Bodrum’un en yeşil yeri, Torba

Yarımadanın en yeşil bölgelerinden Torba, hem kafamı dinleyeyim hem de Bodrum gibi bir eğlence merkezine yakın olayım diyenler için iyi bir alternatif.

Geldiğiniz yöne göre Bodrum Yarımadası’nın ilk veya son koyu Torba, Bodrum'a 6 km uzaklıkta bulunuyor. Yemyeşil çam ormanlarına sırtını vermiş, mandalina ve limon ağaçlarıyla süslenmiş, korunmalı bir koyda kurulu küçük, sevimli bir yerleşim yeri. 2001 Haziran sonunda geçirdiği yangınla yeşil örtüsünü büyük ölçüde kaybeden Torba sahili, hala  çamların sahile kadar indiği ender yerlerden biri. Sakin ve huzurlu bir atmosferi ve Bodrum'a kolayca ulaşımı olması, buranın popüler olmasını da sağlamış.

Deniz her zaman pırıl pırıl

Komşusu, Yalıkavak'ın tam tersine korumalı bir konumda bulunduğu için en sert poyrazda bile koyda yaprak kımıldamıyor. Torba'da denize girilecek yerler feribot iskelesinin bitiminde başlıyor. Deniz pırıl pırıl. Uzun kıyısı boyunca her keseye cevap veren oteller, küçük pansiyonlar, kafeler, barlar ve özel güneşlenme iskeleleri bulunuyor. Bu korunmalı limanın bir parçası olan Torba, Bodrum-Didim feribot seferleri, Torba'dan yapılıyor. Dolayısıyla burada kalanlar dilerlerse Güllük körfezinden karşıya geçerek kolayca Didim'e de gidip gelebiliyor.

Nasıl Gidilir?

Torba, Bodrum'a 6 km, Yalıkavak'a ise 18 km uzaklıkta bulunuyor. En kısa yol Bodrum'a gelmeden önce, Torba-Yalıkavak sapağından sağa döndüğünüzde yol, sizi doğruca Torba’ya getirecektir.

Ne Yenir?

Torba sahili sağlı sollu restoran ve cafelerle dolu. Yemek sorun değil. Ev temeklerinden balık çeşitlerine her çeşidi bulabilirsiniz. Balık çiftliklerden getirilen çipura ve levrekler burada oldukça ucuz.

Nerede Kalınır?

TORBA'daki oteller: Barcelo Ora Holiday Village: 0252 337 13 50, Club Galata: 0252 367 15 72, Kıvanç Hotel: 0252 385 26 34, Lavanta Otel: 0252 385 21 67.