İmparator Kenti, Uzuncaburç

Toros Dağları’nın eteklerinde, “İmparator Kenti” olarak anılan antik kent Uzuncaburç, şirin, turistik bir dağ köyü havasında.

Uzuncaburç, Silifke’ye 30 km. uzaklıkta, Toros Dağları’nın eteklerinde, çevresi ormanlarla kaplı bir yaylada yer alıyor. Halen 3000 kişinin ören yeriyle birlikte yaşadığı beldenin kendine has bir atmosferi var. Mersin taraflarına gidenler iyi bilir. Sahil kesimi yazın çok sıcak geçer. Uzuncaburç’ta ise keyifli bir serinlik vardır her zaman. Çünkü 1200 metre yükseklikte kurulduğu için yayla havası hakimdir. Güneş altında fazla etkilenmeden antik alanı gezebilirsiniz.

Uzuncaburç, dört kilometre uzaklıkta eski bir Hitit yerleşimi olan Olba Kenti’nin kutsal alanı olarak kurulmuş. Roma egemenliğine geçince “Zeus'un koruyuculuğundaki imparator kenti” anlamına gelen “Diocaesarea” adı verilmiş. Halen büyük bir bölümü ayakta olan anıtsal kapılar, su kemerleri, çeşme, tapınak ve tiyatro kalıntıları kentin izlerini bugüne taşıyor.

Şehrin girişinde Uzuncaburçlu köylü kadınlar karşılıyor sizi. Cadde boyunca köylü kadınlar tezgâhları başında el örgüleri, tülbentler, hatıra eşyalar ve baharatlar satıyorlar. Sütunlu caddenin solunda M.S. 170 yıllarında yapıldığı sanılan ve bir bölümü toprak altında olan tiyatro var. Şehre Roma döneminden kalma anıtsal kapıyla giriliyor. Büyük ölçüde ayakta olan kapı son derece görkemli. İlerde solda, Zeus Olbios Tapınağı var. Tapınağın sütunları önemli ölçüde ayakta. Mitolojik yaratık Medusa, hayvan figürlerinden keçi ve öküz kafası tapınağın duvar kabartmalarında ve sandukalarında sıklıkla yer alıyorlar. Şehrin çıkışında ve surların en yüksek noktasında gözetleme kulesi olan Helenistik Kule var. 22 metre yüksekliğindeki kule büyük kesme taşlarla inşa edilmiş. Köyün 1 km. dışında da piramit şekilli çatısı olan bir mozole bulunuyor. İki katlı anıt 16 m yüksekliğinde. 

Antik kenti gezdikten sonra kentin girişinde bulunan kahvehane tarzı yerde yöreye özgü Kenger kahvesini yudumlayarak soluklanabilirsiniz.Silifke-Uzuncaburç arasında Demircili Köyü bulunuyor. Bu köyde yolun her iki yanına dağılmış, tarlaların içinde daha çok terk edilmiş evlere benzeyen anıt mezarlar göreceksiniz. Roma Döneminden kalma bu anıt mezarlar oldukça ilginç görüntü veriyorlar.

Nasıl Gidilir?

İstanbul ile Silifke'nin arası yaklaşık 900 km. İstanbul çıkışlı Silifke'ye gitmek için otoyoldan Bilecik çıkışı Kütahya, Afyon, Konya ve Karaman illerini takip ederek Silifke'ye ulaşmanız mümkün. Silifke’ye 30 km. uzaklıktaki Uzuncaburç’a kıvrımlı vadilerden asfalt bir yolla ulaşım imkanı bulunuyor.
 

Ne Yenir?

Bir Akdeniz klasiği olan gözleme, içine çökelek, peynir veya kavurma et koyup dürülerek yapılan sıkma ve yayık ayran yörede yol kenarlarında sıkça rastlayacağınız yiyecekler. Kenger kahvesi yörenin popüler içeceği. Kenger kahvesi dağlardan toplanan Kenger tohumundan yapılıyor. Yapılışı ve tadı da Türk Kahvesine çok benziyor.

Nerede Kalınır?

Köyde konaklama imkanınız yok. Şu anda günübirlik geziler için ideal bir mekan. Konaklamak için Silifke veya Narlıkuyu sahilleri en uygun seçenek. Göksu Otel:0324 712 10 21, Taşcu Best Resort: 0324 741 41 41, Ayatekla: 0324 715 10 81, Olba: 0324 741 42 22.