Hem doğa hem tarih turu

İznik, Bursa ve Mudanya rotası özellikle haftasonu veya iki gün nefes almak için ideal bir güzergah. Asırlarca bir çok uygarlığa beşiklik etmiş, tarihi eserlerinin zenginliği kadar eşsiz doğası ile de gözleri kamaştıran kentler.

İlk durağımız bir açık hava müzesi olan İznik. Anadolu'nun ilk Türk başkenti, zamanın bilginler kenti olarak da anılan İznik, dünyaca ünlü çinisi, yemyeşil doğası, tertemiz gölü, anıtsal yapıları ile gerçek anlamda bir açık hava müzesi konumunda. Bu antik kent, aynı isimle anılan gölün kıyısında kurulmuş. Çevresi zeytinlik, bağ ve bahçelerle kaplı olan kentin etrafı 10-13 metre yüksekliğinde yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki surlarla çevrilmiş. Şehre, her biri diğerinden ihtişamlı dört ana kapıdan giriliyor. İznik'in her tarafı tarihle dolu. İznik'te Roma döneminden kalma kent surları, anıtsal Lefke ve İstanbul Kapıları, tiyatrosu, müzesi, Bizans döneminden kalma Ayasofya ve diğer kilise kalıntıları, Osmanlı döneminden kalan Yeşil Camii ile gerçekten çekici bir turistik merkez.

İznik Gölü’nün etrafını dolaşarak 90 km uzaklıkta bulunan Bursa kent merkezine doğru yola çıkıyoruz. Bursa, özellikle son yıllarda oldukça keyifli ve gezecek yeri bol bir şehir haline geldi. Bursa'yı gezerken geçmişten geleceğe yolculuk yaparsınız. Kent her ne kadar Büyükşehir statüsünde olsa da yürüyerek, istediğiniz her yere gidebilirsiniz. İnanç turizminin de en önemli merkezlerinden Bursa’da olduğunuzu hissetmek için önce Ulu Camii ve Külliyesi’ni ardından yanıbaşındaki Koza Hanı, Pirinç Hanı, Mehmet Paşa Hanı ve Bedesten gibi bir çok tarihi yapıdan oluşan Bursa Kapalı Çarşısı'nı dolaşmanızı tavsiye ederiz.

Oradan devam ederseniz, eski cumbalı evlerin korunduğu bir mahalle olan Yeşil’e gelirsiniz. Birçoğu restore edilen evler çınar ağaçlarıyla beraber harika bir görüntü sunuyor. Eski evlerin hemen yanında Bursa ile bütünleşen Yeşil Türbe yer alıyor. Bursa’ya gelip de Yeşil Türbe’yi görmemek olmaz. Bursa panoramik manzarası için Tophane’yi öneririz. Bursa'yı en güzel Tophane'den görebilirsiniz. Buradaki Tophane Parkı içinde Bursa Saat Kulesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Sultan Birinci Osman ve Sultan Orhan türbeleri bulunuyor.

Neredeyse artık Bursa’nın içinde sayılan Cumalıkızık Köyü , dik yokuşlarını çevreleyen rengarenk bakımlı köy evleri ile sizi zaman tünelinde bir yolculuğa çıkaracak.
Buradan İzmir yoluna devam ederek Gölyazı’ya geçiyoruz. Bursa'ya 33 km uzaklıktaki bu balıkçı köyüne zeytin ağaçları arasından kıvrılarak giden yol ile ulaşılıyor. Karaya bir köprü ile bağlı, kışın ada, yazın yarımada olan Gölyazı, Uluabat Gölü'nün hemen kıyısında yer alıyor. Aslında köy olmasına rağmen Gölyazı, tipik bir balıkçı kasabası görünümünde. Kıyıda bekleyen rengarenk balıkçı sandalları, tarihi kalıntıları ve insanların sıcaklığıyla Gölyazı, sizi bir anda sarıveriyor. 4500 metrelik bir daire şeklinde olan adanın çevresi bugün büyük ölçüde yıkılmış kale duvarları ile çevrili.

Otomobilimizin yönünü aynı zamanda rotamızın son durağı olan Mudanya’ya çeviriyoruz. Marmara Denizi'nin başlıca limanları arasında yer alan Mudanya, tarihi özelliği, doğası ve tertemiz havası ile turizmin yoğun olarak yaşandığı bir merkez. Uzaktan baktığınızda modern bir yerleşimden farksız olan Mudanya’da kentin içinde ilerledikçe, güzelliklerini fark edeceksiniz. Mudanya'nın hemen girişinde bulunan upuzun sarı boyalı 150 yıllık istasyon binası artık Montania Hotel. Hemen ilerisinde Mudanya İskelesi bulunuyor. Kordon boyunca devam ettiğinizde yolun sonuna doğru karşınıza Türk Kurtuluş Savaşı'na son veren Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı, Mudanya Mütareke Evi Müzesi çıkar. Hemen yakınında halk arasında Giritli Mahallesi de denilen 19. yy sonlarında inşa edilmiş Rum evlerinin bulunduğu Yalı Mahallesi bulunuyor. 2-3 katlı eski ahşap evlerin bulunduğu bu mahallede nereden baksanız denizi görüyorsunuz.

Nasıl Gidilir?

Başlangıç rotamız İznik'e İstanbul'dan ulaşmak için en kolay yol Eskihisar-Topçular feribotunu kullanarak Yalova üzerinden Bursa istikametine doğru yol almak. İstanbul-İznik 210 km. Bursa'ya gelmeden Orhangazi ilçesinde göreceğiniz İznik tabelasına yöneldiğinizde 40 km sonra bu yol İznik’e götürecektir. Oradan Bursa 90 km. Bursa-Gölyazı 33 km. Bursa-Mudanya 25 km. İstanbul tarafından gelecek olanlar için diğer bir alternatif ise, Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsleri ile 1 saat 45 dakikada Mudanya'ya gelebilirsiniz.

Ne Yenir?

Bursa'nın zengin yemek kültürünün içinde kuşkusuz en ünlüsü kebaptır. Bursa’ya gelip İskender Kebabı yemeden dönmeyi düşünmeyin. Ayrıca İnegöl Köftesi ve Kemalpaşa Tatlısı da Bursa'nın geleneksel lezzetleri arasında. İznik ve Gölyazı’da göl balıkları, Mudanya’da ise özellikle Montana Otel’de deniz balıkları yiyebilirsiniz. Cumalıkızık’ta ise evlerin avlularına kurulan ocaklarda pişirilen saç böreği en popüler yemek. Özellikle sabah saatlerinde geldiyseniz, köylülerin kendi yapmış oldukları reçel çeşitleri, peynir ve tereyağıyla zenginleştirilmiş kahvaltı çeşidini almanızı tavsiye ederiz.

Nerede Kalınır?

İnanç, termal, dağ, tarih, doğa ve yayla turizmi açısından büyük potansiyele sahip Bursa'da her zevke hitap eden konaklama tesisleri bulunuyor. Almira Otel: (0224) 250 20 20, Büyük Yıldız Hotel: (0224) 233 96 00, Dilmen Hotel: (0-224) 233 95 00Yıldız Termal Hotel: (0224) 233 39 90.
Cumalıkızık’ta ise eski evlerin restore edilmesiyle yapılan pansiyonlar gözde. Hatçe’nin yeri: (0224) 372 93 51, Mavi Boncuk Pansiyon: (0224) 373 09 55. Mudanya’da otel olarak kullanılan nostaljik bir otel var; Montania Hotel: 0224 544 60 00.