Yurdumun güzel yeri Güzelyurt Gelveri

Birbirinden önemli eserleri barındıran Orta Anadolu'nun ilginç bir bölgesi de Güzelyurt...

Kapadokya Bölgesi'nin bir parçası olan Güzelyurt'un tarihi, yörede bulunan eski eserlere göre M.Ö 2500 yıllarına dayanıyor. Güzelyurt'un en eski ismi Roma ve Bizans Devirleri'nde "Karballa"ymış. Ortodokslar için önemli din adamlarından Aziz Gregorius'un çocukluğu burada geçmiş ve o dönemlerde Hıristiyanlığın dini merkezlerinden biri olmuş. Selçuklular Dönemi'nde Karballa ismi Gelveri olarak değiştirilmiş. Daha sonra Osmanlı hakimiyetine geçen Gelveri'nin ahalisi son nüfus mübadelesinde Yunanistan'a gitmiş. 1960'lı yıllarda ise Gelveri ismi Güzelyurt olarak değiştirilmiş. 1989 yılında Aksaray'ın il olmasıyla birlikte Güzelyurt'ta ilçe olmuş.

Yeraltlarına gizlenen hayatlar

Güzelyurt'ta bulunan peri bacaları, Göreme ve Zelve gibi Kapadokya Bölgesi yüzey şekillerine iyi bir örnek. Güzelyurt, Bizans eserlerinin yanısıra, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi eserleri açısından da çok zengin. Bizans dönemi eserleri arasında Ahmatlı, Çömlekçi, Hacı Saadet Koç (Cafarlar), Kalburlu (Aziz Epthemios) ve Yamaç, Osmanlı Dönemi kiliseleri arasında Kömürlü ve Yalnız kiliseleri sayılabilir. Güzelyurt ilçe merkezi ve Manastır Vadisi'nde ziyarete açık üç adet yeraltı şehri bulunuyor.

Kapadokya’nın küçük Ayasofya’sı

M.S 385 yılında, Ortodokslar için önemli din adamlarından Aziz Gregorius adına yaptırılan Aziz Gregorius Kilisesi, din adamları adına inşa edilen en önemli kiliseler arasında yer alıyor. Yapıldığı günden sonra Ortodokslar için büyük önem taşıyan ve "Küçük Ayasofya" olarak bilinen bu kiliseye, 18'inci yüzyılda Rus Çarı 1'inci Nicola, bir kürsü hediye etmiş. Haç planlı, taştan yapılma kilise 1924 yılındaki mübadele sonunda camiye çevrildiği için freskleri badana ile örtülmüş ve Kilise Camii adını almış. Ortodoks mezhebinin kurucusu Gregorius'tan Anargiros'a kadar Hıristiyan dünyasının önde gelen din adamlarının yaşadığı Güzelyurt, turizmden hak ettiği payı alabilmek için umudunu 'Küçük Ayasofya' olarak bilinen bu Kilise Cami'ye bağlamış durumda. Burasının müze olması halinde bir çok turistin Güzelyurt'a geleceğine inanıyorlar. Ayrıca Aziz Gregorius Kilisesi'nin hemen altında bulunan ve zamanında vaftiz için kullanılan su kaynağının, çok sayıda hastalığa iyi geldiğine inanılıyor.

Heybetli kilise dikkat çekici
 
İlçe merkezinde Bucak Kilise (Aziz Anargiros Kilisesi) bulunuyor. Kapalı haç planındaki bu kilise, kubbeleri ve kolonlorı dahil olmak üzere tümü kayaya oyularak yapılmış. Kilise, son olarak 1884 yılında tamir görmüş. Günümüzde Vatikan'dan buraya gelip hacı olanlar var. İlçe merkezine 3 km mesafede Kızlar Manastırı olarak da bilinen Yüksek Kilise var. Dik kayalar üzerinde taş oyma olan kilise oldukça heybetli görünüyor. Hemen civarda peri bacalarıyla ve katedraliyle ünlü Selime, Ihlara Vadisi ve onun bitiş yerine yakın kanyonda, Melendiz Çayı'nın kenarlarına kurulmuş olan Belisırma, Ziga Kaplıcaları çevrede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Nasıl Gidilir?

GÜZELYURT'a Aksaray-Nevşehir Karayolu'nun, 11. km'sinden sapılarak gidilir. Aksaray, Ankara'ya 220 km, Konya'ya 142 km, İstanbul'a 644 km, İzmir'e 691 km mesafede. Güzelyurt'un Aksaray'a uzaklığı 45 km, Selime'nin 28 km, Belisırma'nın ise 40 km'dir. Yollar güzel ve sakindir.

Ne Yenir?

BÖLGEDE otel-pansiyonların restoranlarında yöresel yemekler mevcut. Belisırma'da da Melendiz Çayı'nın kenarlarında kurulmuş köylülerin işletmiş olduğu lokantalar bulunuyor. Buralarda da genelde ızgara türü şeyler var. Bölge mutfağı un, et, süt ürünleri ve sebze ağırlıklı.

Nerede Kalınır?

GÜZELYURT ve Ihlara Vadisi geliş yolu üzerinde birçok pansiyon bulunuyor. Grand Eras Otel: (0382) 212 08 08, Akar Pansiyon: (0382) 453 70 18, Ağaçlı Melendiz Otel: (0382) 215 24 00, Karballa Hotel: (0382) 451 21 06, Star Pansiyon: (0382) 453 74 29, Anatolia Pasiyon: (0382) 453 74 40

Mutlaka Yapın!..

Küçük Ayasofya olarak bilinen kiliseyi gezmeden ve Ihlara Vadisi'nin eşsiz doğal güzelliklerine tanıklık etmeden bölgeden ayrılmayın.