Adanus değil, Adana

Türkiye'nin en verimli topraklarının ortasında kurulu olan Adana, adını gök tanrısı Uranüs'ün oğlu Adanus'tan alıyor 1500 yıllık Taş Köprü ise kentin siluetini mükemmel yansıtıyor.

Mitolojiye göre adını gök tanrısı Uranüs'ün oğlu Adanus'tan aldığı rivayet edilen Adana, Türkiye'nin en verimli tarım alanlarından olan Çukurova'nın ortasında kurulmuş bir şehir. Şehir merkezi Seyhan ile Ceyhan nehirlerinin arasında palmiyeler ve makilerle donatılmış. Kentin siluetini en iyi yansıtan tarihi Taş Köprü, görülmesi gereken yapılar arasında başı çekiyor. Kent merkezinden geçen Seyhan Nehri'nin en dar yerindeki Taş Köprü, bin 500 yıllık bir Roma eseri. Bugün, hala üzerinden trafik akıyor. 21 gözlü olan köprünün yedi gözü nehrin ıslahı sırasında toprak altında kalmış. Köprünün mimarı, aynısını Roma'da yaptığından bir örneği de orada bulunuyor. Taş Köprü'yü karşınıza aldığınızda, şehrin bir diğer simgeleri haline gelen Sabancı Merkez Camii ve Hilton- Sa'nın nehre yansıyan siluetini göreceksiniz.

Saat Kuleleri

Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük camisi olma özelliği taşıyan Adana Merkez Sabancı Camii, mimari olarak Sultanahmet ve Süleymaniye Camisi'ne benzetiliyor. Caminin yanında Seyhan Nehri boyunca uzanan çok güzel dekore edilmiş yeşil alanlar ve parklar var. Ayrıca geleneksel Akdeniz mimarisi özelliklerini taşıyan eski evler de dikkatinizi çekecektir. Kente gelir gelmez ilk öğrenilmesi gereken stratejik noktalardan birisi de Büyük ve Küçük Saat Kuleleri. Çünkü adres sorulduğunda tarif çoğunlukla kulelere göre anlatılıyor. Şehrin merkezinde Ali Münif Caddesi üzerinde bulunan Büyük Saat Kulesi 1882 yılında yapılmış. Saat kulesinin iki yanında eski yapılardan oluşan dükkanlar bulunuyor. Kenti gezerken Selçuklu, Memluklu ve Osmanlı üsluplarının bir bileşimi olan Ulu Camii görenleri büyülüyor. 1513 yılında yapılan caminin sekiz köşeli minaresi oldukça ilginç. Seyhan Caddesi üzerindeki Adana Arkeoloji Müzesi de, iki katlı taş bir yapı. Müze çok önemli tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor. Giriş katında müzenin simgesi olan Hitit Tanrısı Tarhunda, aslanların çektiği arabasıyla ziyaretçileri karşılıyor.

Görülesi Yerler

Adana-Ceyhan yolu üzerinde 27'nci kilometrede bulunan Misis'te Nuh Peygamber'in tufan gemisini ve içindeki hayvanları tasvir eden müze ile içi taban mozaiğiyle aynı yolun 35'inci kilometresindeki Yılankale ilgi çeken yerler arasında. Adana merkezden Ceyhan'a giderken yolun sağ tarafında kartal yuvası gibi bir kale göze çarpıyor. Haçlı ordularının 11-12. yüzyılda yaptığı bu kale, yılanların kralı anlamına gelen Şahmaran efsanesinin de kaynağı. Kent merkezinden biraz uzaklaştığınızda ise balık lokantalarıyla da ünlü Adana'nın sayfiye yeri Karataş, 70 km uzaklıkta ise Anavarza ören yeri bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Ankara-Adana 550 km, İstanbul-Adana arası yaklaşık 950 km. Karayoluyla İstanbul'dan özel araçla çıkanlar otoban ve duble yol ile Ankara-Aksaray- Ulukışla- Pozantı yoluyla Adana'ya ulaşabilirler. Hava yolunu tercih edenler Adana- İstanbul seferiyle kentin içine iniyorlar.

Ne Yenir?

Meşhur Adana Kebabı, yörenin spesiyalitesi. Fakat her yerde de karşınıza çıkmıyor. Her yer simitçi, pizzacı dolu. Meşhur kebapçıları bulmak için biraz aramak gerekiyor. Adanalılar'a göre kebap sokakta tabladan yenirse ancak tadına varılır. Herkesin tuttuğu bir tablacı var ve hangisinin gündüz ya da gece nerede olduğu biliniyor. Benim size tavsiye edeceğim kebap salonları ise Yüzevler Kebap Salonu ve Asma Altı Kebap Salonu. Buralarda kebabın yanında envai çeşit salata ikram ediliyor. Neler yok ki bunların arasında! Taze maydanoz, nane, mevsimine göre turp, közlenmiş soğan, kırmızı biber, acılı ezmeşil garnitürün yanında bir de şalgamı mutlaka tatmanızı tavsiye ediyorum. Yerel mutfağın diğer gözdeleri; cartlak kebabı ve içli köfte ama yağda kızartılanından değil sıcak suda haşlanıp üzerine limon sıkılarak yenileninden.

Nerede Kalınır?

Adana'daki konaklama tesislerinin büyük bir bölümü Seyhan'da yer alıyor ve yüksek bir doluluk oranı gözleniyor. Seyhan Oteli: 0322 457 58 10, Çukurova Sürmeli Oteli: 0322 352 36 00, HiltonSA Oteli: 0322 355 50 50, Mavi Sürmeli: 0322 363 34 37, Zaimoğlu Oteli: 0322 363 53 53, Sedef Otel: 0322 435 02 53.