Portakal kokulu sakinlik Köyceğiz

Köyceğiz, adını aldığı göl kenarına kurulu, zengin doğal güzellikler ve narenciye bahçeleri içinde, sakin ve huzurlu bir belde....

Köyceğiz, Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nin birleştiği yerde, Marmaris ile Fethiye arasında, Sarıgerme, İztuzu, Kaunos, Dalyan gibi birçok yeryüzü cennetinin ortasında yer alıyor. İlçeye adını veren göl, 52 kilometrekare büyüklüğünde ve 10 kilometre uzunluğunda sazlıklar eşliğinde ince bir su yoluyla Akdeniz'e bağlanıyor. Burada tekneler kıvrıla kıvrıla yol alıyor. Göl, dağlardan 7 ayrı kol halinde inen sularla besleniyor.

'Bütün şehir batmış’

Köyceğiz, zamanında gölün alanı üzerinde bulunan bir ovada kurulmuş. Bilinmeyen bir zamanda ovayı sular basmış. Felaketin seyrine gelenler gölün doğu kısmında kalan birkaç evi ve insanı görünce, "Bütün şehir batmış, sadece kıyıda bir köyceğiz kalmış" demiş. İsminin buradan geldiği söylenir. Bugün hala gölün altında bir batık şehir olduğuna inanılır. Köyceğiz sonraları köylüğü bir tarafa bırakarak köy gibi manasına gelen "Köyceğiz" olarak adlandırılmış. Fakat yöre halkı daha çok "Köyceyiz" olarak söylüyor. Köyceğiz, şatafatlı lokantaları, danslı, müzikli gece kulüpleriyle eğlenceli bir tatil kenti değil. Bilakis çok sakin, kafa dinleyebileceğiniz huzur dolu bir yer. Dileyenler yaz aylarında göl sularında serinleyebilir. Biraz bulanık da olsa temiz bir su. Belediye tarafından yapılan Köyceğiz Plajı, ilçenin batısında yer alıyor. Plajda bir de cafe-restoran bulunuyor. Hemen arkasında Sığla Ormanı'nın gölgelediği bir kamp yeri bulunuyor. Burada çadır veya karavanla konaklama yapılabiliyor. Göl kenarında oldukça sevimli çay bahçeleri var. Köyceğiz'e gittiğinizde, sizin de mutlaka dikkatinizi çekecektir. Yaz akşamları neredeyse bütün Köyceğiz sakinleri göl kenarında büyük bir iştahla çekirdek çitleyerek dolaşır.

Tekne turlarına katılın

Tam gölün bitip denizin başladığı yerde Ekincik Plajı bulunuyor. Köyceğiz'de konakladığınızda günübirlik tekne turlarına kesinlikle katılmanızı tavsiye ederim. Tekne gezintisiyle kaya mezarlarını görüp antik Kaunos kentini mutlaka ziyaret edin. Ayrıca sazlıkların arasında, çok güzel bir tekne yolculuğu ile Dalyan ve İztuzu Plajı gezisi yapabilirsiniz. Gölün çevresinde yürüyerek veya otomobille yapılacak bir gezi de çok zevkli olacaktır.

Kaplıcaları ile de ünlü
 
Köyceğiz, kaplıcaları ve çamur banyoları ile de ünlü. Çamur banyolarının cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Köyceğiz, Türkiye'nin Rize'den sonra en çok yağış alan yeri. Kış yağmurlarının 3-4 ay boyunca sürdüğü söyleniyor.

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL-Köyceğiz arası 864 km, Ankara 762 km'dir. Karayoluyla Muğla- Fethiye Karayolu izlenerek ulaşılır. İzmir-Muğla yönünden Gökova'ya inenler, Marmaris'e ayrılmadan Köyceğiz levhasını göreceklerdir. Yaklaşık 30 km sonra Köyceğiz beliriyor. Dalaman Havaalanı, Köyceğiz'e 32 km uzaklıkta.

Ne Yenir?

GÖL kenarında ve çarşı içinde esnaf lokantaları ve meyhaneleri, salaş görüntüsüne rağmen oldukça iyi servis sunuyor. Her türlü sebze ve et yemekleri, balık ve et çeşitleri, mezeler bulunuyor.

Nerede Kalınır?

KÖYCEĞİZ şehir merkezinde ve göl kenarında oldukça güzel oteller ve pansiyonlar var. Otel fiyatları ortalama kişi başı yarım pansiyon 35 YTL. Köyceğiz Panorama Plaza: 0252 262 37 73, Özay Oteli: 0252 262 43 00, Oba Pansiyon: 0252 262 41 81, Su Apart Otel: 0252 262 12 10