Bodrum’da kavak yeli

Yalıkavak, kendine özgü rüzgarı, eşsiz sahilleri, sakinlikleri, doyumsuz günbatımları, birçok seçkin restoran ve otelleri ile önemli bir turizm merkezi.

Yalıkavak, Bodrum Yarımadası’nda Gümüşlük ve Göltürkbükü arasında yeralıyor. Bodrum'dan Yalıkavak'a doğru yaptığınız yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavak'ın o eşsiz manzarası karşılar. Rüzgar burada neredeyse hiç eksilmiyor. Bu da gündüz vakti Bodrum’un yakıcı sıcağından kaçmak isteyenleri için çok iyi bir alternatif oluşturuyor. Yalıkavak, Bodrum'un simgelerinden yel değirmenlerinin en çok görüldüğü yöre.

Normalde yüksek tepelere kurulan yeldeğirmenleri, Yalıkavak'ta her taraf estiği için zamanında sahilde bile kurulmuş. Bunlardan ayakta kalanlardan bir tanesi, sahilde hediyelik eşya satış yeri olarak hizmet veriyor. Restore edilip çevre düzenlemesiyle park içine alınan yel değirmeninin hemen yanında sahil boyunca uzanan çay bahçeleri, pastane ve restoranlar bulunuyor. Yel değirmenlernden üç tanesi ise Bodrum’dan Yalıkavak’a gelirken tepelerde gözünüze çarpıyor.

Yalıkavak, Bodrum Yarımadası’nın genel karakterine uygun olarak ağaçlı, yeşil bir bölge değil. Yalnızca sahilde okaliptüs ağaçları ve bembeyaz evleri saran mor begonviller var. Yalıkavak'da adına aldanıp da kavak ağacı aramayın, bulamazsınız.

Alternatifi bol yer

Panorama olarak en hakim nokta Aratepe mevkii. Buradan tüm Yalıkavak'ı, adaları ve günbatımını izlemeniz mümkün. Denize girmek için çevredeki Tilkicik Koyu, Paşa Limanı, Ağaçbaşı, Küdür Koyları, Erdemil ya da Gıcıman Plajları'ndan birini merkeze yakın oldukları için tercih edebilirsiniz. Gıcıman, göz alabildiğine uzayıp giden bir plaj. Ne kadar kalabalık olsa da, sakin bir yer bulup havlunuzu serebilirsiniz. Sabah erken saatlerde denize girmek ve yürüyüş yapmak için Küdür Mevkii, son derece keyif verici bir yer. Burada halk plajlarının yanısıra beach clublar da bulunuyor. Tilkicik Koyu, genellikle büyük kapasiteli otellerin bulunduğu bir bölge. Büyük marketleri de Gökçebel Köyü diye tabir edilen Torba-Yalıkavak ana yolunun başlangıç noktasında bulabilirsiniz. 

Eski bir süngerci ve balıkçı kasabası olan yörenin yerli halkı hala denizci. Perşembe günü kurulan ve öğleye kadar açık kalan Yalıkavak Pazarı, sadece taze meyve sebze açısından değil, yöresel ürünler ve el işi dokumalar açısından da çok zengin.

Yalıkavak Bordum’a 18 km ve minibüsle en fazla 20-25 dakika uzaklıkta. Akşamları eğlenmek isteyenler Bodrum’a rahatlıkla inebilir ve gece geç saatlerde dönebilir. Sahilden kalkan teknelerle yarımada turuna çıkıp günübirlik geziler yapabilirsiniz

Nasıl Gidilir?

Yalıkavak Bodrum'a 18 km uzaklıkta bulunuyor. En kısa yol Bodrum'a gelmeden önce, Yalıkavak ve Torba sapağından sağa döndüğünüzde yol, sırasıyla sizi Torba, Göltürkbükü ve Yalıkavak'a götürecektir.

Ne Yenir?

Yalıkavak sahili boydan boya, sağlı sollu, her zevke her keseye cevap veren restoran ve cafelerle dolu. Yemek sorun değil. En lüksünden en salaşına her çeşidi bulunuyor. Tabii ki tercihiniz balık olacaksa balık çiftliklerden getirilen çipura ve levrekler burada oldukça ucuz.
 

Nerede Kalınır?

Konaklama açısından da Yarımada’nın diğer bölgelerine göre ucuz oteller bulabilirsiniz. Yalıkavak: MerCan Story Apart Otel: 252 385 24 27, Yüksel Pansiyon: 252 385 41 65, Club Flipper: 252 385 33 33.