Efsaneler Diyarında yolculuk

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan, mitoloji ve tarihin iç içe olduğu Doğu Akdeniz kıyılarındayız.

Rotamızın başlangıç noktası Silifke’ye ulaştığımızda şehrin en yüksek tepesinde bulunan Silifke Kalesi bizi selamlıyor. Coğrafi konumuyla önemli bir kavşak noktasında kurulu Silifke, 105 km’lik sahil bandı ile Akdeniz’in en güzel kum plajlarına sahip. Silifke doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi özellikleriyle de dikkat çeken bir bölge. Güzel bir köy kahvaltısının ardından hemen güzellikleri keşfetmeye çıkıyoruz. Kent merkezinden ziyade asıl görmek istediğimiz yerler, köylerde, yamaçlarda ve derin vadilerde gizlenmiş güzellikler.

Silifke ve çevresine gelen turistlerin önemli uğrak noktalarından biri olan Uzuncaburç, Silifke'nin 30 km uzağında, denizden 1200 metre yükseklikteki çevresi ormanlarla kaplı bir yaylada yer alıyor. Antik kentin yapıları ile günümüz beldesinin yapıları iç içe. Antik kent, Uzuncaburçlular’la birlikte yeni bir hayatı yaşıyor gibi.

Erdemli - Mezitli üzerinden Kız Kalesi, Zeus Tapınağı, Cennet-Cehennem Obrukları, sarkıt ve dikitleriyle ünlü Dilek Astım Mağarası'nı gezip, Adam Kayalar ve Kanlı Divane Antik Kenti'ne varıyoruz. Burada suçluların atıldığı Ölüm Çukuru, kaya kabartmaları, kiliseler, ölüm kulesi, mezar yapıları ve diğer anıtsal eserleri gezip Mersin’e varıyoruz.

Mersin, 150 yıllık bir geçmişi olan çevresindeki kentlere göre oldukça yeni bir şehir. Uzun boylu palmiye ağaçlarının süslediği geniş caddeleri, bakımlı parkları, restoranları ve gece eğlence yerleriyle oldukça çekici bir tatil şehri.
Hemen 27 km uzağında bulunan ilçesi Tarsus ise 7000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip bir kent. Daha Tarsus’a girerken yol kenarında göreceğiniz tabeladaki tarihi eserlerin listesi, sanki bir açık hava müzesine girdiğimizin de habercisi oluyor. Kleopatra Kapısı, Roma Dönemi'nde yapılan Antik Yol, Eshab-ı Kehf veya Yedi Uyurlar Mağarası, Ulu Camii, Aziz Paul Kilisesi ve Kuyusu’nu gezdikten sonra Akdeniz güneşinin o sıcak havasından biraz kurtulmak için Tarsus Şelalesi’ne gidiyoruz. Şelale kenarında bulunan restoranda yöresel yemeklerin tadına bakıp rotamızı Adana üzerinden Hatay’a doğru çeviriyoruz.
Adana Türkiye’nin en renkli kentlerinden birisi. Bir yanda geleneksel tarım ve ona dayalı yaşam, öte yanda modern sanayi. Çok zengin ve renkli bir mutfak… Seyhan Nehri üzerinde Roma eseri Taş Köprü, Arkeoloji Müzesi, Ulu Camii ve Büyük Saat Kulesi’ni gezip Ceyhan-Yumurtalık üzerinden Antakya’ya hareket ediyoruz.

Soğuk Oluk, Amik Ovası ve Amanos Dağları'nın doyumsuz manzarasını izleyerek Antakya'ya varıyoruz. Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan bütün dinleri, kültürleri bir arada barındıran Hatay gezimize, dünyanın ikinci en zengin mozaik müzesi olan Antakya Mozaik Müzesi’ni gezerek başlıyoruz. İnsanın bu müzeden etkilenmemesi mümkün değil. Şehir turu ve Habib Neccar Dağı'nın eteğine yapılmış dünyanın ilk kilisesi Saint Pierre Kilisesi'ni ziyaret edip ardından şelaleleriyle ünlü Harbiye'de dinlenme molası veriyoruz.
Daha sonra rotamızın son durağı Hatay’ın sayfiye yeri Samandağ’a hareket ediyoruz.

Samandağı’ında MS.81 yılında Romalılar tarafından kente su baskınlarını önlemek için yapılan antik çağın en önemli projelerinden Titus Tüneli’ni dolaştıktan sonra otomobilimizi sahil kenarındaki kafelerden birine çekip
Türkiye’yi bir anlamda karşıdan gören Samandağ kıyılarından, Türkiye’ye doğru çayımızı yudumluyoruz.

Nasıl Gidilir?

Silifke’ye ulaşmak için İstanbul’dan Ankara-Konya-Karaman istikametini takip ettik. Fakat daha pratik ve düzgün bir yoldan direk Mersin’e gitmek isterseniz Bolu-Ankara-Aksaray-Pozantı-Mersin yolunu kullanabilirsiniz. Yolun tamamına yakın bölümü otoban ve duble yollardan oluşuyor.

Ne Yenir?

Doğu Akdeniz kıyılarının kendine özgü yemeklerinin başında kebap ve sac kavurma çeşitleri geliyor. Mersin’de Tantuni ve cezerye, Adana’da kebap çeşitleri ve nar ekşili salata, Hatay’da ise humus ve künefe yöreye özgü tatların başında geliyor.

Nerede Kalınır?

Mersin, Tarsus, Adana ve Antakya kent merkezleri yoğun turist çeken yerler. Buna paralel olarak konaklama imkanları da oldukça fazla. Yörede her keseye uygun otel ve pansiyonlar mevcut. Tarsus Mersin Otel: 0324 614 06 00, Nobel Otel: 0 324 237 22 10, Hotel Mistur: 0 324 237 50 28, Adana Hilton Sabancı Otel: 0322 355 50 00, Mavi Sürmeli Otel: 0 322 363 34 37, Olbios Marina Resort: 0324 523 84 94.