Deniz, doğa ve romantizm Cunda Adası

Cunda Adası, Ege mutfağının lezzetli mezelerini ve taze balıklarını sunan lokantaları, zeytin ağaçları, gözlerden uzak kumsalları, otantik taş kahvesi ile ideal bir mola yeri. Deniz, doğa, sanat ve tarihin bütünleştiği Cunda Adası huzur dolu bir tatilin de özel adreslerinden biri....

ALİBEY Adası olarak da bilinen Cunda Adası Ayvalık'ın adeta bir uzantısı sayılır. İlçe merkezine karayoluyla 8 km, denizyoluyla 3 mil olan ada daha sonra eklenen karayolu bağlantısı ile yarımadaya dönüştürülmüş. Eski adı Cunda olan bu ada için alışkanlıktan olsa gerek Cunda adı daha çok kullanılıyor. Kurtuluş Savaşı sırasında, düşmana ilk karşı koyan kahraman komutanın anısına adaya "Alibey Adası" adı verilmiş.

İsmi Yunanca değil

Pek çoğumuzun ilk anda düşündüğü gibi Cunda adı Yunanca değildir. Cunda adının Piri Reis'in "Kitab-ı Bahriye" sinde geçen Yunda Adaları'ndan galat olduğu sanılmaktadır. Rumlarsa "kokulu ada" anlamına gelen "Moshonis" adını vermişler buraya. Ortaçağ'da yaşamış "Moshos" adlı bir korsanın barınağı olduğu söylenir. Başka bir söylenceye göre de ada ismini bitkilerden yayılan güzel kokudan, bazılarıysa kuzeybatı rüzgarının kuzey boğazından ve Tanrısal Dağ İda'nın (Kazdağı) getirdiği temiz havadan aldığını açıklar. Adada Yunan işgali 15 Eylül 1922'ye kadar sürüyor. Ancak Lozan Anlaşması'yla başka bir süreç başlıyor. Anlaşma gereği gerçekleştirilen mübadelede Türkler ile Rumlar yer değiştirir. Bu zorunlu bir göçtür ve göçü yaşayan iki halk arasında da bugün hkapanmayan yaralara neden olur.

Taşlardaki hayat

Adada çok sayıda kilise, manastır varmış. Çoğu günümüze kadar ulaşamamış. Kiliselerin en büyüğü ve ünlüsü ise Taksiyarhis. 1873 senesinde, sahil kesiminde oturan Rumların geleneksel olarak uyguladıkları Bizans stilinde inşa edilmiş olan bu kilise, adanın metropol kilisesiymiş. Kilise mimari tarzı, mermer oymacılığı, tavanındaki dini freskleri, ikonaları ve balık derisi üzerine yapılmış aziz resimleri ile ünlüdür. Kiliseye giriş şu anda yasak. Kilisenin devasa çanı, Bergama Müzesi'nde bulunuyor. Panaya Kilisesi'nin duvar kalıntılarını Bakkal Sokağı'nın başında, Agios Yannis'in dört duvarını girişte, soldaki tepenin üzerinde görebilirsiniz. Türk ve Rum genç aşıkların aşkları uğruna taşlaştığı efsanesine kaynaklık ediyor. Kilise ve yörenin en yüksek tepesi. Kuşbakışı, panoramik görüntü için halk arasında aşıklar tepesi olarak bilinen bu bölgeye mutlaka çıkınız. "Ayışığı" anlamına gelen Ayios Dimitrios Ta Selina adanın kuzey yönünde, kara uzantısında özgün yapısı ile dikkati çekiyor.

Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü

CUNDA Adası'na Ayvalık tarafından bakıldığında; solundaki boğaza Dalyan Boğazı, sağındakine de Dolap Boğazı adı verilir. Çok eskiden bir sandalın geçebileceği kadar sığ olan Dalyan Boğazı, 1880 yılında iki yıl süren uzun bir çalışma sonucunda açılmış. Cunda Adası, Dolap Boğazı'ndan geçilen köprü yardımıyla Ayvalık'a bağlanmış. 1954 tarihli bu köprü 54 metre uzunluğunda ve Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü ünvanını taşıyor. Bu köprüden önce, adaya geniş bir salla geçilirmiş.

Nasıl Gidilir?

CUNDA Adası'na gitmek için de tıpkı Ayvalık'a gider gibi güzergah izlemeniz gerekiyor. Cunda Adası İstanbul'a 489 km, Ankara'ya 675 km, İzmir'e 156 km, Bandırma'ya 223 km. mesafede bulunuyor. İstanbul'dan gitmek için Bandırma, Balıkesir güzergahı, Ankara'dan gitmek için ise Eskişehir, Bursa güzergahını izlemeniz gerekiyor. Ayvalık'a, denize dolgu yapılarak bağlanan Cunda Adası, Ayvalık'a ise karadan 8 km., denizden 3 km. mesafede bulunuyor.

Ne Yenir?

CUNDA Adası'nda deniz kenarına sıralanmış balık lokantalarında yörenin meşhur balığı papalina, deniz mahsulleri, mezeleri, Ege'nin ünlü zeytinyağlı yemekleri ve meşhur Lokma Tatlısı mutlaka tadılmalıdır.
 

Nerede Kalınır?

CUNDA Adası, konaklama açısından oldukça çeşitli seçenekler sunuyor. Özellikle büyük kilisenin etrafında bu türden evlere rastlamanız mümkün. Cunda Otel: (0266) 327 19 43, Deniz Motel Restoran: (0266) 327 10 12, Kapya Otel: (0266) 327 13 21 Otel Scala: 0535 492 40 37 - 0542 437 19 00. Nesos Butik Hotel: (0 266) 327 29 40, Haliç Park Hotel: 0( 266) 331 52 21, Erol Hotel: (0266) 327 13 18, Panoroma Hotel: (0266) 327 16 58.