Tarihin mola verdiği yer Safranbolu

Adını yörede yetiştirilen safran bitkisinden alan Safranbolu, gerçek bir müze kent. Bölge, kültürel mirası çevresel dokusu içinde koruyan çok özel bir yer....

KARABÜK'TEN çıkıp Safranbolu'ya girdiğinizde modern bir şehir görüntüsü karşılıyor sizi. Meydandan yokuş aşağı inip köşeyi döndüğümüz zaman şaşırıyoruz. Yemyeşil ağaçlar arasında maket gibi evler, insanı geçmişe götüren konaklar içerisinde inanılmaz bir atmosfer. Gezimize Safranbolu'yu tepeden panaromik görmemizi sağlayan Hıdırlık Tepesi'ne çıkarak başlıyoruz. Türklerin Safranbolu'ya geldikleri vakit konuşlandığı yer olan Hıdırlık Tepesi'nde önceleri yağmur duası ile hıdırellez kutlamaları yapılırmış. Şimdi bir park alanı olarak düzenlenmiş bu tepeden Cinci Han, kale, saat kulesi, tabakhane, hanlar, hamamlar ve eski evler önümüze seriliyor. 3000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Safranbolu pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve günümüze bir kültür zenginliği olarak ulaşmış. Özellikle Osmanlı döneminden kalma, han, hamam, cami, çeşme, köprü ve eşsiz konaklar gelenlere hayranlık uyandıracak nitelikte. Korumadaki bu başarısı, 1994 yılında Unesco tarafından "Dünya Mirası Listesi"ne alınmasını sağlamış. Tüm Türkiye'de koruma altında bulunan yaklaşık 40.000 tarihi eserden 1120'sine sahip olan Safranbolu, bu zenginliği ile bir müze kent görünümünde.

Her evin ayrı hikayesi var
 
Safranbolu evleri, yapıldıkları dönemin özelliklerini, kültürünü, yaşayış biçimini yansıtır. Safranbolu'nun zengin kültürü ve bir dönem yaşadığı ticari hareketlilik, dünyaca ünlü evlerine de etkisini yansıtmış. Safranbolu da şehrin oluşumunda hem fonksiyonellik ön planda tutulmuş, hem de estetik kaygılar hiçbir şekilde terk edilmemiş. Safranbolu evlerinde ilk kat avluyu oluşturur. Taş ya da beton avlu, bazı evlerde yerini direk toprağa bırakır. Genellikle iki ya da üç katlı olan evler ikinci kattan itibaren ahşaba ve kerpice dönerler. İkinci katın tavan yüksekliği de üçüncü kattan daha azdır. Çıkma ve cumbalarla alan yönünden genişletilen son kat çok sayıda dar pencere ile süslenmiştir. Üst kat pencereleri ışığı ve görüntüyü en iyi alacak biçimde ileri doğru itilmiştir. Safranbolu evlerinde bir üst kat daima bir alt kata göre daha önemlidir ve sokağın üzerine taşan üst katlar her evde ulaşılmak istenen amaç durumundadır. Evlerin tümüne yakını iki ya da üç katlı inşa edilmiş hatta ticaret ve el sanatlarıyla zenginleşen Safranbolu halkının, şehrin iki bölümünde, yıl içinde iki ayrı mevsimi yaşamak üzere, günümüzde yazlık-kışlık olarak adlandırılan iki evleri vardı. Kışlık evlerin bulunduğu ve iki derenin oluşturduğu vadi, diğer bir tanımla çarşı; dericilik, yemenicilik, demircilik, bakırcılık, semercilik, saraçlık, nalbantlık, keçecilik, kereste ticaretinin yapıldığı kesimdir. İş alanları Lonca düzeni şeklinde ayrı sokaklar içinde toplanmıştır. Yazlık evler ise, bağ ve bahçeler arasında sayfiye yeri konumundaki bağlardadır. İki bölge arası 3,5 km uzaklıkta ve rakım farkı 350 m.dir. Tüm evler kendilerine göre daha merkezi konumdaki kamu binalarına, dini yapılara ve anıt eserlere dönüktür. Hangi evden bakılırsa bakılsın manzara kapanmaz. Evlerin yakın plan cepheleri kör, uzak plan cepheleri açık ve birbirlerini izleyecek konumdadır. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Safranbolu'da evler birbirinin görüntüsünü kesmiyor.

Nasıl Gidilir?

SAFRANBOLU'NUN İstanbul'a uzaklığı 398 km, İzmir'e 732 km, Ankara'ya 215 km. Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak 82 km. sonra Karabük'e, Karabük'ten 8 km sonra da Safranbolu'ya varılır.

Ne Yenir?

SAFRANBOLU bükmesi, kuyu kebabı, cevizli yayım (erişte), su böreği, ev baklavası, zerde tatlısı ve gözleme her zaman bulunabilecek yöresel yemeklerdendir. Merkez Safranbolu'da ise her çeşit yemek ve pide çeşitlerini bulabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

TARİHİ kentte eski evlerden oluşuyor. Fiyatlar ise iki kişi kahvaltı dahil hafta içi 70 YTL, hafta sonu 90 YTL. Hatice Hanım Konakları: (0 370) 712 75 45 Zalifre Otel: (0 370) 725 47 20 Paşa Konağı (0370) 712 81 53 Sefa Pansiyon: (0370) 712 28 23

Mutlaka Yapın!..

"Tarihi Kent" dokusu içerisindeki ahşap evler Cinci Han, kale, saat kulesi, demirciler ve bakırcıların bulunduğu çarşı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Helvasını ve lokumunu da tadın.