Doğayla iç içe kültür ve tarih rotası

Otomobilinizle çıkacağınız en güzel rotalardan biridir Abant-Mudurnu-Göynük-Taraklı güzergahı. Bu güzergah boyunca Osmanlı sivil  mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği evlerin içinden geçip, doğanın bütün güzelliklerine şahit olacağız.

Rotamızın başlangıç noktası olan Abant, çevresi çam ormanlarıyla kaplı bir tatlı su gölü. Tertemiz havası ve eşsiz güzelliğiyle büyük kentlerin kargaşasından kaçanlar için güzel bir sığınak. Abant denince akla kış turizmi gelse de aslında burası her mevsimi farklı güzellikte yaşayan bir yer. Abant'ta sararan yaprakların altında sonbaharın, beyaz örtünün altında kışın, yemyeşil ormanlarıyla baharın tadına doyulmuyor. Bu arada her türlü sürprize de açık olmanız gerekiyor. Gittiğimizde yoğun bir sis altında bulunan gölün ortaya çıkmasını tam iki gün bekledik. Sis bulutunun yavaş yavaş dağılmasıyla beraber Abant Gölü’nün o muhteşem manzarası da karşımızda belirdi. Göl çevresindeki 7 km'lik parkurda yapılan tur, ziyaretçiler için son derece keyifli. Bir yanda göl manzarası diğer yanda sararmaya yüz tutmuş orman ve kuş sesleri içinde manzaranın tadını çıkara çıkara turladıktan sonra Örencik yaylasına çıkıyoruz. Yayla evlerini gezdikten sonra 20 dakikalık yolculukla Mudurnu’ya varıyoruz.

Abant-Mudurnu arası 18 km. Mudurnu, ahşap evleriyle size göz kırpar. Osmanlılardan bugüne ulaşmış bir fısıltı gibi duran kasabaya Şeyh-ül Ümran tepesinden baktığınızda; aşağıda eski beyaz boyalı evlerin, bahçelerin, camilerin kucaklaştığını görürsünüz. Mudurnu’nun en ilgi çekici yerinin çarşısı olduğunu söyleyebilirim. Bu çarşıda sanki zaman durmuş, yüzyıldır hiçbir şey değişmemiş gibi. Semercisi, demircisi, bakır ustalarını, saç soba imalatçıları… Bu eski Osmanlı ilçesinde Armutçular Konağı, Saat Kulesi, Yıldırım Beyazıt Camisi ve Hamamı’nı görüntüledikten sonra rotamızı Abant’a 35 km mesafede bulunan Sünnet Gölü’ne doğru çeviriyoruz.

Sünnet Gölü’ne, çam ormanlarının arasından ulaşılıyor. Doğayla baş başa kalmak isteyenlerin arayıp bulamayacağı dingin bir ortam var burada. Bir doğa hârikası, bir rüya yöresi. Dağların kuytusunda, tüm ihtişamıyla yatan Sünnet Gölü’nde, insan hangi güzelliğin keyfine varacağını şaşırıyor. Suyun dinginliğini ve doğanın sessizliğini bozan tek şey, gölde yüzen ördekler ve aracımızın motor sesi. Motorun sesini kapatıp  sadece doğanın sesini dinliyoruz bir süre.
Göynük’e doğru 6 km yaklaştığımızda Çubuk Gölü’ne de uğramadan geçmiyoruz. Çubuk Gölü’ne ulaştığımızda bir sürprizle karşılaşıyoruz. Gölün karşı yamacında 5 adet yel değirmeni ve renk renk boyanmış köy evleri adeta yabancı kartpostallardaki fotoğrafları andırıyor bize. Bu doğa harikası yeri ardımızda bırakıp Göynük’e varıyoruz.

Tamamı sit alanı olan Göynük tarihi ve doğa güzelliğiyle ünlü. Girer girmez huzur ve sessizliğiyle sizi bir anda sarıveren bu ilçe tarihi dokusu bozulmamış ender Osmanlı ilçelerinden biri. Göynük’de gözümüze ilk çarpan yapılardan biri Zafer Kulesi. Göynük’ün hemen her yerinden görülebilen bu kulenin yanına çıkarsanız Göynük’ü yukarıdan seyretmenin keyfi başka.
Kilometre sayacımız 150 km’yi gösterdiğinde bir başka Osmanlı kenti Taraklı’ya giriyoruz. Eski İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunan Taraklı’da ismini veren tarak yapımına çoktan son verilse de kent 19.yy Osmanlı evleriyle ünlü. Cumbalı renk renk evleriyle Taraklı’nın  yöre halkı da oldukça misafirperver, güleryüzlü, doğal ve hoşgörülü.
Abant- Taraklı rotasını denemeniz için özellikle bir mevsim ya da ayı beklemenize gerek yok. Her mevsim buralardaki güzelliği ve renk cümbüşünü izlemekten zevk alabilirsiniz.

Ne Yenir?

Bolu Dağı yol boyunca, et ızgara türü lokantalar ve restoranlarla dolu. Abant’ta göl çevresinde restoran ve cafeler var. Genel olarak mangalda et ve alabalık yiyebileceğiniz restoranlar bunlar. Otellerin zengin çeşitli açık büfeleri de seçenekler arasında. Mudurnu, Göynük ve Taraklı’da ise ızgara ve sulu yemek yenecek yerler çoğunlukta.

Nerede Kalınır?

Abant’ta göl manzaralı üç adet otel bulunuyor. Abant Palace: 0374 224 50 12, Abant Köşkü: 0374 224 50 12, Büyük Abant Oteli: 0374 224 50 33. Mudurnu’daki en iyi otel, eski bir konaktan otele dönüştürülen Yarışkaşı Konağı. Özellikle hafta sonu gidecekler rezervasyon yaptırmalılar. Tel: 0374 421 36 04. Göynük çevresindeki en iyi konaklama tesisi ise, Sünnet Gölü’nün kıyısındaki Sünnet Gölü Tesisleri. Klasik bir dağ oteli olan tesislerde odalar göl ve dağ manzaralı. Tel: (0374) 464 10 30.

Nasıl Gidilir?

E-5 kara yolunun Bolu Dağı mevkiinden sapıldığında, iki yanı ağaçlarla kaplı 21 km'lik Abant yoluna giriyorsunuz. Oradan da Mudurnu – Göynük hattını izlemek gerekiyor. Çizdiğimiz rotaya göre geze geze 110 km’de Göynük, 150. km’de Taraklı’dasınız. İstanbul-Abant 280 km ve yol yaklaşık 3 saat sürüyor. Abant yolu genelde asfalt ama yer yer bozuk alanlar var. Dağların çevrelediği yolun manzarası olağanüstü. Bu arada ana yoldan Abant'a, deponuzu doldurmadan sapmayın. Mudurnu’ya kadar benzin istasyonu yok.