Kayseri'de buluşuyoruz

Erciyes'in eteklerinde kurulan ve çağlar boyu ana yolların kavşağında yer almış olan Kayseri, tarihte olduğu gibi günümüzde de her yönüyle önemini korumayı sürdürüyor.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden Kayseri, Erciyes Dağı eteklerinde kurulmuş, altı bin yıllık geçmişi olan bir şehir. Kayseri, tarihi İpek Yolu'nun buradan geçmesi nedeniyle her çağda tüm ulusların ilgisini çekmiş ve pek çok uygarlığın beşiği olmuş. Kayseri'de geçmişin izlerini ve modern kentin özelliklerini bir arada görmek mümkün. Uzun caddeler, bakımlı park ve bahçeler, çok katlı alışveriş merkezleri, şık restoran ve cafelerle beraber şehirde planlı bir yerleşimin olduğu dikkatlerinizden kaçmayacaktır.

Onlarca Kervansaray

Kent merkezi ve çevresi adeta Selçuklu Eserleri Açık Hava Müzesi gibi. Adım başı Selçuklu eserleri görülebiliyor. Cumhuriyet Meydanı, kentin kalbi ve tarihi merkezi. Meydanın görkemli yapısı Kayseri Surları ve Kalesi. Hemen yanı başında Türkiye'nin dört büyük kapalı çarşısından biri olan ve dört giriş kapısı bulunan Kayseri Kapalı Çarşısı bulunuyor. 1859'da yaptırılan ve 500 dükkanın bulunduğu Kapalı Çarşı hem alışveriş hem de tarihi dokuyu keşfetmek amacıyla gezilebilir. Burada ve civardaki dükkanlardan Kayseri'nin ünlü pastırmaları ve sucuklarının yanı sıra geleneksel giysilerden rengarenk kilimlere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Danişmendoğulları Beyliği'nin başyapıtı olarak kabul edilen 12'nci yüzyılda inşa edilen Ulu Camii, Milli Mücadele'de Kuvay-ı Milliye tarafından kullanılan Saat Kulesi, dünyanın ilk hastanesi olarak kabul edilen Şifaiye Medresesi, Çifte Kümbet ve Arkeoloji Müzesi kentin önemli tarihi eserlerinden. İpek Yolu üzerindeki Kayseri'de yol boyunca birçok han ve kervansaray görebilirsiniz. Şehir merkezine 24 km uzaklıktaki Erciyes Dağı, yaz ve kış en çok tercih edilen mesire yerleri arasında yer alıyor. Yaz aylarında şehrin sıcağından bunalanlar, Erciyes'e kaçıyor. 301 kuş türünün bulunduğu Sultan Sazlığı Kuş Cenneti, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Soğanlı Vadisi çevrede görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında geliyor. Aladağlar Milli Parkı'ndaki Kapuzbaşı Şelaleleri, dünyanın belli başlı şelalelerinden sayılıyor. Soğanlı Vadisi yörenin az bilinen ve keşfedilmesi gereken gizemli vadisi. Yerleşim alanındaki peri bacaları şekil ve ortam itibariyle farklılıklar gösterirken, doğa güzelliği ile de büyülüyor.

Nasıl Gidilir?

İstanbul-Kayseri 770 kilometre, Ankara-Kayseri 320 kilometre. İstanbul çıkışlı otobüsler Bolu, Ankara, Kırşehir güzergahını izleyerek yaklaşık 11 saat süren yolculuktan sonra Kayseri'ye ulaşıyorlar.

Ne Yenir?

Pastırma ve sucuk adıyla özdeşleşen Kayseri'nin zengin bir mutfak kültürü var. Kayseri'nin mutfağı hamur işi ağırlıklı. Mantı bunların en gözdeleri. 36 çeşit mantı pişirildiği söyleniyor. Bunların arasında en yaygın olanı etli mantı. Başta mantı olmak üzere yöresel yemeklerden tatmak isterseniz Beştepeler Restoran'a uğrayabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Türkiye'nin en hızlı gelişen merkezlerinden biri olan ve büyükşehir statüsündeki Kayseri'de birçok otel bulmanız mümkün. İşte başlıcaları: Almer Otel: 0 352 320 79 70, Konfor Otel: 0 352 320 01 84, Turan Otel: 0 352 222 55 37, Kadıoğlu Otel: 0 352 231 63 20, Çapari Otel: 0 352 231 49 91, Hattat Otel: 0 352 231 93 31, Titiz Otel: 0 352 231 71 39, Turban Otel: 0 352 241 14 38