Tarihin ve doğanın enfes buluşması Efes

Efes, Türkiye'de bulunan birçok antikkent içerisinde en görkemli, en etkileyici ve en tanınmış olanı. AntikÇağ'da önemli bir uygarlık merkezi olan Efes, bugün de yılda ortalama 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği önemli bir turizm merkezi....

Tarihe yolculuk yapmak ister misiniz? Bu sorunun yanıtı herkes için hiç kuşkusuz "Evet" olacaktır. O zaman doğru Efes'e... İzmir'in Selçuk İlçesi'nde bulunan ve antik çağda önemli bir uygarlık merkezi Efes... Gişelerden geçip kent içinde yürümeye başladığınız andan itibaren antik şehir sizi hemen etkisi altına alıveriyor. Efes antik kenti çok büyük bir alanı kaplıyor. Gün yüzünde olan kısmı tabii bu. Hala çalışmalar sürüyor.

Bir zamanlar deniz kenarı
 
Efes tarihi boyunca birçok kez yer değiştirdiğinden kalıntıları 8 km2'lik geniş bir alana yayılmış. İlk Efes kenti, M.Ö. 6000 yıllarında kurulmuş ve o dönemin en önemli liman kenti olmuş. Tabii şimdi ne deniz, ne kıyı var. Önceden Küçük Menderes ırmağının Ege Denizi'ne döküldüğü körfezin kıyısında ve Panayır Dağı eteğindeymiş. Küçük Menderes'in getirdiği alüvyonlar limanı doldurunca, Bülbül Dağı yamaçlarına taşınmış. Bu yüzden antik kente girdiğinizde önce sizi limana inen sütunlu yollar karşılar. Bugün gezilen Efes, Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuş. Bir kent devletçiği iken Roma İmparatoru Augustus Dönemi'nde Asya Eyaleti'nin başkenti olmuş ve nüfusu M.Ö. 1.-2. yüzyıllarda o dönem için gerçekten çok fazla olan 200.000 kişiyi aşmış.

Mermer kenti
 
Antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan kent, İ.Ö. 4.bine dek giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamış. Doğu ile Batı arasında başlıca kapı durumunda olan Efes, deniz ve kara ticareti ile Roma Dönemi'nde Asya'nın en büyük ve en zengin metropolü olmuş. Her taraf mermerden yapılmış anıtsal yapılarla donanmış. Efes, tümüyle mermerden yapılmış ilk kent olma özelliğine de sahip.Ancak, Efes antik çağdaki önemini yalnızca büyük bir ticaret merkezi olarak gelişmesini ve başkent oluşuna borçlu değildir. Anadolu'nun eski ana tanrıça Kybele geleneğine dayalı Artemis kültünün en büyük tapınağı da Efes'de yer alır. Bu tapınak dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Efes kalıntıları gerçekten muhteşem. Bu kalıntıların içinde, Akropol, Bizans Hamamları, Arkadiane (Liman Caddesi), Antik Tiyatro, Mermer Cadde, Celsus Kitaplığı, Aşk Evi, Hadrian ve Artemis Tapınakları'nın belli başlı bölümleri kazılar sonucu ortaya çıkarılmış.

Her mevsim muhteşem
 
Efes'i görmek için belli bir mevsimi beklemenize gerek yok. Ama yazın güneş açık alanda bulunan antik kent üzerinde bir başka etki yapıyor. Eğer bu mevsimde Efes'i ziyaret etmeye karar verdiniz, ya sabahın erken saatleri, ya da ışıklandırıldığından dolayı akşam üzerini seçmenizde fayda var. Bir de Efes'i gezerken yanınıza fotoğraf makinesi ve ayrıntılı bir kitap almayı da sakın unutmayın.

Nasıl Gidilir?

EFES, İzmir-Aydın karayolu üzerinde. İzmir'e 55 km., Selçuk'a 3 km mesafede. Kuşadası'na giden yolun solundan Efes tabelasının bulunduğu ağaçlı yoldan girilir.

Ne Yenir?

EFES'TE gözleme yapan bir kaç ufak yer varki ama asıl yemek işini hemen yanı başındaki Selçuk'a saklayın. Selçuk ve çevresi çöplere dizilmiş, kimyonlu çöp kebaplarıyla ve ayranlarıyla ünlü.

Nerede Kalınır?

SELÇUK'DA birçok otel ve pansiyonlar, çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor. Şirince ve Kuşadası ise, çok yakın olduğundan diğer alternatifler olarak düşünüleblir. Özellikle Kuşadası'nda Efes Antik Kenti'ne gezmeye gelen turistler sayesinde doluluk oranı yükseliyor. Naz Han: 0232 892 87 31-32, İmbat Otel: 0256 614 20 00, Korumar Otel: 0256 614 82 43, Adakule Otel: 0256 614 92 70, Atınç Otel: 0256 614 76 08.