Nasrettin Hoca'nın şehri...

Porsuk'un ikiye böldüğü Eskişehir, Kral Midas'tan Nasrettin Hoca'ya kadar var olan kültür mirasını hâlâ koruyor.

Eskişehir, adıyla pek uyumlu bir görüntü vermez aslında. Kent, Odunpazarı semti dışında bütünüyle yenidir. Eskişehir, adını zamanında eski Dorylaion Harabeleri'nin üzerine kurulduğu için almış. Düzenli caddeleri, parkları, bahçeleri, doğal ve tarihi güzellikleriyle Eskişehir, Türkiye'nin yaşanılası şehirlerinden biri görünümünü veriyor. Gidenlerin fark edeceği gibi bir gençlik kenti Eskişehir. Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi'nin büyük öğrenci kitlesi, hemen fark ediliyor. Kentin insanı da öğrencilerle yaşamaya adapte olmuş. Kentte bar, cafe, restoran gibi gençleri cezbeden mekanlar oldukça fazla. Kent merkezini ikiye bölen Porsuk Çayı, ıslah çalışmaları da eklenince gerçekten çok güzel bir hava vermiş şehre.

Kaplıcalar bol
 
Şehir merkezinde görülmesi gereken en önemli yerlerden birisi Osmanlı'nın en güzel mimari özelliklerine sahip Odunpazarı. Odunpazarı'nın adını duyduğunuzda hayalinizde canlanan görüntüye sakın inanmayın. Osmanlı'nın son döneminde zengin aileler tarafından yaptırılan Odunpazarı evleri, yeni bir proje ile turizme kazandırılıyor. Odunpazarı sokaklarında gezerken evlerin doğayla ne kadar uyumlu yapılar olduğunu fark edeceksiniz. Odunpazarı'ndaki Kurşunlu Camii ve Külliyesi kentin en eski camileri arasında. Dünyaca tanınan lületaşı, Eskişehir'in sembolü durumunda. Yeraltında ıslak olarak bulunan beyaz ve beyaza yakın tonlardaki lületaşından yapılan hediyelik eşyalardan kent merkezinde bulabilirsiniz. Pipo en gözde hediyelik eşyalar arasında. Eskişehir, çeşitli hastalıklara iyi gelen sıcak su kaynakları açısından da oldukça zengin. Kentte, çok sayıda hamam ve kaplıca var. Kral Midas'tan, Yunus Emre ve Nasrettin Hoca'ya kadar birçok tarihi kişileri yetiştiren Eskişehir'de, Hititlerden başlayan tarihsel sürecin kalıntıları halen yaşıyor. Frig Kralı Midas'ın anıt mezarı, Yazılıkaya'da zamana meydan okuyor. Bugün dünya harikalarından biri olarak kabul edilen Midas-Yazılıkaya Anıtı, Frig kaya anıtlarının en görkemlisi ve dünyanın en önemli eşsiz yapıtlarından.

Tarihi yapıları çok

Anıt, binlerce yıl önce kayalık bir platform üzerine bir tapınağın cephesi biçiminde işlenmiş 17 metre yüksekliğinde ve 16.50 metre genişliğinde. Hemen yakınında "Kızlar Manastırı" olarak adlandırılan Gerdek Kaya Anıtı bulunuyor. Volkanik tüf kayalığa oyularak işlenmiş iki mezar odalı anıtsal kaya mezarı yol üzerinde oldukça etkili görünüyor. Seyitgazi ilçesinde 1208 yılında ünlü İslam Komutanı Seyit Battal Gazi adına yapılmış Seyyit Battal Gazi Külliyesi oldukça görkemli bir yapı. 15 metre civarındaki boyuyla Seyyit Battal Gazi'nin naaşı da bir o kadar ihtişamlı.

Nasıl Gidilir?

İstanbul çıkışlı Eskişehir'e gitmek için Adapazarı'ndan ayrılan yol ile Bilecik-Bozüyük üzerinden ulaşabilirsiniz. Eskişehir'e demiryolu ile de yurdun dört bir yanından ulaşmak mümkün.

Ne Yenir?

Yöre oldukça zengin bir mutfağa sahip. Çiğ böreğiyle ünlü Eskişehir'de Arapaşı, kapama, haşhaşlı dolama, ve bükme geleneksel lezzetler arasında tadabileceğiniz yemekler. Tercihiniz Eskişehir'e özgü bir lezzet olan çiğ börekten yana ise Papağan ve Eskişehir Çiğ Börek Evi tavsiye edebileceğim mekanlar.

Nerede Kalınır?

Eskişehir'de konaklamak için her türlü konfora sahip oteller bulmanız mümkün. Anemon Otel: 0 222 340 66 66, Yimpaş Hotel: 0 222 221 77 79, Soyiç Hotel: 0 222 230 71 90, Atışkan Otel: 0 222 232 45 45, Has Termal Kaplıcaları: 0222 458 13 14.