Sakin, sessiz ve ucuz tatil yöresi Kefken

Temiz denizi, kumsal ve çam ormanlarının yanında, ilginç kaya yapıları da yörenin çekiciliğini artıran en önemli unsurlar....

İzmit-Kandıra'ya 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kefken, hemen yanıbaşındaki Kerpe kadar modern bir görünüşe sahip değilse de ondan daha büyük bir yerleşim yeri. Burası klasik bir balıkçı köyü. Denizi, kumsalları ve çam ormanları en önemli özellikleri Kefken'in. Kefken merkeze 1 kilometre mesafede Kovanağzı Plajı bulunuyor. Plajı çok uzun olmamasına rağmen Temmuz, Ağustos aylarında keyifle denize girebilirsiniz. Kumsalın batı ucunda değişik şekilli kayalar ve denize uzanan küçük yarıklar var. Pazar günü giderseniz, Kefken pazarını dolaşabilirsiniz. Asıl görülmesi gereken yerler Kumcağız, Kovanağzı ve Pembe Kayalar kumsalları.

Pembe Kayalar 

Kovanağzı Koyu'ndan yaklaşık 500 metre Cebeci istikametine doğru ilerlerseniz, yokuşun hemen başında Pembe Kayalar için sola orman yoluna girmeniz gerekiyor. Yol boyunca uzanan uzun kumsallar bazen tepeler arasında kaybolurken, bazen de birdenbire önünüze çıkıyor. Orman içerisinde toprak ve çakıllı yolda bir süre ilerledikten sonra yolun bitiminde muhteşem kaya oluşumları göreceksiniz. Hafta sonu gittiğiniz takdirde kayaların üzerinde piknikçilerle karşılaşabilirsiniz. Pembe Kayalar, ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerden biri. İlginç bir jeolojik yapıya sahip bu kayalar, suyun içinden yumuşak olarak çıkartıldıktan sonra sertleşiyorlarmış. Bu özelliklerden dolayı Osmanlı döneminde dikdörtgenler şeklinde kesilerek, deniz yoluyla Istanbul'a getirilmiş, Sultanahmet Camii dahil birçok caminin yapımında kullanılmış. Bölgede balıkçılık oldukça gelişmiş ve büyük balık üretim istasyonları kurulmuş. Ama şimdi eskisi gibi yok bu istasyonlar. Pembe Kayalar'ın ilginç jeolojik yapısı, gün batımında ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Cenevizlilerden kalan tarihi kale
 
Kefken'in hemen ötesinde, Kandıra'ya 27 kilometre uzaklıktaki Cebeci, ekonomik tatil yapmak isteyenler için ideal. Cebeci sahilinin geniş ve uzun olmasının yanında en çok dikkat çeken özelliği güzel kumu. Sahil, özellikle yaz aylarında kalabalık olduğu halde, kalabalığın birbirini rahatsız etmeden güneşleneceği kadar büyük. Upuzun plajı olmasına rağmen denizi Kerpe'de olduğu gibi korunaklı ve sakin değil. Hemen karşısında Kefken ve Giresun Adası bulunuyor. Kefken Adası aynı zamanda Karadeniz'in üzerinde insan yaşayan tek adası. Adada Cenevizliler'den kalma kale surları görülebilir. Yaz aylarında güneş, tam karşıdan denize batıyor. Cebeci'de deniz sezonu Haziran ortası başlıyor. Ama bu tarihten önce gelip bu şirin köyde dinlenenlerin sayısı da oldukça fazla.
 

Nasıl Gidilir?

TEM'den giderken İstanbul'un Anadolu yakası ile Kefken arası 140 kilometre. TEM'den İzmit yolu üzerinden giderken, Kandıra çıkışından gireceksiniz. Eğer enfes manzaralarda yolculuk etmek istiyorsanız, Şile-Ağva-Kandıra yolunu kullanın.
 

Ne Yenir?

KEFKEN, bir balıkçı köyü. Her gün balığa çıkan tekneler taptaze balıklarla geri dönüyor. Fakat balık yiyeceğiniz nitelikli restoranlar ne Kefken'de ne de Cebeci'de yok. Ayrıca pazarda yöre insanının yetiştirdiği sebzeler, peynir ve yoğurt satılıyor.

Nerede Kalınır?

KEFKEN civarında motel ve pansiyonlarının yanı sıra, çadır ve kamp yapmak için de uygun belirlenmiş yerler de mevcut. Nitelikli otel olmamasına rağmen yöredeki az sayıdaki konaklama tesisinde fiyatlar ucuz. Bu nedenle ailece gidebilirsiniz. En az 3 kişi kalabileceğiniz odalar 40- 70 YTL arası.Hotel Kefken: (0262) 563 75 08, Yeniay Pansiyon: (0262) 563 61 16, Özkan Apart Pansiyon: (0262) 566 72 90

Mutlaka Yapın!..

Balık mevsiminde giderseniz bol bol balık yiyebilirsiniz. Kandıra-Kefken arasındaki köy pazarından taze meyve-sebze alabilir, meşhur Kandıra yoğurdunun tadına bakabilirsiniz.