Işıklar diyarı Fethiye

Bir zamanların Telmessos'u (Işıklar Diyarı) Fethiye, bugün hem doğası, hem de tarihiyle büyülü bir yer. Fethiye bir tarafta eşsiz plajları, diğer tarafta tarihi hazineleri ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor

FETHİYE, Akdeniz'in içinde irili ufaklı adaların serpiştiği Fethiye körfezinde, arkası çam ormanlarıyla çevrili bir koyda yer alıyor. Fethiye'ye gelirken 30-40 kilometre kala sizi dimdik uzanan dağlar ve Akdeniz'in tipik bitki örtüsü selamlar. Yaklaştıkça ve içerilere girdikçe şehrin büyüsüne kendinizi kaptırmamanız mümkün değildir. Efsaneye göre mitolojik tanrı Apollon, Finike Kralı Agenor'un en küçük kızına aşık olmuş. Utangaç ve içine kapanık bu kıza yaklaşmak için kendini yavru bir köpeğe dönüştürmüş. Kızın sevgisini kazanınca da, yakışıklı, genç bir erkek olarak ortaya çıkmış. Çift, çocuklarının adını Telmessos (Işıklar Diyarı) koymuş. İşte Fethiye şehrinin efsanevi ismi buradan geliyor.

Doğayı ciğerlerinize çekin
 
Fethiye'de plajları ise kısa sürede keşfedeceksiniz. Şehir merkezinin çevresindeki en tanınan plajlar Çalış ve Karagözler plajları. Çalış plajı körfezin açığında yol kıyısında bulunan plajdır. Oldukça uzun ama dar kumsallıdır. İyi rüzgar aldığı için sörf yapanlar oldukça fazladır. Akdeniz ikliminin etkisindeki bu büyüleyici yerde dokuz ay denize girmek mümkün. Yol ve kumsal boyunca çok sayıda otel göreceksiniz. 1. ve 2. Karagözler plajları ise Fethiye'nin içinde sayılır artık. Rüzgarlı havalarda bile dalgalı olmayan denizi yüzmek için çok uygun. Bizim gibi otel ve önündeki plajla kendinizi sınırlamak istemiyorsanız Fethiye'de dolaşacak çok yer bulacaksınız. Hemen Karagözler ve limanı geçtikten sonra başlayan Oyuk Tepe burnunu dolaşırsanız eğer, mis gibi çam kokusu eşliğinde denize gireceğiniz sakin koylar karşınıza çıkacak. Fethiye, doğa sporları meraklıları için de ideal bir yer. Özellikle 1975 m yükseklikteki Babadağ'ın doruklarından paragliding yapmak da, yapanları izlemek de ayrı bir keyif. Oldukça geniş olan Fethiye çarşısında da ne ararsanız bulabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanları, dericiler, halıcılar, butikler ve kuyumcular sıra sıra dizilmişler. Fethiye'nin gece hayatı da çok canlı. Sahile yakın turistik dükkanlar bölgesinde Barlar Sokağı bulunuyor. Barlar Sokağında her keseye uygun sınırsız eğlence imkanları bulabilirsiniz.
 

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL-Fethiye arası 850 kilometre, Ankara-Fethiye arası ise 650 kilometre. İstanbul'dan gelecek olanlar Muğla-Köyceğiz üzerinden gelebilirler. En yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı ise 55 kilometre uzaklıkta bulunuyor.


Ne Yenir?

LİMANDA ve çarşı içerisinde birçok restoranla karşılaşacaksınız. Çalış Plajı'nın yanındaki alanda da et-balık restoranları mevcut. Fethiye'deki restoranların hemen hepsi, menü ve fiyatları tablolara yazarak restoran önlerine koyuluyor.

Nerede Kalınır?

FETHİYE turizm açısından çok gelişmiş olduğu için konaklama seçenekleri de çok fazla. Birinci sınıf tatil köyünden pansiyonlara kadar her bütçeye ve konfora göre otel bulmanız mümkün. Fiyatlar iki kişi yarım pansiyon 40 YTL'den başlıyor 250 YTL'ye kadar çıkıyor. Alize Hotel: (0252) 617 01 01, Hillside Beach Club: (0252) 614 83 60, Atapark Hotel: (0252) 612 40 81, Er-Öz Hotel: (0252) 622 12 26 27, Golden Moon Otel Muğla: (0252) 613 32 35, Parıltı Muğla, Telefonu: (0252) 614 49 59

Mutlaka Yapın!..

Fethiye'ye geldiğinizde mutlaka yamaç paraşütü ile uçun. Ve yeryüzündeki bu muhteşem güzelliğe gökyüzünden tanıklık edin.