Antik Çağ'ın görkemli şehri Bergama

Bergama; tarihi eserlerin bulunduğu müzesi, dünyanın en dik anfi tiyatrosu, dünyanın ilk kütüphanesi ve dünyanın ilk hastanesi olan Asklepion ile ün yapmış Antik Çağ'ın en görkemli şehri....

BİRÇOK uygarlığın iz bıraktığı Antik Çağ'da "Pergamon" adıyla bilinen Bergama'nın, yeryüzünün en zengin tarih ve kültür miraslarına sahip olan Anadolu'nun içinde, küçük ama çok önemli bir yeri var. İzmir'e bağlı Bergama, M.Ö. 5. Yüzyıl'dan bugüne kadar pek çok uygarlığın iz bıraktığı bir kent. Efsaneye göre, Bergama adı Yunanistan'dan Anadolu'ya kaçan Pergamon'dan geliyor. Sığındığı kentin kralını öldüren Pergamon daha sonra, kentin hem kralı olur hem de kente kendi adını verir. Bergama; Pers, Büyük İskender, Frigya, Trakya Krallığı, Selevkos Krallığı, Roma ve Bizans dönemlerini görmüş. 716'da Arap ordularının aldığı kent, ardından Karasioğulları Beyliği, son olarak da 1341'de Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiş.

Mısır'ın izleri de var

İçi dışı tarih olan Bergama'da kalıntılar üç bölgede yoğunlaşıyor. İlk bölge Bergama'nın ilk kurulduğu bölge olan Yukarı Hisar'daki Akropol. Yüksek bir tepeye kurulmuş olan Akropol'ü şehrin meydanından görmek mümkün. İlk çağlardan bu yana iskan yeri olan tepenin üstünde, Bergama Kral Sarayları yer alıyor. Binaların alt bölgesinde Athena Tapınağı, kütüphane ve Trajan Tapınağı bulunuyor. Bergama'nın en önemli yapısı olan Zeus Sunağı'nın şu anda sadece temel ve basamakları duruyor. Önemli bölümlerinin birçoğu Almanlar tarafından Berlin'e kaçırılmış. Bergama'nın doğu yakasında ise Hellenistik Çağ yapıtı olan iç surlar ve halkın "Kızıl Avlu" olarak adlandırdığı kırmızı tuğla ile inşa edilmiş olan Serapis Tapınağı yer alıyor. Kızıl Avlu, Mısır Tanrısı Serapis için inşa edilmiş.

Asklepion

"Kapısından ölüm giremeyen yer" olarak ünlenen Asklepion ise kentin güneybatısında yer alıyor. Asklepion adını, mitolojide " Sağlık ve Hekimlik Tanrısı" olarak bilinen "Asklepios"dan almış. Ayrıca eczacılığın sembolü olan yılanlı sütun da burada bulunuyor. Adına yapılmış çok sayıda sağlık yurtlarında birçok hasta, sağlığına kavuşmuş. İzmir'in yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi olan Bergama'da yaşayanların başlıca gelir kaynakları halıcılık, tütün, pamuk ve zeytin. Bergama'da dokumacılık oldukça gelişmiş durumda. Bergama, özellikle kilimleri ile ün yapmıştır.

Nasıl Gidilir?

ÇANAKKALE-İzmir Karayolu'na 5 km uzaklıktaki ilçe İzmir merkezine 98 km mesafededir. Bergama İstanbul'a 698, Ankara'ya 690 km uzaklıkta. İstanbul'dan Bergama'ya ulaşmak için İzmir yolunu kullanabilirsiniz

Ne Yenir?

BERGAMA, ince uzun patlıcandan yapılan "çığırtma" yemeğiyle ünlü. Lokantalarında ise uygun fiyata her türlü ızgara çeşitlerini ve sulu yemekleri yiyebilirsiniz. Bergama'dan meşhur tulum peyniri ve lokma almayı da unutmayın.

Nerede Kalınır?

YABANCI turistlerin çok fazla rağbet ettiği bir yer olmasına rağmen, Bergama'da beş yıldızlı oteller mevcut değil. Ama oldukça temiz üç yıldızlı oteller ve pansiyonlar bulmak mümkün. Fiyatlar ise kişi başı kahvaltı dahil 50 YTL civarında. Hotel Efsane: (0232) 633 29 36, Hotel Berksoy: (0232) 633 25 95, Hotel İskender: (0232) 633 21 23, Bergama Pansiyon: (0232) 633 23 95, Manolya Pansiyon: (0232) 633 44 88

Mutlaka Yapın!..

Bergama Müzesi'ni mutlaka gezin. Bugün müzede sergilenen eserlerin çoğu; Akropol, Asklepion ve Bazalika ile Yeni Şakran, Pitane ve Kestel'deki kazılar sonucu ortaya çıkartılan eser ve buluntulardan oluşuyor.