Gizemini koruyan şehir, Derinkuyu

Kapadokya'ya gidip, yeraltı şehirlerini gezmediyseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir. Sadece bu bölgeye özgü olan yeraltı şehirlerinin sayısı 150 civarında. En ünlüsü ve halen gizemini koruyan şehir ise Derinkuyu.

20 katlı olduğu ve 20.000 kişinin yaşadığı sanılan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin  mimari yapısı, insanı hayretler içinde bırakan büyüleyici bir atmosfere sahip. Derinkuyu’nun yapımına hangi dönemde başlandığı kesin olarak bilinmiyor fakat Hitit döneminde var olduğuna, Hıristiyanlık döneminde de genişletildiği ve özellikle Arap akınlarına karşı korunmak amacıyla kullanıldığına ilişkin bilgiler var. Yumuşak tüf kayalara oyularak yapılmış olan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin şu anda sadece yüzde 10'u gezilebiliyor ve 8. katına kadar inilebiliyor. Şehrin derinliği yaklaşık 85 metre. 3 ve 4. katlardan sonra 214 basamaklı bir merdivenle en alt kata kadar inilmekte. Toplam alanı ise 4.5 kilometrekare. Ağzı yeryüzüne açılan kuyular en alttaki kata kadar ulaşmakta, aynı zamanda hava bacası olarak da kullanılmakta.
Yeraltı şehrini gezmek için girişten itibaren var olan yön levhalarını izliyorsunuz. Şehrin giriş katında hayvanların bağlandığı yerler bulunuyor. Sonra da yiyeceklerin depolandığı bir başka bölüme geçiliyor. Yeraltı şehrinin her bir bölümü diğerine dar tünellerle bağlanıyor. Ve her giriş silindirik biçiminde hareketli ama ağır kaya kapılarla kapatılıyor. Odaların dışında içeride yemekhane, haç şeklinde bir kilise, mezar odası ve misyoner okulu da bulunuyor. Misyoner okulu geniş bir alan üzerine ve beşik tonoz ile örtülü.
 

Klostrofobisi olanlar dikkat!..

Geçiş koridorları çok dar ve küçük yapılmış. Klostrofobisi olanların girmemesi önerilir. Fakat en alt kata indiğinizde bile müthiş havalandırma sistemi sayesinde nefes almakta zorluk çekmiyorsunuz. İçeride rutubete hiç rastlanmıyor.Bazı katlarda tek bir iniş çıkış yolu bulunduğundan karşıdan kimsenin gelmediğine emin olup öyle geçmek gerekiyor. Koridorların bu kadar dar ve küçük yapılmasının nedeni eğer silahlı düşmanlar içeriye girerse buralarda rahat hareket edememesini sağlamak. Yeraltı şehirleri, kışın kullanım amaçlı değil sadece savaş zamanı girilen yerler. Yeraltı şehirleri sadece Kapadokya bölgesine özgü oluşumlar. Bunlara diğer bölgelerde rastlamak mümkün değil.

Derinkuyu ilçesinin en önemli özelliği bulundurduğu yeraltı şehri. İlçeye Derinkuyu denmesinin nedeni ise içme suyunun 60-70 metre derinlikten çıkmasından dolayı söylenmiş. İlçede yeraltı şehrinin dışında 19.yüzyıla ait bir Ortodoks kilisesi ve kayaya oyulmuş Aya Meryeros Manastırı da bulunuyor. Yeraltı şehrinin çıkışında yöredeki kadınlar kendi yaptıkları bez bebekleri satıyorlar. Nasıl Gidilir?

Derinkuyu, Nevşehir- Niğde karayolu üzerinde ve Nevşehir'e 30 km. uzaklıkta bulunuyor. İstanbul-Nevşehir arası 730 km, İzmir-Nevşehir 760 km, Ankara-Nevşehir 275 km. Yolculuk, özel otomobille İstanbul çıkışlı ortalama 8 saat sürüyor. 

Ne Yenir?Derinkuyu ilçesinde çok fazla yemek seçeneği yok fakat Kapadokya’nın yemek kültüründe hamur ürünleri ve kebap çeşitleri önemli bir yer tutuyor. Hazırlanışı 5 saat süren yöreye özgü testi kebabını ve kuzu tandırlarının tadına bakmalısınız.

Nerede Kalınır?

Derinkuyu’da kalacak pansiyon ve belediyeye ait 3 yıldızlı bir otel bulunuyor. Daha nitelikli oteller için de Ürgüp ve Göreme taraflarına geçebilirsiniz. Bu bölgede konaklamak için pek çok seçeneğiniz var. Kelebek Hotel: (0384) 271 25 31, Asma Pansiyon: (0384) 511 42 87, Ciner Hotel: (0384) 271 20 89, Ottoman House: (0384) 271 26 16, Turan Otel: 0 352 222 55 37, Kadıoğlu Otel: 0 352 231 63 20, Çapari Otel: 0 352 231 49 91