Yaban çiçeği

Temiz havası, yemyeşil bitki dokusu, altın renkli doğal kum plajları, pırıl pırıl denizi ile Karadeniz sahilinde bulunan Şile, Ege ve Akdeniz'i aratmayacak güzelliklere sahip.

KARADENİZ sahilinde İstanbul'un yanı başındaki Şile, denizin, kumun, yeşilin, tarihin, eşsiz doğanın kucaklaştığı bir yöre. İlçe sınırları içindeki dağların yüzde 90'ı zümrüt yeşili ormanlarla kaplı. Şile'nin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanmakta. Şile eski Yunanca'da "Yaban Çiçeği" anlamına geliyor. Şile'nin limanına girdiğinizde arkanızda tarihi kale, bir yanınızda ise ilçenin simgesi deniz feneri karşılıyor sizi. Karadeniz'in azgın dalgalarıyla mücadele eden gemilere 1859 yılından beri kılavuzluk ediyor Şile Feneri. Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan fener, Türkiye'nin en büyük deniz feneri olma özelliğini taşıyor aynı zamanda. Şile Kalesi tarihsel gelişim içinde önemli bir yer tutmuş. Bizanslılar'ın yaptırdığı kale, daha sonraları Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanılmış. Kalenin yer aldığı ada, yapıtın şeklinden dolayı Ocaklı Ada olarak anılıyor.

Kayaların ağladığı yer
 
Ağlayan Kayalar, Şile Feneri'nin 600 metre gerisinde taşlar arasından çıkan bir su kaynağı... Akış biçimi ağlayan bir insanın gözyaşlarına benzetildiği için bu adı almış. Efsaneye göre iki genç birbirlerini çok sevmiş, ancak aileleri evlenmelerine karşı çıkmış. Onlar da kavuşamayacaklarını anlayınca el ele tutuşup kayalıklardan Karadeniz'e atlamışlar. Arkalarından kayalar bile ağlamış. Hafif kıvrımlı küçük koy ve doğal plajların yer aldığı 60 km'lik sahil şeridine sahip. Denizi tertemiz, uçsuz bucaksız plajlarının kumu altın renginde ve ince taneli. Ağlayan Kaya, Kumbaba, Ayazma, İmrenli, Sahilköy en çok tercih edilen kumsallar. Şile'de yaz turizmi sezonu çok kısa. Ağustos en sıcak ay. Ağustos sonunda Karadeniz'e özgü rüzgarlar başlıyor.

Otantik kıyafetler

Şile'yi dünyaya tanıtan en önemli kültür varlığı ise "Şile Bezi". Pamuk ipliğinden yapılan ve el tezgahlarında dokunan Şile Bezi, Şile'ye özgü otantik bir değer. Şile Bezi'nden vücut terini emme özelliğinden dolayı bir çok kıyafetler üretilmekte.

Nasıl Gidilir?

ŞİLE, İstanbul'a 70 km uzaklıkta. Ümraniye dışından Şile'ye bağlanan yeni bir yol var. İstanbul'un Avrupa yakasından Fatih Köprüsü'nü geçerek yola çıkanlar, Ümraniye-Şile çıkış bağlantı yolunu devam ederek Şile'ye ulaşabilir. Otobüs yolculuğunu seçerseniz, Üsküdar'dan Şile'ye Şile-Ağva- Üsküdar otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Ne Yenir?

ŞİLE içinde özellikle liman çevresinde bulunan çok sayıda lokanta balık ağırlıklı çalışıyor. Mevsimine göre lüfer, palamut, çinekop, istavrit, kalkan söyleyebilirsiniz. Bunun dışında ilçe merkezi, plaj bölümü ve konaklama tesislerinin restoranlarında damak tadınıza uygun farklı lezzetler bulmanız mümkün.

Nerede Kalınır?

ŞİLE'de her zevke her keseye göre konaklama tesisi var. Bazıları sadece yaın çalışıyor. Fiyatlar havuzlu otellerde kişi başı kahvaltı dahil 75 YTL'den başlıyor. Değirmen Otel: (0216) 711 50 48 - 711 51 48 Şile Resort Otel (0216) 711 36 27 - 28 Şile Klas Otel: (0216) 711 53 67 - 712 06 38 Fener Motel: 0216 711 28 24 Doğa Club: 0216 711 20 20

Mutlaka Yapın!..

Şile'de girdiğiniz denizin Karadeniz olduğunu unutmayın ve fazla açılmayın deriz. Bu arada kendinize mutlaka Şile Bezi'nden bir kıyafet alın. Ayrıca Karadeniz'in leziz balıklarını tadın.