Suyun karayla dansı Sedir Adası

Mavi-yeşil bir plaj, mükemmel bir kum, pırıl pırıl bir su ve cennet gibi bir ada... Herkesin hayatında kesinlikle en az bir kez görmesi gereken bir yer Sedir Adası....

Gökova Körfezi'nin en önemli ve ünlü adasıdır Sedir Adası. Akyaka'dan, Marmaris'ten ya da Çamlıköy'den denizyolu ile ulaşılabilen Sedir Adası, doğal ve tarihi güzellikleriyle yörenin en gözde ören yerlerinden. Sedir Adası, Cedreae (Kedrai) antik kenti ve ünlü Kleopatra Plajı ile tanınıyor. "Kedrai" sedirler anlamına geliyor. Yüzyıllar öncesinde ada ve çevresi sedir ağaçlarıyla kaplı olduğu için bu ismin adaya yakıştırıldığı söyleniyor. Fakat günümüzde ne adada, ne de çevresinde bu sedir ağaçlarından eser kalmamış. Bugün ada makilerle, zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı. Adayı yılda ortalama 300 bin kişinin gezdiğini söyleniyor. Sedir Adası'na gidebilmek için tekne turlarının fiyatı 10 YTL. Adaya giriş ücreti de bu yıl kişi başı 10 YTL.

Kumları  korunan saklı cennet
 
Sedir Adası, ünlü Kleopatra Plajı'nda bulunan kumlar nedeniyle turist akınına uğruyor. Yazın, kendisini kuma gömen tatilcilerle, tam bir panayır alanına dönüşüyor. Adanın efsanesi kendisinden büyük. Abartılı bir turist masalı gibi gözüken en yaygın anlatım; 3 bin yıl önce Kraliçe Kleopatra ile sevgilisi Romalı Komutan Antonius'un balayı için adaya gelmeleri ve adanın o güzel beyaz kumlarını gemilerle Mısır'dan getirtmeleri şeklinde. Uzmanlara göre ise kristal kumlar, karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşuyor. Çapları 1 milimetreden daha küçük olan ve her tanesi aynı büyüklükte bulunan bu özel kum, balık yumurtasını andırıyor. Kumun rengi denizin rengine ayrı bir güzellik katıyor. Sodalı suda çoğalan, ateşe tutulduğu zaman yanma özelliği bulunan ve büyüteç altında incelendiğinde hareket eden doğa harikası kumlar, bölgenin turizm gelirlerine de önemli katkı sağlıyor. Plajdaki kumlar dünyada 15 yerde Türkiye'de ise sadece Sedir Adası'nda mevcut. Bundan 10 yıl öncesine kadar 1 metre derinliğinde olan kumlar, şimdilerde ancak bir karış yüksekliğinde. Bu yüzden kumlar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altında. Kumların dışarı taşınmaması için terlik ve havluyla girilmesi yasak olan plajdan çıkarken duş almak da zorunlu. Kumu korumak için 2 gözetleme kulesi bulunuyor. Adayı ilk kez ziyaret edenler, başta bu uygulamadan yakınsalar da, plajın kendine özgü yumuşak kumları ile temas edince, bu eşsiz güzelliğin ancak bu şekilde korunabileceği konusunda hemfikir oluyorlar. Yetkililer Sedir Adası'nı dünya turizminin önemli merkezlerinden biri yapmak için Maldiv Adaları tarzı bir görüntü vermeye çalışıyorlar.

Antik tiyatrodaki görkem
 
Zeytin ağaçlarıyla kaplı adada, doğal güzelliklerin yanı sıra M.Ö. 1000'li yıllara dayandığı sanılan Helenistik ve Roma dönemlerine ait antik tiyatro, agora ve antik liman kalıntıları da bulunuyor. Tekne turları ile Sedir Adası'na gelirken, el değmemiş koylara, İngiliz Limanı ve ve Akbük Plajı gibi nefis yerlere de gezinti yapabilirsiniz. İngiliz Limanı, Gökova'nın en büyük koyu olan Değirmenbükü'nün koylarından biri. II. Dünya Savaşı'nda Alman savaş gemilerinden kaçarak buraya saklanan İngiliz filosunun anısına, bu adla anılıyor. İngiliz Limanı'nda sizi karşılayacak olan deniz kızı heykeli ise heykeltıraş Tankut Öktem'in eseri.

Nasıl Gidilir?

MARMARİS'in kuzeyinde Gökova Körfezi'nde bulunan adaya Marmaris'ten, Akyaka'dan veya Marmaris'e gelmeden Çamlı Koyu'ndan kalkan teknelerle gidiliyor

Ne Yenir?

SEDİR Adası'na giden tekneler zaten öğle yemeğinizi karşılıyor. Marmaris ve Akyaka'da güzel restoranlar bulunuyor. Bunun dışında Çamlı Koyu'nda yer alan birkaç restoranda kahvaltı, alabalık, tandır, köy ekmeği ve yöre yemeğini lezzetle yiyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

MARMARİS ve Akyaka konaklama açısından birçok seçenek sunar. Akyaka'da yöre mimarisine uygun nitelikli otel, apart ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Beldede yüzme havuzlu lüks villalarda konaklamak çok moda. Ayrıca Çamlı Köyü'nde de pansiyon ve moteller var. Çamlı köyü Sedir Moteli: 0252 495 81 09, Fatih Pansiyon: 0252 243 57 86, Gökovalı Pansiyon: 0252 243 50 61, Idyma Hotel: 0252 243 50 54, Ateş Otel: 0252 243 54 42, Engin Otel: 0252 243 57 27, Nil Hotel: 0252 243 54 41, Ali Baba Apart: 0252 243 54 09, Begonvil Apart: 0252 243 56 77.