Kaplıca kenti

Kaymağı, lokumu, kaplıcaları ve haşhaşı ile tanınan Afyonkarahisar son derece düzenli ve sakin bir kent. Kentin zengin termal suları yorgunluğunuz fazlasıyla alıyor.

Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara varan bir şehir Afyonkarahisar. Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Roma ve Bizans dönemine evsahipliği yapmış, ardından gelen Selçuklu ve Osmanlılar şehrin mimari yapısını büyük oranda şekillendirmişler.

Kale her yerden görülüyor

Afyonkarahisar'da 226 metrelik volkanik bir kaya üzerine inşa edilmiş ve her yerden görülebilen kale, şehrin de simgesi. Afyon manzarasının ayrılmaz bir parçası olan bu kale, M.Ö. 1350 yılında Hitit Kralı II. Murşil tarafından Arzava Savaşı sırasında yapılmış. Kaleye çıkmak oldukça yorucu. Fakat kaleden Afyon’un tarihi evler ve camilerden oluşan manzarası müthiş. Kaymağı, lokumu, kaplıcaları ve haşhaşı ile tanınan Afyonkarahisar, son derece düzenli ve sakin bir kent. Kalenin etrafında kümeleşmiş en az yüzyıllık renk cümbüşü evler, Selçuklulardan günümüze kalma Ulu Camii ve yivli minaresiyle dikkat çeken Gedik Ahmet Paşa Külliyesi, iki Cumhurbaşkanı çıkarmış olan Afyon Lisesi, Kurtuluş Savaşı sırasında kullanılan silahlarla o günlerden fotoğraflar ve objelerin sergilendiği Zafer Müzesi burada mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.
 

Her yerde kaplıcalar var

Bir kaplıca kenti diyebileceğimiz Afyonkarahisar’da termal oteller ve kaplıcaları kentin her yerinde bulabilirsiniz. Bu olanaktan mutlaka yararlanmanızı öneririm. Kentin zengin termal suları yorgunluğunuz fazlasıyla alıyor. Zafer Müzesi’nin hemen karşısında kentin alışveriş kalbinin attığı çarşı bulunuyor. Burada  hemen hemen iki dükkandan birinin ya sucuk sattığını ya da kaymaklı lokum ve şekerleme yaptığını görürsünüz. Ünlü Afyon kaymağını da bu çarşının bitiminde sabahın erken saatlerinde köylülerden alabilirsiniz.

Afyonkarahisar’ın çevresinde de çok sayıda gezilecek mekan var. Bunların başında Frig Vadisi geliyor. Özellikle Ayazini Köyü, kente çok yakın konumda. Ayazini’de peri bacaları ve kayalara oyulmuş kiliseler son derece ilginç.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan çıkanlar otoyol ile Adapazarı'nın Bilecik ayrımını kullanarak Bilecik- Bozüyük-Kütahya çevreyolundan Afyonkarahisar'a ulaşabilirler.

Ne Yenir?
 
Afyonkarahisar, zengin bir mutfağa sahip. Sucuğu, kaymağı ve lokumu herkes tarafından bilinir. Hamur işleri, haşhaşlı ve kaymaklı yiyecekler yöreye has özellikler taşır. Afyon civarında çok sık yapılan odun fırınında saatlerce pişen güveçin tadına doyum olmaz. Kentin hemen girişinde bulunan İkbal Dinlenme Tesisi yıllardır kalitesinden bir şey kaybetmeyen ve enfes yemekleri olan bir yer. Kentin simge yiyeceklerinden olan kaymağı sabah erken saatlerde Belediye binasının önünde direk üretici köylülerden daha uygun fiyata ve taze olarak satın alabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Belediye'nin misafir konağı dışında Ayazini'de henüz konaklamak için yeterli yer yok. Kaplıca ve termal otelleriyle ünlü Afyonkarahisar'a kadar gitmişken bu olanaktan yararlanıp mutlaka termal bir otelde kalmanızı öneririm. Oruçoğlu Termal Resort: 0272 251 50 50, Grand Özer Termal Otel: 0272 214 33 00, İkbal Otel: 0 272 252 56 00, Çakmak Marble Hotel: 0272 214 33 00