Hayat soluğu Akçay

Edremit Körfezi'nin ortasında, sırtını Kazdağları'nın yemyeşil doğasına vermiş, Ege'nin mavi sularının kucaklaştığı Akçay, tertemiz havası, bol oksijeni ve kaynak suları ile tatilcilerin gözdesi.

Akçay, Altınoluk'tan Ayvalık'a kadar uzanan Edremit Körfezi'nin tam ortasında bulunuyor. Temiz denizi ve ve bütçenizi fazla zorlamayan uygun konaklama koşulları ile Akçay, özellikle yerli turizmde en çok tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor. 2004 yılında Edremit'ten ayrılıp belediye olmasıyla birlikte yepyeni bir kimliğe bürünen Akçay, festivalleri ve tanıtımlarıyla Ege ve Akdeniz'in ünlü yazlık yerleşimlerine alternatif olma yolunda ilerliyor. Akçay, deniz suyunun güzelliği ve serinliğiyle ünlü. Bir diğer özelliği de içme suyunun bol oluşu. Kaynak suları o kadar çok ki, denizin içinden bile fışkıran etrafı taşlarla çevrili su artezyenlerini görebilirsiniz. Nüfusu 20 bine yaklaşmasına rağmen şehir su şebekesine ve kapalı şişe suyuna ihtiyaç duymuyor. Tüm kentin ve denizin altı su kaynağı. Bütün Akçaylılar ve tatilciler, günlük ihtiyaçları olan buz gibi suları 20-30 metre derinlikten, artezyen kuyuları ile sağlıyorlar. Ayrıca beldenin iki ucunda bulunan sıcak su kaplıcaları da hastalara şifa dağıtıyor. Gün ışığının Kazdağları'ndan yavaşça kaybolmasıyla birlikte Akçay'ın gece mesaisi de yavaş yavaş başlıyor. Akşam vakitlerinde evinde oturmak yerine kordonda gezmeyi tercih edenler baştan başa dizilen çay bahçelerinde hoşça vakit geçirebiliyorlar. Yaz aylarında 200 bine varan nüfusuyla bir hayli canlanan Akçay'da, özellikle akşam saatleri kordon boyunda hareketli bir yaşam var. Kordon içerisinde hediyelik eşya satan dükkanlar, yöresel mutfaklar, mısırcılar, lokmacılar Akçay'ın olmazsa olmazları arasında. Eğlenmek isteyen gençler içinse gündüz plaj olan kulüplerde gece canlı müzik dinleme imkanı bulunuyor. Akçay'da gece hayatı da yeni mekanların açılmasıyla yıldan yıla daha da çok renkleniyor. Özellikle ünlü sanatçıların bu mekanlarda sahne alması Akçay'ın popülaritesine de olumlu yönde yansıyor. Akçay, kış aylarında ise yazlıkçıların geri dönmesiyle birlikte sakin, huzur veren bir güzelliğe ve görselliğe kavuşuyor. Akçay'da bunlara ilave olarak doğal güzellikler de oldukça fazla. Beldenin ünlendiği bir diğer yer ise Sarıkız Efsanesi. Akçay Meydanı'ndaki Sarıkız heykeli de bu efsanenin yöre halkınca benimsendiğinin bir ispatı. Beldeye yakın yerlerde bulunan Pınarbaşı, Kızılkeçeli ve Hasan Boğuldu isimli yerlerde doğa ve Kaz Dağları'nın güzelliğine hayran kalmamak mümkün değil. Şırıl şırıl akan derelerin kenarlarında kurulan restoranlarda kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz. Yine Akçay'a yakın yerlerden olan Tahtakuşlar Köyü'ndeki müzeyi gezip tarihi zenginliklerle tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Akçay iskelesinden günlük tekne turlarına katılıp, Ayvalık, Cunda Adası, Tavşan Adası gibi güzellikleri denizden seyretme imkanına sahipsiniz.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan ve Ankara'dan Bursa, Balıkesir istikametiyle Akçay'a ulaşabilirsiniz. İstanbul'dan Akçay yaklaşık 350 km'dir. Alternatif olarak Çanakkale, Küçükkuyu istikameti de keyifli bir yolculuk için idealdir. Bu keyifli yolculuk, İstanbul'dan otomobille yaklaşık 5- saat sürüyor.

Ne Yenir?

Ege mutfağının vazgeçilmesi zeytinyağı Akçay'da yemek yiyebileceğiniz her yerde önünüze konur. Sahilde bulunan balık restoranları deniz manzarasıyla Ege mutfağının lezzetini sunar. Özellikle beldenin merkezinde bulunan yaklaşık 90 yıllık Ömür Lokantası, onlarca çeşidiyle her türlü damak tadına hitap eder. Akçay'da balığın, Akçay Lokması'nın, mantı, gözleme, erişte gibi yöresel hamur işi yemeklerin tadına bakmadan dönmek olmaz. Eğer açık havada piknik yapmak isterseniz de Pınarbaşı ve Hasanboğuldu'da çok güzel kır lokantaları bulunuyor.

Nerede Kalınır?

Akçay'da tatil köylerinden, aile pansiyonlarına kadar alternatifli konaklama seçenekleri bulunuyor. Akçay Hotel veTatil Köyü: 0266 381 10 20, Kervansaray Otel: 0266 384 20 03, Saruhan Hotel: 0266 384 10 33, Yeşil Motel: 0266 384 13 15, Yavuz Otel: 0266 384 33 80.

Yaz -kış demeden!

Temiz denizi ve bütçenizi zorlamayan konaklama imkanlarıyla Akçay'da hem yaz hem de kış turizmi çok hareketli. Yazın denizi ve doğal güzellikleri için tercih edilen Akçay, kış aylarında ise sıcak su kaplıcaları ile hastalara şifa dağıtıyor...