Uçsuz bucaksız koylar

Didim’e 10 dakikalık mesafede bulunan Akbük, sakinliği, muhteşem doğası ve güzel sahilleri ile tam bir yaz tatili mekanı.

Didim’den Akbük’e doğru geliyorsanız ilk önce sizi hayal kırıklığına uğratacak çok sayıda dev yazlık siteler ve kooperatifler karşılayacaktır. Bu sitelerden çoğu bakımsız, terkedilmiş, bazılarının ise inşaatı bile yarıda kalmış durumda olduğu için oldukça çarpık bir görüntü veriyorlar. Devamında pansiyonlar ve otelleri geçtikten sonra Akbük’ün en güzel köşelerine gelmiş oluyorsunuz. Akbük eskisi kadar tenha değil fakat yakın komşusu Didim  kadar da kalabalık değil.  Didim’e göre orman alanı ve yeşilliği de daha fazla.

Deniz çarşaf gibi 

Didim'den  20 km uzaklıkta bulunan Akbük yaklaşık on bir kilometrelik bir sahil şeridinde kurulu. Akbük Koyu, doğal liman özelliğine sahip olduğu için deniz her zaman çarşaf gibi. Denizin bazı yerlerinde tatlı su kaynağı bulunduğundan su biraz soğuk ancak çok temiz. Sessiz, sakin, kafa dinlemek için gidilebilecek olan güzel bir koy. Saplı Ada, Sahte Cennet ve Kazıklı Koyu, Akbük’ün en güzel köşelerinden. Saplı Ada aslında bir ada değil, yarım ada. Suda diz kapağınıza kadar gelebilecek bir geçiş yolu olduğu için adaya yürüyerek geçebilirsiniz. Yüksek bir tepeden bakınca bir cezveyi andırdığı için bu yürünen yol da adanın sapı oluyor.O yüzden Saplı Ada deniyor. Burası ve çevresindeki kumsallar denize girmek için harika bir seçenek. Ayrıca burası su sporları için de uygun bir mekan. İskeleden sabah çıkılan tekne turlarında farklı koylar gezme şansınız da var.

Sessiz, sakin 

Akbük’ü sessiz ve sakin bir yer olduğu için genelde emekliler tercih etmiş gibi görünüyor. Eğlence yerleri sınırlı. Ama hareket ve eğlence istiyorsanız Didim uzak sayılmaz. 10 dakikalık mesafede. Akbük’ün tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen merkezde sadece 1870’lerde yapılmış Rumlardan kalma kilise sağlam duruyor.

Nasıl Gidilir?

Aydın’a bağlı ve 106 kilometre uzaklıkta bulunan Akbük’e, Söke-Milas yolundan ulaşabilirsiniz.

Ne Yenir?

Doğal bir liman olan Akbük Körfezi balıkçılığa oldukça elverişli bir yer. Özellikle kefalin büyüğü olan sarıyanak kefali ve çipura en fazla tutulan ve tercih edilen balıklardır. Akbük’e gittiğinizde sahilde bolca bulunan balıkçı lokantalarından birine oturup ızgarada sarıyanak kafali yemenizi öneririm.

Nerede Kalınır?

Akbük’de çok sayıda otel ve pansiyonun yanısıra kısa süreli kiralayabileceğiniz yazlık evler var. Club Patio: 0256 856 42 73, Caprice Otel:0 256 846 15 15 , Holiday Resort Otel: 0256 846 18 30.