Türkiye’ye karşıdan bakıyor Samandağ
 

Türkiye’ye karşıdan bakan Samandağ aynı zamanda dünyanın en uzun plajlarına ve dünyanın ilk tüneli olan Titus Tüneli ve Kaya Mezarlarına sahip.

Türkiye’nin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Samandağ M.Ö.300’lü yıllarda  Selefkiler tarafından Musa Dağı eteklerinde denize hakim yamaçlarda Antakya’nın bir liman kenti olarak kurulmuş. Özellikle Roma döneminde en önemli liman kentlerinden biriymiş. Antakya’ya 25 km uzaklıktaki Samandağ, sayfiye kenti olarak anılıyor. Ilıman iklime sahip Antakya'da denize girmek için Samandağ kıyıları kullanılıyor. 14 kilometre uzunluğuyla dünyanın sayılı uzun plajları arasında sayılıyor Samandağ sahilleri. Her ne kadar çirkin yapılaşma ve betonlaşmadan fazlasıyla nasibini almış olsa da bölge denize girmek isteyenlerce hala büyük ilgi görüyor. Asi Nehri’de burada denize dökülüyor. Bu kumsal aynı zamanda nesli tehlikede olan yeşil kaplumbağa (Chelonia Mydas)  ve Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının sayılı yumurtlama alanlarından biri. Plajın hemen gerisinde piknik alanları, pansiyon ve lokantalar bulunuyor. İlçe merkezinde tarihi yapı yok fakat plajın hemen arkasında Hz. Hızır ile Hz. Musa’nın buluştuğu yer olarak kabul edilen kayanın üzerinde kurulan Hızır (a.s) ziyareti bulunuyor. Burası Samandağ’ın sembolü haline gelmiş neredeyse. Samandağ’a ilk gelenlerin ziyaret yerlerinden biri. Her zaman kalabalık durumda.
 

Dünyanın ilk tüneli


Samandağ dünyanın ilk tüneli olan Titus Tüneli ve Kaya Mezarlarına sahip. 1.330 metre uzunluğundaki Titus Tüneli, Milattan Önce 300'lerde Musa Dağı'ndan gelen ve kenti tehdit eden sel sularını önlemek amacıyla bin kişilik esir ordusu tarafından 10 yıl boyunca dağ delinerek açılmış. İmparator Vespasianus tarafından başlatılan tünel Titus zamanında tamamlanmış ve derenin önü bir duvarla kapatılarak sel suları, yüksekliği 7 m genişliği 6 m olan bu tünel vasıtası ile uzaklara akıtılmak suretiyle limanın dolması da engellenmiş. Tünelin deniz tarafından girişine yakın yerde Roma döneminde yapılan taşa oyulmuş 12 kaya mezarları var. Bunlardan en genişi ve en ünlüsü Beşikli Mağara. Diğerlerine göre daha gösterişlli ve farklı yapıldğından halk arasında bu adla anılıyor.
Aknehir beldesinde ise denizden yüksekliği 479 m olan bir tepe üzerinde St. Simon Manastırı bulunuyor. Türkiye İnanç Turizmi Haritası’nda da yeralan Manastır  6. yüzyılda St. Simon adına yapılmış. Bu Manastır Antakyalı St.Simone’un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak ün yapmış. Manastırın bulunduğu tepenin panoraması da büyüleyici.
 

Nasıl Gidilir?

Hatay-İstanbul 1100, Ankara 682 , Adana 192 km. İstanbul'dan yola çıkanlar otobandan Bolu, Ankara, Aksaray, Ulukışla, Pozantı ve Adana yoluyla güneye inerek Antakya'ya ulaşabilirler. Antakya-Samandağ arası 25 km.

Ne Yenir?

Samandağ’da balık lokantaları oldukça ünlü. Antakya’dan özellikle balık yemeye gelenler oldukça fazla. Yöreye özgü mezelerle sunuluyor balıklar.Plajın hemen gerisinde başlayan lokantaların fiyatları da oldukça makul.

Nerede Kalınır?

Yaz dönemi oldukça hareketli geçiyor burada. Fakat nitelikli otel yok denecek kadar az. Bu tip otel arayanlar günübirlik olarak Antakya’da kalmalarını tavsiye ederim. Büyük Antakya Oteli: 0 326 213 58 60, Orontes Otel: 0326 214 59 3, Büyük Özcihan: 0326 231 67 17, Büyük Çınar Otel: 0326 231 40 14, Savon Otel: 0326 2146355.