'Sinop' adında aşk saklı

Anadolu'nun kuzeydeki en uç noktasında bulunan ve adını çok hüzünlü bir aşktan alan Sinop, ülkemizin tek fiyordu olan Hamsilos Fiyordu'na ve Karadeniz'in en güzel koylarına sahip.

Karadeniz'in her iki yandan kucakladığı yarımadanın başlangıcında kurulan Sinop, Büyük İskender'e "Gölge etme, başka ihsan istemem!" diyen Diyojen'in doğduğu yer. Sinop adını Nehir Tanrısı Aisopos'un kızı Sinope'den almış. Zeus, Sinope'ye aşık olmuş. Gönlünü kaptırdığı kızı elde etmek için her dilediğini yerine getireceğine söz vermiş. Sinope, sonunda Zeus'un aşkına karşılık vereceğini, ancak kendisine dokunmamasını söylemiş. Zeus, sözüne sadık kalmış ve Sinope'yi en sevdiği yerlerden biri olan Karadeniz'in en uç noktasındaki bu yemyeşil yarımadaya bırakmış. İşte Sinop, adını bu mitolojik güzel Sinope'den alıyormuş. Başka bir efsaneye göre de adı, Amazonların kraliçesi Sinope'den geliyormuş.

Uçsuz bucaksız
 
Sinop'a girer girmez dikkatimi çeken şey şehrin her tarafını kuşatmış, yapım tarihi çok eskilere dayanan kaleleri. Şehir merkezinde en bilinen yapı tarihi Sinop Cezaevi. Bir zamanlar dalgaların dövdüğü, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Burhan Felek gibi birçok ünlünü yattığı Sinop Cezaevi, şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Bu binanın yanında Alaattin Camii, Pervane Medresesi, Paşa Tabyaları, Balatlar Kilisesi ve Serapis Tapınağı bulunuyor.

En kuzey uç

Günbatımını Türkiye'nin en kuzey noktasında yakalamak için İnceburun'a geçmenizi öneririm. En kuzey uç olan İnceburun Feneri, kent merkezine 22 km uzaklıkta. Bölgenin, belki de Karadeniz'in en güzel koyları olan Akliman ve Hamsilos Fiyordu'da bu güzergah üzerinde. Akliman, bembeyaz kumlarla örtülü, uzun kumsalı bulunan doğa harikası bir yer. Doğal sit alanı olarak korunan ve tesislerin olmadığı yer, denize girmek için mükemmel. Hemen ilerisindeki Karadeniz'in bir bıçak gibi yardığı Hamsilos Fiyordu ise mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Hamsilos Fiyordu ülkemizin tek fiyordu olma özelliğini taşıyor. Sessiz sakin, gün boyu doğayla baş başa kalınabilecek bir yer. Piknik yapılabilecek masalar da var etrafta. Sinop Limanı, doğal liman olması sebebiyle ilk çağlardan beri gemicilerin sığınak yeri olmuş. Özellikle balıkçı limanı, sahilde bulunan kalesi ve etrafında bulunan çay bahçeleri ile yaz akşamları oldukça hareketli. Bölge Karadeniz ikliminin de özelliğiyle Temmuz ve Ağustos ayları hariç bütün yıl yağış alıyor. Deniz için tatile gidecek olanlar bunu da hesaplamalılar.

Nasıl Gidilir?

Sinop'un İstanbul'a uzaklığı 700 km, Ankara'ya 434 km. Eğer İstanbul'dan yola çıkarsanız, Bolu-Gerede ayırımından Ilgaz-Kastamonu ve Gerze yoluyla Sinop'a ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 10 saatlik bir yol.

Ne Yenir?

Sinop, sebze ve balık açısından zengin bir yer. Yöresel yemekler ise genelde hamur işlerine dayanıyor. Bu zamana kadar yemediğiniz lezzette pizzaları Sinop'ta yiyebilirsiniz. Bir zamanlar NATO üssü olduğu dönemlerde öğrenmişler pizzayı.

Nerede Kalınır?
 
Sinop merkezinde konaklayabileceğiniz gibi Akliman Mevkii ve Karakum'da da kalabilirsiniz. Hotel Diyojen: 0368 261 88 22, 260 29 80, Zinos Country Hotel: 0368 260 56 00, Sinop Kumsal Otel: 0368 261 87 77, Otel Sarı Kadir: 0368 260 15 44, Ayancık Apart Otel: 0368 613 11 37.