Rüzgârın kenti Çeşme

Türkiye'nin en batı ucunda bir tatil beldesi olan Çeşme; tertemiz denizi, kilometrelerce uzanan plajları ve hızlı gece hayatının yanı sıra, şifalı sıcak sularıyla da ünlü. Stres ve yorgunluktan gerçek anlamda kurtulmak için Çeşme'yi mutlaka görmelisiniz....

EGE'nin incisi Çeşme önceleri gemiciler tarafından "Küçük Liman" diye adlandırılırmış. Zamanla çoğalan ve buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı da yöreye "Çeşme" denilmiş. Çeşme'de dağların denize dik inmesi, görkemli doğal güzellikler yaratmış. Sayısız koyları, berrak denizi, güneşi, ince kumları, deniz içinde kaynayan kükürtlü suları, yarımadanın 29 km'yi bulan kıyıları boyunca dağılmış durumda. Deniz yoluyla gelen turistlerin giriş kapısı olan Çeşme Limanı'ndan, İtalya seferleri yapan feribotlar kalkıyor. İlçe merkezinin sahilinde oteller, lokantalar, kafeler bulunuyor ama denize girmek için biraz ilerilere gitmek gerekiyor.

Çeşme Kalesi

Çeşme'nin görülmeye değer tarihi ve kültürel değerlerinden biri Çeşme Kalesi. Kale, Sultan II. Beyazıt döneminde 1508 yılında inşa edilmiş. Kalenin ilk inşaatı tam deniz kıyısına yapılmış ancak, sonraki yıllarda denizin doldurulması sonucu bugünkü halini almış. Kale ve liman, ticaret ve savaş gemilerini kötü hava koşullarına ve düşman saldırılarına karşı korumaktaymış. Kalenin hemen önünde Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa'nın aslanlı heykeli bulunuyor. Kale içinde de Çeşme Arkeoloji Müzesi yer alıyor. Ilıca, İzmir ve Çeşme'nin en gözde sayfiye yeri. İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Ilıca, beyaz incecik kumları, deniz içinde kaynayan termal suyu ile önemli bir yere sahip. Kaplıcalar, Ilıca merkeze 1.5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Çeşme'ye gelişte solda bulunan Alaçatı, Çeşme'nin en eski yerleşim yerlerinden. Doğal Alaçatı Limanı, devamlı esen rüzgârına rağmen dalgasız denizi ile dünyanın en iyi 3 rüzgâr sörfü merkezinden birisi. Ildırı, Çeşme'nin en büyük turizm merkezi. Burada beyaz kumsallar, nitelikli konaklama tesisleri ve termal olanaklarından yararlanabilirsiniz. Denizin içinde kaynayan sıcak termal sular, havuz haline getirilmiş.
 

Nasıl Gidilir?

ÇEŞME'nin ulaşım merkezi İzmir'dir. İzmir'e; 77 kilometrelik dar bir asfalt, 80 kilometrelik otoyol olmak üzere 2 ayrı yolla bağlanır. İzmirÇeşme Otoyolu çok geniş ve sakin bir yoldur. Otomobille İzmir-Çeşme arası 45 dakika sürüyor.

Ne Yenir?

BUGÜNLERDE Çeşme denilince akla öncelikle ünlü sandviç "kumru" geliyor. Fakat deniz ürünlerinden de özellikle çipura, levrek, ahtapot ve midyeyi denemelisiniz. Çeşme'de bol sakız ağacı var ve sakızdan her türlü şey üretiliyor. Dondurmasını, reçelini ve muhallebisini tatmanızı öneririz.

Nerede Kalınır?

ÇEŞME'nin içinde ve civarında güzel oteller bulabilirsiniz. Ayrıca pansiyonlar da otelleri aratmıyor. Hotel Babaylon: (0232) 722 14 85 Çeşme Kervansaray Hotel: (0232) 712 71 77 Fadıl Otel: (0232) 712 65 57 Ilıca Hotel: (0232) 723 21 83 Hotel Akvaryum Prenses: (0232) 723 22 05

Mutlaka Yapın!..

Çeşme sizlere, termal tesisleriyle de hem sağlık hem de farklı bir tatil olanağı yaşatacak. Bu tür imkanlarıyla, diğer tatil beldelerinden farkı hemen hissediliyor.