Amazonların topraklarında tatil

Antik Çağlarda cesaretleriyle ünlü kadın savaşçılar Amazonlar tarafından kurulan Çandarlı, temiz denizi ve plajlarıyla huzurlu, gürültüden uzak bir yer.

Çandarlı, Antik çağlarda, cesaretleriyle ünlü kadın savaşçılar Amazonlar tarafından kurularak “Kraliçe Kenti” anlamına gelen “Pitane” adı verilmiş. O zamanki adıyla Pitane, Bergama Krallığı’nın limanı konumundaymış. Hatta rivayete göre Bergama Kalesi’nden Çandarlı Kalesi’ne yeraltından geçit varmış o dönemler. Uzun yıllar Bergama Krallığı deniz savunmasını buradan yapmış. Görkemli kalesi ile de tanınan Çandarlı’da Osmanlı döneminde II. Murat’ın ünlü Sadrazamı Çandarlı Halil Paşa, Cenevizlilerden kalma kaleyi yeniden yaptırarak ve kenti onararak, Çandarlı’nın da isim babası olmuş. Kale, bugün hala tüm görkemi ve sağlamlığıyla ayakta durmakta. 
 

Uzun bir sahil şeridi

Çandarlı Körfezi’nde yer alan kentin en önemli özelliklerinden biri; üç tarafı denizlerle çevrili olması. Çevredeki yazlıkları saymazsanız köy havasını koruyan bir yerleşim yeri. Yarımadayı çeviren kıyı yolu üç kilometreyi buluyor. Kumsal ile yürüme yolu aynı yerde. 10 adım kadar kumsal genişliği ve 10 adım kadar yürüme yolu var. Sahili, barlar ve diskolar bulunmasına rağmen sakinliği ve sessizliğiyle dikkat çekiyor. Kent merkezi ise oldukça gürültüden uzak. Akşam gün batmasıyla özellikle yürüyüş parkurunda ve kumsalda hareketlilik başlıyor. Gün batımı Midilli’nin üzerinden adeta eriyerek kayboluyor. Denizi nispeten soğuk. Ama eskiye oranla ısındığı söyleniyor. Hatta akşamları bile denize girenlere rastlayabiliyorsunuz. Geceleri aileler kumsalda oturup sohbet ediyorlar. Özellikle amatör balıkçıların çokluğu bu saatlerde gözünüzden kaçmayacaktır. Çandarlı Körfezi’nin iyi balık verdiği söyleniyor.
Çandarlı Körfezi'nin kıyıları oldukça girintili çıkıntılı. Buradan Denizköy istikametine doğru yol alırsanız inanılmaz güzel bir manzarayla karşılaşırsınız. Mavi-yeşil koylar, dantel gibi kıyılar, zeytin ve çam ağaçlarıyla bezeli adalar, tepede volkanik ulu Karadağ…Kıvrıla kıvrıla tepeleri tırmanan dar yollarda otomobil kullanıyorsanız müthiş bir keyif alacaksınız. Çandarlı’ya 15 kilometre ötede kaplıcalar var. Ilıca isimli kaplıca denizin içinde bulunuyor.
 

Nasıl Gidilir?

Çandarlı, İzmir'e 85 kilometre, Bergama’ya 30 kilometre uzaklıkta. Bergama - İzmir yolundan veya Dikili üzerinden ulaşılabilir. İstanbul'dan Çandarlı’ya ulaşmak için Bursa, Balıkesir, Savaştepe, Soma yolunu kullanabilirsiniz

Ne Yenir?

Üç kilometrelik kıyı şeridi boyunca bir çok balık lokantaları ve kafe-restoranlar bulunuyor.  Her türlü ızgara çeşidi bulabilirsiniz fakat Çandarlı’da da tercihiniz balıktan yana olmalı.

Nerede Kalınır?

Çandarlı’da oldukça temiz üç yıldızlı oteller ve pansiyonlar bulmak mümkün. Hotel Samyeli: 0232 673 34 28, Tuana Pansiyon: : 0232 673 03 15, Martı Motel: 0232 673 11 01.