Çamların altındaki huzur sığınağı

Gökova Körfezi'nin en sakin ve muhteşem koyunda yer alan Akyaka, doğasıyla, ortamıyla huzuruyla ve hepsi birbirinden güzel evleriyle Türkiye'nin en mükemmel tatil yerlerinden biri.

Muğla-Marmaris karayolundan muhteşem manzaralı Sakartepe Geçidi inişini bitirirken, sağa ayrılan yolu takip ederseniz, çamlar arasından geçerek 'huzur sığınağı' diyebileceğim Akyaka'ya ulaşırsınız. Dingin ortamı, görkemli çam ağaçları ve çiçekli bahçeleriyle bezenmiş iki katlı evleri hemen dikkatinizi çekecektir. Akyaka, içine girer girmez sarmalıyor insanı. Günümüzün modern mimarisi ile birleştirilen bu evlerde Nail Çakırhan'ın büyük emeği varmış. Mimarlık eğitimi olmamasına karşın 1983 senesinde Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü kazanan Nail Çakırhan'ın geleneksel mimariye uygun olarak yaptığı evler, Akyaka'nın kimliğini de oluşturmuş. Kendi evinden sonra eşine dostuna da evler yapmış. Belde, bu sayede çarpık kentleşmenin etkisinden de kurtulmuş.

Azmak, ayrı bir keyif

Akyaka şehir merkezinin içine girip, orman alanına doğru ilerlerken sola dönerseniz plaja çıkarsınız. Burası aynı zamanda Azmak Deresi'nin denizle buluştuğu nokta. Körfeze döküldüğü yerden birkaç kilometre içerilerden doğan ve buraya ayrı bir canlılık ve güzellik katan Azmak Deresi'nde dilerseniz tekneyle gezebilir ya da kıyıdaki restorant ve cafelerde oturabilirsiniz.

Tekne turlarına katılın

Akyaka'nın havası fazla nemli olmadığından asla sıkıcı değil. Rüzgar tatlı tatlı, temiz ve deniz kokulu esiyor. Sırtını çam ormanına dayamış plajın kumu da çok güzel. Deniz, metrelerce sığ, tabii biraz dalgalı. Kıyıda zakkumlar, insanların gölgelenmesine olanak sağlıyor. Alternatif olarak da yürüyerek ya da tekne kiralayarak biraz daha ileriye gidip ormanın gizlediği kumsallı koylardan birinde çok rahat denize girebilirsiniz. Deniz ve orman iç içe girmiş, doğal bir güzellik oluşturuyor buralarda. Hatta o kadar ki, çam ağaçlarının denizin üzerine uzanan dallarından kendini denize bırakanları bile görebilirsiniz. Ayrıca günübirlik tekne turlarına katılarak Akbük, İngiliz Limanı, Okluk Koyu ve Kleopatra Adası'na gitmenizi öneririm. Kendi çapında bir hareketliliği olan Akyaka, kafa dinlemek ve stres atmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Daha fazla hareketlilik ve eğlence isterseniz yarım saat mesafedeki Marmaris'i değerlendirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

AKYAKA'ya gitmek için; Muğla çevre yolundan Marmaris'e geçeceksiniz. Sakartepe Geçidi'nden Gökova düzlüğüne varmadan sağdaki levhayı takip ederek Akyaka'ya ulaşabilirsiniz. İstanbul-Muğla arası 830 kilometre. En yakın havaalanı Dalaman ve Akyaka'ya uzaklığı da 65 kilometre.

Ne Yenir?

AZMAK Koyu'ndakirestoranlarda herzaman günlüktaze balık yeme şansınız var. Ayrıca harika salata yapıyorlar. Zeytinyağı ve limonu dahil her çeşit malzemeyi çevredeki bahçelerden taze taze temin ediyorlar.

Nerede Kalınır?

AKYAKA'da yöre mimarisine uygun nitelikli apart ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Aileler genelde geniş apartları, çiftler ise pansiyonları tercih ediyor. Beldede, lüks villalarda da kalmak çok moda. Idyma Hotel: 0252 243 55 60, Ateş Otel: 0252 243 54 42, Yücelen Hotel: 0252 243 51 08, Ali Baba Apart: 0252 243 54 09, Begonvil Apart: 0252 243 56 77, Okaliptus Apart: 0252 243 52 16.