Mandalina bahçelerinin yeri, Bitez

Adına türküler yazılan Bitez, Bodrum Yarımadası’nın en uzun sahiline sahip. Mandalina ağaçları ve etrafı saran çiçek kokularının yanında denizdeki rengarenk sörfler,  Bitez’e ayrı bir keyif katar.

Önceleri Bodrumluların yazlık evlerinin bulunduğu Bitez’in adını daha çok ünlü “Çökertme” türküsünden tanırız. Adına türküler yazılan Bitez, yarım ay şeklinde upuzun bir kumsala sahip. Bu kumsalın hemen her yerinde rahatça denize girilebiliyor artık. Plajdan itibaren denizin 100 ile 200 metre ilerisi önceden hep yosundu. Yüzmek isteyenler yosuna basmamak için otellerin yapmış olduğu iskelelerden atlarlardı. Zaman zaman bu yosunlar yine ortaya çıksa da büyük oranda temizleniyor artık. Çocuklar da çok rahat kıyıdan denize girebiliyorlar. Fakat en güzel ve uygun kesim yine de koyun batı tarafı.

Rüzgar sörfü için çok uygun

Bitez Koyu, Bodrum Yarımadası’nda aynı zamanda rüzgar sörfü ve yelken sporlarını yapmak için en uygun yeri. Sörf yapmak veya yeni başlamak isteyenler için koyda sörf okulu da bulunuyor. İsterseniz buradan kiralık malzeme de temin edebilirsiniz. Bitez'in güzelliklerine denizden tanıklık etmek istiyorsanız, sörfün dışında, deniz bisikleti veya kano da kiralayabilirsiniz.

Yunanca “bağlık, bahçelik” anlamında olan Bitez, hala Bodrum Yarımadası’nda yeşil kalmış ender yerlerden biri. Bitez, Yarımada üzerindeki en önemli narenciye yetiştirme alanlarından. Kıyı kesimden içlere doğru çok geniş bir alana yayılan mandalina ve zeytin ağaçları vardır. Bitez, doğal güzelliklerinin yanısıra temizliğiyle de dikkat çeken bir yer. Bitez’e girdiğinizde insanın gözüne ilk olarak sokaklarının düzenli ve temiz olması çarpıyor. Yol gösteren tabelalardan minibüs duraklarına kadar her şey düzenli. Burada gündüz sahilde yoğunlaşan kalabalık, akşama doğru sahildeki restoran ve kafeleri doldurmaya başlıyor. Üstelik Bodrum'la karşılaştırıldığında da hayli ucuz kalıyor. Eğlencenin daha fazlasını istiyorsanız Bodrum zaten çok yakın. Bodrum merkezde gece eğlenceleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Buraya tatile geldiğinizde mutlaka tekne turu yapın. Turunç reçellerinden almadan dönmeyin.

Nasıl Gidilir?

İstanbul üzerinden Bodrum'a gitmek için İzmir-Menderes-Kuşadası- Söke üzerinden Milas, oradan da Bodrum veya İzmir-Aydın-Söke -Milas Bodrum'u kullanabilirsiniz. Bodrum'a geldikten sonra ise Bitez’e ulaşmak sadece 5 dakika.

Ne Yenir?

Bitez’de nitelikli yemek yiyecek yerler daha çok kıyı kesiminde. Sahile bakan bahçeli restoranlarda veya otellerin restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Mönüler tüm Bodrum’da olduğu gibi sadece ev yemekleriyle sınırlı değil.

Nerede Kalınır?

Bitez’in yarımay şeklindeki upuzun kumsalında konaklamak için pansiyondan 5 yıldızlı otellere kadar birçok seçeneğiniz var. Bitezhan Otel: 0252 363 78 71, 3S Beach Club Otel: 0252 363 80 01, Bitez Antik Otel: 0252 363 88 02, Çavus Otel: 0252 363 81 46, Vefa Otel: 0252 317 25 20.