Günbatımına eşsiz tanıklık, Turgutreis

Adını Türk denizcisi Turgutreis'ten alan bu şirin belde, Bodrum'un en geniş alanına ve kumsalına sahip. Turgutreis'te, birbirinden güzel koylar ve her keseye uygun konaklama imkanları bulunuyor.

BODRUM'A yarım saat mesafedeki bu sahil beldesi adını, 16.y.y'da burada doğmuş ve Osmanlı Donanması'nın ünlü amirali Turgut Reis'ten almış. Ege ve Akdeniz'in birleştiği noktada bulunan Turgutreis'in konumu denize sıfırdır. İrili ufaklı koylarla dantel gibi işlenmiş kıyı boyunca burunlar ve bunlara dik paralel dağlar, zengin doğal yapısını oluşturuyor. Aralarında oluşan ovalarda yetişen narenciye halkın ana geçim kaynağını oluşturuyor. Yöre mandalinasıyla meşhur olmakla birlikte incir ve üzümü de müthiş lezzetli oluyor. Hızlı ve dinamik bir gelişme gösteren Turgutreis'te sahil önceki yıllarda mezbelelik görünümündeydi. Kıyı bandı son yıllarda yapılan düzenlemelerle daha düzenli hale getirilmiş. Turgutreis'in hayli girintili çıkıntılı sahilleri, burayı birbirinden güzel koylar açısından hayli zengin kılıyor. Bu doyumsuz güzellikteki koyları Kadıkalesi, Fener, Meteoroloji, Akyarlar, Karaincir, Kargı, Bağla, Akçabük şeklinde sıralanıyor.

Çökertmenin hikayesi

Zamanında inciriyle adını duyuran, şimdi ise 500 metrelik nefis plajıyla ünlü Karaincir'i geçerek devam edildiğinde Aspat'a ulaşırsınız. Bodrum'un ünlü halk türküsü olan "Çökertme"de bu yörenin adı geçer. Aspat ismi, toprağı verimsiz olduğundan antik dönemde " ekilmeyen, verimsiz toprak" anlamına gelen Aspartos sözcüğünden esinlenilerek verilmiş. Aspat'tan sonra eski bir balıkçı köyü olan Bodrum merkeze 22 km. uzaklıktaki Akyarlar'a varılır. Yumuşak kaya yapısıyla dikkat çeken buranın en önemli özelliği, balıkça zengin bir nokta olmasıdır.

Yeşillikler içinde bir köy
 
Kadıkalesi, Turgutreis-Gümüşlük arasında, her ikisine de 5-10 dakika uzaklıkta şirin bir koy. Yeşili bol çevresi ve hemen arkasındaki otel, motel pansiyonlarda konaklayabileceğiniz gibi günübirlik de gidebilirsiniz. Batıya doğru uzanan adalar şeridi, antik çağda sığ sularda batmış birçok geminin bulunduğu yerlerden biridir. Hemen karşısındaki Yassı Ada'da dünyanın ilk sualtı arkeolojik kazıları yapılmış. Yorucu bir günün ardından, denizden veya sahilden izlenebilecek olan, unutulmaz günbatımı manzarası, ziyaretçileri büyüleyecektir. Köylülerin kendi ürettikleri sebze ve meyvelerin sergilendiği, taptaze ürünlerle dolu tezgahların olduğu pazarı da unutmamak gerekir. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan belde aralarında Şevket Sabancı, Tarık Akan, Halit Kıvanç, Yıldız Kenter, Ekrem Bora, Güven Sazak gibi ünlülere kucak açıyor.

Nasıl Gidilir?

BODRUM'A girmeden anayolu izleyerek 18 km. sonra Turgutreis'e ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bitez-Bağla-Akyarlar üzerinden yarımadanın güneyini takip ederek ulaşılabileceği gibi, yarımadanın kuzeyini takip ederek Torba-Gündoğan-Yalıkavak- Gümüşlük üzerinden de gidilebilir.

Ne Yenir?

TURGUTREİS'TEKİ kilometrelerce uzun kumsal ve kıyılarda, Türk damak tadını sunan 100'ü aşkın restoran ve barlar bulunmaktadır. Çipura, levrek, barbun, lagos, karides, kalamar ile yörenin ünlü kabak çiçeği dolmasını denemelisiniz.

Nerede Kalınır?

TURGUTREİS'te konaklama çok hesaplı: Yurttakalan: 0252 393 6189, Mandalinci: 0252 382 3069, Mavi: 0252 382 3748, Hülyam: 0252 382 2937, Yıldız: 0252 382 3347, Turgutreis Apart: 0252 382 3717, Gül Pansiyon: 0252 382 3206

Mutlaka Yapın!..

Deniz ve güneşin arasına biraz da tarih serpmek istiyorsanız Kadıkalesi karşısındaki Yassı Ada'ya bir gezinti düzenleyin. Gün batımını izlemek için de kendinize zaman ayırın.