Dalış, uçuş ve lezzet cenneti Kaş

Doğanın tarihle kucaklaştığı Kaş, Akdeniz'in en farklı coğrafyasına sahip. İrili ufaklı koylarla derin maviliklere uzanmış ilçeye yaklaşırken manzarası sizi etkilemeye başlıyor..

ANTALYA'nın en ayrıcalıklı ilçelerinden biri olan Kaş, Toros Dağları'nın gölgesinde, Antiphellos antik kentinin üzerine kurulmuş. İlçe bugünkü adını, hemen karşısında bulunan "Gözün nuru" manasına gelen Meis adası'ndan esinlenerek almış. Göz biçimini anımsatan Meis Adası'yla birlikte düşünüldüğünde yarımada şeklindeki sahili olan ilçenin kaşa benzediğini düşünmek gerçekten kaçınılmaz.

Kumsal yok

Kaş bir dalış ve uçuş cenneti. İsterseniz Kaş'ın arkasındaki yamaçlardan paraşütle atlayarak hava yolculuğu yapabilirsiniz, isterseniz her gün limandan kalkan teknelerle dalmaya gidebilirsiniz. Kaş, denizaltındaki görüş mesafesinin 25 metreye kadar çıkması ve batıklarından dolayı dünyanın sayılı dalış merkezlerinden sayılıyor. Eğer dalmaya merakınız varsa bu işin eğitimini veren kurslarda mevcut. Eğer uçmak ya da dalmaktan çekiniyorsanız Kaş'ın içinde ya da etrafındaki küçük plajlarda denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Kayalıklı bir arazi üzerine kurulan Kaş merkezinde kumsal yok. Ama kayalıklar üzerinde oluşturulmuş platformlardan denize girilebiliyor ve teraslarda güneşlenilebiliyor. Kaş'ın içinde yürüyerek merkezden 5-10 dakika uzaklıkta Küçük Çakıl Plajı bulunuyor. Hemen 20 dakika uzaklıkta ise Büyük Çakıl Plajı bulunuyor. Ancak yokuş yukarı olduğu için yürümek yerine aracınızla veya minibüsle gitmenizi öneririm. Bir de istediğiniz saatte limandan ancak teknelerle gidebileceğiniz Limanağzı Koyu bulunuyor. 20 dakikalık keyifli bir deniz yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu koylarda ufak çapta beachler de var. Benim favorim Limanağzı Koyu. Çok sakin ve sessiz bir yer. Plajlara giriş ücreti, şezlong ve şemsiye kirası da ödemiyorsunuz.

Merdivenli plajlar
 
Plaj için Kaş-Kalkan arasındaki Kaputaş Plajı da tercih edilebilir. Kalkan-Kaş yolunda dağların ve virajların arasında giderken bir anda beliren Kaputaş Plajı, Kalkan'dan otomobil ile yaklaşık olarak 10 dakika, Kaş'tan ise 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. Plaja 200'e yakın basamak merdiven inerek ulaşılıyor. Üşenmeyip o merdivenlerden inin ve tropikal bir adayı andıran masmavi denizin kıyıda turkuaza dönüştüğü bu minik sahildeki, dalgaların ve denizin keyfini çıkarmadan sakın Kaş'tan ayrılmayın.

Meis Adası

Çukurbağ Yarımadası'nın adaya bakan kesiminden neredeyse bir taş atımlık mesafede Meis Adası bulunuyor. Ada, Yunanistan'ın Türkiye'ye en yakın adası. Kaş'tan Meis'e günü birlik turlar var. Ancak bunun için pasaportunuzun ve vizenizin olması gerekiyor.

Nasıl Gidilir?

ANTALYA- Kaş 200 km. Kaş-Fethiye 110 km. İstanbul-Kaş arası ise yaklaşık 950 km. İstanbul'dan Kaş'a karayolu ile varmak istiyorsanız, biraz sıkıntıyı göze almalısınız. Çünkü sizi virajlı ve uzun bir yolculuk bekliyor. Ama Kaş'a vardıktan sonra kentin güzelliği tüm yorgunluğunuzu alıp götürecektir. Bir de uçak alternatifi var. Kaş, Antalya Havalimanı'na 200, Dalaman Havalimanı'na ise 160 km.

Ne Yenir?

KAŞ'ta en çok tercih edilen balık türü Beyaz Sokar balığı. Bunun yanısıra İskaroz, Kılıç, Lagos, Orfoz ve Kefal'de bolca bulunuyor. Bilgin Otel'in restoranında otel işletmecisi Özlem Hanımın pişirdiği Sokar balığı, Antalya yöresine özgü meze çeşidi Hibeş ve piyazdan kesinlikle tatmanızı öneririm.

Nerede Kalınır?

KAŞ'TA konaklamak için bol seçenek var. Beş yıldız konforu aramıyorsanız, oda fiyatları, kişi başı 30 ile 40 YTL arasında değişiyor. Bilgin Otel: 0 242 836 45 10, Clup Hotel Phellos: 0 242 836 19 53 Hotel Barbarossa: 0 242 836 40 71, Habesos Hotel: 0 242 836 20 22 Çakıl Pansiyon: 0242 836 15 32, Hotel Gardenia: 0242 836 34 99, Aqua Princess: 0 242 836 20 26, Hera: 0242 836 30 62, Linda: 0242 836 13 28.