Ege’nin en bakir yeri, Karaburun

Karaburun az bilinirliği, benzersiz doğası, tertemiz kıyıları ve gürültü üreten diskolara sahip olmayışı ile sakin tatil özleyenlerin cenneti.

Karaburun, İzmir’in en küçük ve en sakin ilçesi. Güneyinde Çeşme, doğusunda Urla yer alır. Komşusu Çeşme’den farklı olarak, Karaburun’a insanlar gece hayatının tadını çıkarmak için değil, huzurlu bir tatil geçirmek için geliyorlar. Eğlence açısından kısır bir yöre olsa da huzur dolu bir tatil mekanı. İzmir'den Karaburun'a, 100 kilometrelik yolu yarımadanın nefis manzaralı, bol virajlı sahili boyunca kıvrıla kıvrıla, keyifli bir şekilde yaklaşık bir buçuk saatte kat ettikten sonra ulaşıyorsunuz.
Yunan mitolojisinde sıkça yer alan Karaburun, Homeros’un eseri Odysseia’da Narsizm’in öyküsünün geçtiği yer olarak da biliniyor. Efsaneye göre, Irmaklar Tanrıçası Nana’nın oğlu Narcissus, Mimas eteğinde korularda dolaştığı bir gün bir gölcüğün kenarına gelir. Su birikintisine doğru eğilir ve suda kendi yüzünü görür. Yansıyan bu çehreye hemen oracıkta âşık olup kendisini bu seyirden bir türlü ayıramaz. Yemeden içmeden kesilip günlerce kendi aksine hayran hayran bakar. Giderek hissizleşir ve bulunduğu yerde kök salarak kendi ismini taşıyan nergise dönüşür, Mimas topraklarına karışır. Narcissus’un öldüğü bu yerlerde ölümsüz Narcissus’un benzeri güzellikte nergis çiçekleri bittiği rivayet edilir.
 

Mavi Bayrak sayısı çok fazla

Türkiye’de Mavi Bayrak koy oranı en fazla olan yer Karaburun. Mavi bayrak alamamış koyunun yok denebilecek kadar az olması, denizinin temizliği hakkında hiç gitmemiş olanlara bir fikir verebilir. İzmir çevresinin en temiz denizi Karaburun’dadır. Mavi Bayraklı koylardan İncirli Koyu, Bodrum Plajı ve çevresi muhteşem. Ayrıca dalış için de uygun yerler bulunuyor. Rüzgar sörfü için de uygun esintiye sahip.

Karaburun Yarımadası, ayrıca Akdeniz Foklarının yaşama ve üreme alanı. Nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarının  Foça`dan sonra barındığı ender yerlerden biri de Karaburun kıyılarıdır. Dünyanın en iyi enginarının da Karaburun’da yetiştiği söyleniyor. Sakin bir sayfiye yeri olmasının yanı sıra çok büyük stratejik öneme de sahip. Çevresindeki dağların en yüksek yerinde, hem Sakız Adası’nı hem de İzmir Körfezinin girişini kontrol eden noktada, radar ve füze rampaları bulunuyor.

Ildırı

Karaburun’un ardından Çeşme’ye doğru yarımadayı turlarsanız tipik bir balıkçı köyü olan Ildırı’ya varıyorsunuz. Eski bir Rum köyü olan Ildırı’nın küçük limanında bir çok balıkçı teknesiyle karşılaşacaksınız. Beldenin içinde ve yakın çevresinde ise Helenistik döneme ait pek çok tarihi eser ve yapı görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Karaburun, İzmir' e 100 km, Çeşme' ye 46 km uzaklıkta. İlçeye İzmir-Çeşme otoyolunun 45. kilometresinde Karaburun yol ayrımından sapılarak gidiliyor. Yol otobandan itibaren yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Karaburun, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na 120 km uzaklıkta.

Ne Yenir?

Yarımada boydan boya balık çiftlikleri ile dolu olduğu için önceliğiniz balık olmalı. Dünyanın en lezzetli enginarı da Karaburun’da yetiştiğine göre balığın yanında zeytinyağlı enginar söylemeyi de ihmal etmeyin.

Nerede Kalınır?

Karaburun ve çevresinde ihtiyacınıza cevap  verecek konaklama yerleri oldukça fazla. Konaklamaları Mavi Bayraklı koylarda yapabilirsiniz. Fiyatlarda oldukça makul düzeyde. Otel Astoria:0232 - 731 20 75), Otel Narcissus 0232 731 28 10, Mimas Otel: 0232 731 28 68.