Öldüren güzellik Ölüdeniz

Ölüdeniz, nefis havası, mis kokulu ormanları ve turkuaz mavisi deniziyle adeta doğal bir terapi merkezi....

Fethiye'den Ölüdeniz'e çamlar arasından giden yolla ulaşıyorsunuz. İnişli yokuşlu yolun sonunda birden etkileyici bir turkuaz renk çıkıveriyor karşınıza. "Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet" olarak nitelendirilen Ölüdeniz, geçtiğimiz yıllarda Avrupa'da yapılan ankette "Dünyanın En Güzel Sahili" seçilmiş. Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki Ölüdeniz, 3 km'lik uzun plajı, kumlara kadar inen çam ağaçlarıyla ve her an değişen gök mavisi rengiyle gerçekten dünyaca ünlü bir yer. Ölüdeniz'e denizden de dar bir boğazla giriliyor. Boğazın iki yanındaki sarp yamaçlar çam ağaçlarıyla kaplı olduğu için koyun görülmesi oldukça güç. Plaj bölgesine son yıllarda alınan bir kararla teknelerin girişine koruma amaçlı olarak izin verilmiyor.

Fırtınada bile suda dalga yok

Yörede Ölüdeniz'e ilişkin şu efsane anlatılıyor: Fırtınalı bir günde, Yediburunlar önlerinde bir baba ile oğulun gemisini yakalamış azgın sular. Oğul, Belcekız adında yörede yaşayan bir kıza sevdalı olduğu için buraları iyi bilirmiş. Kayalara yaklaşırlarsa bir koya girebileceklerini ve fırtınadan kurtulacaklarını söylemiş babasına. Baba ise kayalara çarpıp parçalanacaklarını, buralarda koy olmayıp yalçın kayalıklar bulunduğunu iddia eder dururmuş. Aralarında öyle şiddetli bir itiş kakış başlamış ki, baba tam kayalara çarpacaklarını sandığı an, oğlunu bir kürek vuruşuyla denize atıp dümene geçmiş. Bir de bakmış ki deniz dönüyor, dümdüz çarşaf gibi bir koya dönüşüyor. Baba gemisiyle bu koya sığınmış. Gemisi ve yükleri kurtulmuş ama oğlunun da ölüsüne yanmış tutuşmuş. Günlerce yas tutmuş, denize ağlamış. Belcekız'da sevgilisinin öldüğünü duymuş ve kendisini denize atarak sevgilisine kavuşmayı düşlemiş. Kıza ve sevgilisine mezar olan koya da yöre halkı Ölüdeniz adını vermiş. Gerçektende en fırtınalı günlerde bile bu koyda hiçbir kıpırtı olmaz. Ölüdeniz, adı gibi sakin ve kıpırtısız. Ölüdeniz'in dibinde tek bir yosun bile bulunmuyor. Adeta beyaz bir kumla örtülü. Suyun ve dibinde kumun kırdığı ışık turkuaz bir renk veriyor Ölüdeniz'e. Böyle bir rengin içinde yüzmek inanılmaz bir keyif. Kumsalda şemsiye kiralanıyor. Büfeler de var. Duş-WC hizmetleri ücretsiz. Yılda 400.000'e yakın kişi giriş yapıyor alana. Ölüdeniz bir plajdan beklediğiniz bütün imkanları size sunuyor. Kano, parasailing, su kayağı, banana, plaj voleybolu, sürat tekneleri gibi aklınıza gelebilecek aktivitelere katılabilirsiniz.

Kalabalıktan uzak

Son yıllarda büyük gelişme gösteren Hisarönü, Ölüdeniz yolu üzerinde bulunması nedeniyle turistlerin ilgi odaklarından biri. Çam ormanları arasındaki bu şirin belde şehir kalabalığından uzak konaklamak isteyenler için ideal bir mekan.

Nasıl Gidilir?

ÖLÜDENİZ, Muğla'ya 128 km, Fethiye'ye 12 km uzaklıkta. Özel aracınızla İzmir üzerinden Marmaris, Göcek ve Fethiye yolunu takip edebilirsiniz. Ölüdeniz'e kuzeyden geliyorsanız, Korkuteli üzerinden gelmenizi tavsiye ederim. Kaş ve Kalkan üzerinden sahil yolunu izleyerek geleyim derseniz, Kemer'den Finike'ye kadar yolların dar ve virajlı olduğunu unutmayın.

Ne Yenir?

ÖLÜDENİZ, yiyecek içecek yönünden yeterli olmakla birlikte hemen yukarısında bulunan Hisarönü tam bir restoran cenneti. Türk ve dünya mutfaklarından bir çok lezzetleri bir arada görebilirsiniz. Çoğu restoranın önündeki tabelalarda yemek ve içkilerin fiyatları da yazılmış.

Nerede Kalınır?

ÖLÜDENİZ Tabiat Parkı içinde konaklama imkanı yok. Fakat hemen arkasındaki yerleşim yerinde çok güzel oteller ve küçük pansiyonlar bulunuyor. Ölüdeniz Resort Otel: 0252 617 00 20 - 617 00 30, Hotel Cypriot Hisarönü Ölüdeniz: 0 252 616 79 16, Hotel Leda Ölüdeniz: 0 252 616 67 60, Alize Otel: 0 252 617 01 01, Aygül Otel: 0252 617 00 86, Lykia World: 0252 617 02 00

Mutlaka Yapın!..

Ölüdeniz'in ünü sadece koyu ve kumsalları ile sınırlı değil. Avrupa'nın en önemli yamaç paraşütü merkezi Babadağı ile de ünlü. Ölüdeniz'in doğal güzelliklerini ve denizini gökyüzünden görmek ve çok değişik bir heyecan yaşamak için 1970 rakımlı Babadağ'dan yamaç paraşütü ile atlayabilirsiniz.