. 4. Yüzyıl'a tarihlenen manastır kalıntıları, İon ve Dor üslubunda Hellenistik, Roma dönemlerinin portik kalıntıları, Likya dönemine tarihlenen duvarlar, Roma heykelleri ve yazıtlar var. Letoon, M.S. 7. Yüzyıl'a kadar yaşantısını sürdürmüş, daha sonra önemini yitirerek terk edilmiş. Şehirde M.S. 8. Yüzyıl'dan sonrasına ait kalıntı izi görülmez. Arap akınlarının başlaması ve Hristiyanlık'ın putperest yapılarına karşı acımasız olan tutumu yüzünden şehrin terk edildiği düşünülüyor. Letoon ören yerinden çıktıktan yaklaşık 5 kilometre sonra sahil yolunu takip ederseniz, Kumluova'ya varırsınız. Kumluova sahiline akasyalar ve mimozalar eşliğindeki toprak yoldan ulaşırsınız. Kumluova'ya bağlı Letoon Plajı da denilen bu yer, 18 kilometre uzunluğundaki Patara Plajı'nın bir bölümü. Patara Plajı'nın tüm özelliklerine sahip. Fakat burası Patara gibi popüler bir yer değil. Sadece Letoon ören yerine gelen birkaç turistin dışında, genelde etraftaki köylülerin kamp ve çadır kurduğunu göreceksiniz. Çok sessiz ve sakin bir yer. Piknik ve kamp için ideal.

Dünya mirası listesinde yer alıyor

FETHİYE'ye 46 kilometre uzaklıkta, Xanthos Irmağı'nın vadisinde kurulu Xanthos, Likya eyaletinin en eski ve en büyük kentiymiş. Letoon'a 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kalkan-Fethiye Karayolu'nun 17. kilometresinde, Kınık içinden geçen yolla Xanthos ören yerine varılıyor. Xanthos kelimenin tam anlamıyla bir felaketler kentiymiş. Yerleşen her uygarlığın inşa ettirdiği yapılarda, Likya gelenekleri, Hellenistik ve Roma dönemi etkileri gözlemleniyor. Xantos, 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Kent esas olarak Likya Akropolü, Roma Akropolü ve bunların dışında kalan kısımlardan oluşmakta. En ilginç yapıları Roma tiyatrosu ve bu tiyatronun batı kıyısındaki yapılar.

Nasıl Gidilir?

KAŞ-Fethiye yolu takip edildiğinde, Kaş'a 50 km, Kalkan'a 19 km uzaklıkta, Kınık yakınından ayrılan 4 km'lik bir yol sizi Letoon ören yerine götürür. Otomobille ören yeri girişine kadar gidebilirsiniz. 5 km sonra ise Kumluova sahiline ulaşırsınız. Xanthos ise Kalkan-Fethiye Karayolu'nun 17. km'- sinde Kınık içinden geçen yol üzerinde.

Ne Yenir?

ÖREN yerleri çevresi ve Kumluova sahili yiyecek,içecek yönünden de oldukça zayıf. Günübirlik ziyaretçiler, Fethiye- Kaş yolu üzerinde bulunan dinlenme tesislerinde bu ihtiyaçlarını karşılıyor.

Nerede Kalınır?

ÖREN yerlerine ziyaretçiler günübirlik olarak geliyor veya Fethiye-Kalkan- Kaş güzergahını kullanırken uğruyor. Kumluova sahili ise sadece çadır kurmak için ideal bir yer. Ziyaretçilere, en yakınında bulunan Kalkan ve Fethiye otellerini tavsiye edebiliriz.

Mutlaka Yapın

Bu tarihi şehirleri gezdikten sonra kendinizi Fethiye'nin ya da Kaş'ın serin sularına bırakabilirsiniz.