Bastonun adresi, Devrek

Yolu Batı Karadeniz’e düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri de dünyaca ünlü bastonlarıyla tanıdığımız Devrek.


Devrek, Batı Karadeniz Bölgesi’nin iç kesiminde etrafı dağlarla çevrili bir çanağın içinde bulunuyor. Eğer bu bölgeye yolunuz düşerse bu şirin ilçeye mutlaka uğrayın. Devrek Çayı’nın kenarına kurulmuş olan kentin meydanında dev bir baston bulunuyor. Baston, Devrek’in simgesi. Türkiye’nin en güzel bastonları burada eğilip bükülüyor, üzerine motifler işleniyor. Sayıları günden güne azalan Baston atölyelerinden birine gidip mesleğin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Tamamen el emeği, göz nuru

Çelebi Bastonları’da Devrek’in en ünlü baston imalatçısı. Atölyeye gittiğimizde Bastoncu Rüştü Çelebi bize baston yapımının püf noktalarını anlatıyor. İmalat, tamamen el işi olduğu için sınırlı sayıda ve her biri diğerinden farklı şekilde üretiliyor. Baston yapımında bölgede yetişen kızılcık ağacı seçiliyor. Çok geç gelişen bu ağaç türünün kırılmaz bir özelliği var. Baston üretiminde kullanılan ağacın özelliğinin yanısıra Devrek bastonunda kullanılan motif ve sembollerde çok önemli. “Baston her yerde bastondur; üzerinde sanat eseri varsa o Devrek Bastonu’dur” sözünün gerçekliğini bastonları gördükten sonra anlıyorsunuz. Tarihi çok eskilere dayanan semboller çini mürekkebi, dağlama ve oyma yöntemi ile işleniyor. Klasik Devrek bastonu şekli ise ağaca helezon biçiminde dolanmış, başları sap kısmına doğru olan iki yılandan oluşuyor. Makbul olan bastonun incesiymiş. Baston, taşıyıcılık görevinden çok, kişinin dengesini ve ahenkli yürüyüşünü sağlarmış. Devrek’e gittiğinizde ucuzundan da olsa bir baston almayı unutmayın. Çünkü baston hediye etmek uzun ömür dilemenin en güzel yoluymuş.
Devrek’in merkezinde gezilecek tarihi zenginlikler çok az. Fakat ilçenin çevresi çarpıcı doğal güzelliklerle dolu. Akçasu ormanlarında Bostandüzü Mesire Alanı bulunuyor. Bunun yanısıra bir doğa harikası olan Yedigöller Milli Parkı, Devrek’e 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 
 

Nasıl Gidilir?

İstanbul-Devrek 600  km, Ankara-Devrek arası 200 km. mesafede bulunuyor. İstanbul çıkışlı gidecekler, Bolu-Gerede-Mengen yoluyla Devrek’e ulaşabilirler.

Ne Yenir?

Simit ve tarçınlı çöreğinin tadına bakmalısınız. Şehir merkezinde küçük esnaf lokantaları bulunuyor. Buralarda damak tadınıza uygun her türlü yiyecekler bulabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Şehir merkezinde iki yıldızlı otelller mevcut. Çınar Otel: 0372 556 21 15.