Doğanın kardeşliği, Kemer

Batı Toroslar'ın eteklerinde, sahil boyunca uzanan şirin bir yerleşim alanıdır Kemer. Turizmin hayat bulduğu ilçe, tarihi, denizi ve ormanları ile doğayı ayaklarınıza seriyor. Bölgedeki Ayışığı Koyu ve Phaselis ise dünyanın sayılı güzelliklerinden.

İşte Akdeniz'in büyülü atmosferinin hayat bulduğu bir yer daha, Kemer. 1910'da kurulan bugünkü Kemer, sel altında kalmış. Halk bir daha sel olayını yaşamamak için, taştan 23 km'lik bir duvar örmüş. Daha sonra gelen yabancıların duvarı kemere benzetmeleri ile "Eskiköy" diye bilinen şehir "Kemer" olarak anılmaya başlanmış. Kemer bir tarih şehri olmasıyla birlikte dünyanın en güzel plajlarına sahip olan ender beldelerden biridir. Temizliğin ve güzelliğin resmi belgesi olan Mavi Bayrak, Kemer'in birçok plajında vardır. Bunlar: Göynük, Beldibi, Kiriş, Çam Yuva ve Tekirova.

300 gün güneşli
 
Yılda ortalama 300 günü güneşli geçen Kemer, üstünde korunak oluşturan çam ormanlarının etkisiyle serin bir atmosfere sahiptir. Su sıcaklığı kışın 10-12, yazın 27-29 C dir.Bu nedenle 8 ay denizden yararlanılabilir. Kemer çarşısında yörenin en modern ve büyük mağazalarına rastlayabilirsiniz. Halı, deri, kuyum mağazaları bölgenin genelinde olduğu gibi, çoğunlukta. Turistik eşya mağazalarında seramik biblolar, taştan oyulmuş mücevher kutuları, kristal ev eşyaları satılıyor. Belli başlı büyük giyim markalarını butiklerde görebiliyorsunuz.

Mağaralar

Kemer'in gece hayatı yaz sezonu boyunca çok renkli. Marina yakınlarında iki ayrı cadde var; diskolar caddesi ve barlar caddesi. Barlar caddesinde English publarına ve hatta türkü barlara rastlıyorsunuz. Ayrıca yöredeki diğer çekicilikleride mağaralarıdır. Bu mağaralardan Beldibi mağarası Antalya'nın 27 km. güneybatısında deniz kenarındadır. Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla Deliği mağarası olup, Tahtalı Dağ'ın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya Kemer-Kumluca karayolu üzerinden veya Tekirova köylerinden yaya olarak gidilebilir. Her iki köyden de 3.5-4 saat yürümek gerekmektedir. Kemer'de dalgıçlık da çok yaygın. Çeşitli dalgıçlık organizasyonları bölgeye geliyor. Alman, Rus, Avusturyalı, Fransız, Amerikalı, Belçikalı ve İngiliz turistlerin gözdesi olan Kemer; Phaselis, Olimpos, Yanartaş gibi tarihi yerlere de yakındır. Kemer'den Phaselis ve Olimpos'a denizden ve karadan ulaşmak mümkündür.

Phaselis

KEMER'E en yakın antik kent olan Phaselis aynı zamanda Kemer'de bilinen ilk yerleşim yeridir. Kent, İ.Ö. VII. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuş. Bir süre Büyük İskender'in egemenliğinde kalmış. Sonra Mısır Firavunları, Likya Birliği, Roma İmparatorluğu egemeliğine girmiş. Bu büyüleyici kente günlük tekne turlarıyla da gidilebilir.

Nasıl Gidilir?

ANTALYA'NIN batısına düşen Kemer'in Antalya'ya uzaklığı 35 km. Antalya'dan 30-40 dakika içinde Kemer'e ulaşabilirsiniz. Karayolunun deniz kıyısına paralel olması nedeniyle yol boyunca güzel manzaralar görme imkanı yakalayabilirsiniz. Fakat bu enfes yolda keskin virajlara dikkat edin.

Ne Yenir?

TÜM bu doğal güzellikleri içinde barındıran Kemer'in, damak tadınıza hitap edecek pekçok restoranları ve barları mevcuttur. Özellikle küçük motellerin restoranları çok şirin. Fiyatları da uygun. Kemer" de Akdeniz yemekleri olduğu kadar, fast food da tüketiliyor.

Nerede Kalınır?

İLÇEDE her keseye göre konaklama var. 60.000 yatak kapasitesi olan turistik kuruluşlar ve büyük tatil köyleri konaklama gereksinimlerini yerine getiriyor. Fame Residence: 0242 814 41 00, Kiriş World: 0242 824 68 00, Derus Hotel: 0242 824 74 75, Fame Beach Hotel: 0242 814 54 89, Fame Hotel: 0242 814 30 21

Mutlaka Yapın!..

Akdeniz'in en eşsiz koylarına sahip olan Kemer'e gittiğinizde mutlaka tekne turu yapın. Jeep safarilerle bölgedeki yaylaları ve Toroslar'ın eteklerinde gizlenmiş ilginç hayatları keşfe çıkın. Ve tabii ki dünyanın en eski antik şehirlerinden biri olan Phaselis'i görmeden bölgeden ayrılmayın.