Rüzgârla randevu... Gökçeada'da

Ege'nin kuzeybatısında yer alan Gökçeada, Türkiye'nin sahip olduğu en büyük ada. Doğal yapısı, upuzun kumsalları ve zengin su kaynaklarına sahip olan deniz ortasındaki bu cennet beldede geçmişle bugünü bir arada yaşayabilirsiniz..

Denizin ortasında bir huzur kenti Gökçeada. Denizi, rüzgarı, binbir çeşit tadı ile farklı bir tatil arayanlar için ilginç bir adres Gökçeada. Adanın merkezi tipik bir Anadolu kasabasını andırıyor. Birçok yeni yapılaşma olmasına rağmen eski dokusunu da koruyabilmiş. Gökçeada, merkez ilçe ve 7 köyden oluşuyor. Eski köyler kıyı ve ovalar yerine korsanlardan korunmak amacıyla yüksek ve sarp kayalıklara kurulmuş. 289.5 kilometre kare yüzölçümündeki ada, Kuzu limanı ucu itibariyle Çanakkale'ye 33, Gelibolu yarımadasındaki Kabatepe limanına 14 mil uzaklıkta. Gökçeada, Ege Denizi'nde bulunan Yunan adalarına ise daha yakın. Limni ile arasındaki mesafe 16, Semadirek'e 14 mil uzaklıkta.

Kültürlerin geçit yeri
 
"Çorak topraklarda Bereket Tanrısı" olarak adlandırılan İmbrasos'un "Bolluk Diyarı" olarak bilinen Gökçeada - eski adıyla İmroz, Homeros'un İlyada Destanı'nda Deniz Tanrısı Poseidon'un adası olarak geçer. 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılan ada, Balkan Savaşı sırasında İtalyanlar'ın, 1. Dünya Savaşı'nda İngilizler'in, kısa bir süre sonra da Yunanlılar'ın egemenliğine girmiş. Lozan Antlaşması sonucunda 22 Eylül 1923'de Türkiye topraklarına katılmış. Adanın nüfusu 8 bin dolayında. Çeşitli kültürlerin buluştuğu Gökçeada'da camiler, kiliseler, manastırlar ve eski Rum evleri birarada bulunuyor. Merkeze 4 km uzaklıktaki Kaleköy, görmeniz gereken ilk yer. Kaleköy adanın eski yerleşimlerinden. Kıyıdan yükselen tepenin ovaya bakan yamacına yerleşmiş. Kuzu Limanı yapılmadan önce gemiler Kaleköy limanına yanaşırlar, biraz açıkta demirleyip filikalarla yolcu alıp verirlermiş. Şimdi lokantaların çoğu burada. Kaleköy'de ana caddenin bir yanı plaj ve çay bahçelerine ayrılmışken, diğer yanında oteller, pansiyonlar ve restoranlar yer alıyor.

Dibek kahvesi için

Zeytinliköy; halen en popüler ve en çok korunmuş ayakta kalmış olma özelliğini taşıyor. Kuşbakışı Gökçeada merkezine ve ovaya bakıyor. Hemen her taraf zeytinliklerle dolu. İlçe merkezine çok yakın Zeytinliköy'de dibek kahvesini yudumlamayı ihmal etmeyin. Meydanında üç kahve var. Madamın Dibek Kahvesi, Orhan Karatay'ın Yeri ve Beşiktaşlı Hristo'nun Kahvesi. Zeytinliköy'den sonra uğramanız gereken diğer yer Tepeköy. Burada Barba Yorgo'nun kendi yapmış olduğu şaraplardan tadabilir veya akşam tavernasında eğlenebilirsiniz. Dereköy ise Türkiye'nin en büyük terkedilmiş köyü olarak geçiyor. Önceden bin 950 haneli olan köyün nüfusu şimdilerde 50 hane. Sivil mimari örnekleri, kilisesi, çamaşırhanesi ve kahveleri görülmeye değer. Adanın her yerinden denize girmek mümkün. Güney sahillerindeki Tuz Gölü'nün yanındaki Aydıncık en kalabalık plajlardan. Buranın kum plajında hem denize girmek hem de sörf yapmak mümkün. Bunun yanısıra içerdiği bol miktardaki kükürt nedeniyle romatizma, kireçlenme ve sedef gibi hastalıklara iyi geldiği söylenen Tuz Gölü'nde çamur banyosu yapabilirsiniz. Denizden taşan sulardan oluşmuş Tuz Gölü adanın yüzde1' i kadarını oluşturuyor. Ayrıca 30 metre yükseklikten dökülen Marmaros Şelalesi, kaya mezarları gibi ziyaret edilebilecek yerler de Gökçeada'da mevcut.

Nasıl Gidilir?

GÖKÇEADA'YA Çanakkkale'den ya da Eceabat-Kabatepe Limanı'ndan gidebilirsiniz. Gökçeada Bölgesi oldukça rüzgarlı. Bu nedenle hava raporlarını dinleyin. Çanakkale-Gökçeada arası 1.5 saat. İstanbul'dan gitmek için Tekirdağ- Malkara-Keşan-Gelibolu-Eceabat yolunu kullnmanız ve Eceabat'a geldikten sonra Kabatepe Limanı'ndan adaya gemi ile hareket etmeniz gerekiyor. İzmir ve Bursa yönünden gelenler ise Çanakkale'den feribot ile adaya ulaşabilirler.

Ne Yenir?

ADADA her tür deniz ürünü var. Fakat 1 Nisan-1 Eylül arası avlanma yasağı olduğundan taze balık bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunun yanısıra ızgara ve zeytinyağlı yemekleri tadabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

GÖKÇEDA'YA vardığınızda "Nerede ve nasıl kalabilirim?" diye endişelenmenize hiç gerek yok. Adanın hem merkezinde hem de köylerinde, yerli ve yabancı turistleri ağırlayabilecek kapasitede konaklama yerleri mevcut. Gökçeada'nın en önemli özelliği ev pansiyonculuğunun çok gelişmiş olması. Isınma sorunu yok, yıl boyu da açıklar. Gökçeada Resort: (0 286) 287 40 40, Kale Motel:(0 286) 887 44 04, Poseidon Otel: (0286) 887 46 19, Belediye Otel: (0 286) 887 48 10, Yakamoz : (0 286) 887 20 57, Kalimerhaba : (0 286) 887 36 48, Adem Baba : (0 286) 887 27 23.

Mutlaka Yapın!..

Gökçeada, kampçılık, dağcılık, treking ve sörf yapmak için bulunmaz bir coğrafyaya sahip. Bu arada Kaleköy ve Zeytinliköy'ü görmeden adadan ayrılmayın. Çamur banyosu yapın.