Adana’nın nefes borusu

Antik Kilikya’nın en önemli liman kenti Yumurtalık tarihi eserlerinin yanısıra konumu, tertemiz denizi ve geniş plajıyla bölgenin yükselen turizm merkezi.

Adana’nın Yumurtalık ilçesi binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip. Yumurtalık, önceleri denize dar bir alan ile açılan bir körfez kentiymiş. Geniş ve çok güvenli bir liman olmaya elverişli olduğu için binlerce yıl Akdeniz’in en önemli limanlarından olmuş. Bugün de Yumurtalık, hem konumu itibarıyla hem de doğal ve tarihi değerleriyle önem kazanmakta. Eski adı Ayaş olan ilçede halk hala kendi aralarında bu ismi kullanıyor. Adana bölgesinin sayfiye yeri olarak bilinen Yumurtalık sahilleri Adana'nın sıcağından bunalanların uğrak yeri. Yazın tertemiz denizi ve kumsalı için gelenlerle beraber nüfusu 40 bin civarına yükseliyor. Geniş plajı,  arkasında yemyeşil parkı ve önünde İskenderun tarafından yükselen dağlarla muhteşem bir görüntü sunuyor.
 

Tarihi eserler

Kentte Ayaş Sur ve Kalesi, Kız (Atlas) Kalesi, Süleyman Kule, Marko Polo İskelesi ve deniz mağaraları görülecek yerlerin başında geliyor. 11.yüzyılda piskoposluk merkezi olan o zamanın ismiyle Ayaş’ta biri karada diğeri de limandaki adada olmak üzere iki kale inşa edilmiş. Ortaçağdan kalma Ayaş Sur ve Kalesi, Arapların akınına uğradığı için 15. yüzyıla kadar sıkça yıkılıp yeniden yapılmış. Yumurtalık sahilinde bulunan ve güzel bir manzara oluşturan küçük adadaki kaleye halk Kız Kalesi diyor.  Asıl adı Atlas Kalesi olan bu yapı Ayaş limanında yanaşan gemilere ek hizmet binası olarak tasarlanmış. Osmanlı Padişahı Kanuni Süleyman zamanında yaptırıldığı için padişahın adını alan  Süleyman Kule, denizden gelebilecek saldırıyı erken haber alabilmek için yapılmış. Dar gözlem pencereleri ile de askeri amaçla yapıldığı belli olan kule “Silahlı Ayaş Kulesi” olarak biliniyor. Marko Polo 1269 yılında ilk olarak Ayaş’ı ziyaret ettiğinde ayak bastığı iskele var. Marko Polo İskelesi denilen bu yer Roma döneminde yapılmış ve Osmanlı döneminde bile tahıl ticareti yapılan işlek bir limanmış.    

Nasıl Gidilir?

Yumurtalık Adana merkezine 80 km uzaklıkta bulunuyor. Ankara- Yumurtalık 620 km, İstanbul-Yumurtalık arası yaklaşık 1000 km. Karayoluyla İstanbul'dan özel araçla çıkanlar otoban ve duble yol ile Ankara-Aksaray-Ulukışla-Pozantı yoluyla Adana'ya oradan da Ceyhan yoluyla Yumurtalık’a ulaşabilirler.

Ne Yenir?

Yumurtalık’ta da Adana mutfağının özgün yemeklerini bulabilirsiniz. Bol yeşillik, ezme, salata ve  yöreye özgü şalgam suyunun yanında Adana Kebabı burada da çok ünlü.

Nerede Kalınır?

Küçük yıldızlı otellerin yanısıra pansiyonculukta artmış bulunuyor Yumurtalık’ta. Ayaş Otel: 0322 671 46 60.