Rüzgar Diyarı Alaçatı

Yeldeğirmenleri, sakız bahçeleri, daracık sokakları, kendine özgü taş evleri ve hiç dinmeyen rüzgarı ile sörfçülerin cenneti Alaçatı…


İzmir- Çeşme otobanında ilerlerken Çeşme’ye yaklaştığınızda gözünüze yel değirmenleri takılır. Rüzgar, Alaçatı’da o kadar elverişlidir ki, eskiden un öğüten yel değirmenleri sadece seyirlik dururken yenileri  artık elektrik üretiyor.

Mimari doku

Alaçatı, Çeşme'nin en eski yerleşim yerlerinden. Kasabada dikkati çeken ilk şey şüphesiz ki mimari doku. Şık otelleri, pahalı butikleri ve farklı damak tadlarına hitap eden restoran ve kafeleriyle pek çok kişinin ilgisini çeken Alaçatı’da Arnavut kaldırımlı sokaklar ve cumbalı taş binalar kasabaya çok hoş bir hava veriyor. Alaçatı taşı denilen kesme taşlardan yapılan binalar, kışın sıcak yazın da serin tutma özelliğine sahip. Gündüzleri bomboş olan Alaçatı sokakları akşamla beraber hareketlenmeye başlıyor. Dar sokaklı evler arasında yürürken denizin ne tarafta olduğunu kestirmeye çalışmayın. Çünkü 5 km ilerde. 

Sörf cenneti

Alaçatı, Türkiye'nin  hatta dünyanın rüzgar sörfü cenneti. Nedeni ise devamlı esen rüzgar denizden karaya doğru paralel esiyor ve hiç dalga yapmıyor. Usta sörfçüler 60-70 kilometre hızla iki koy arasında gidip geliyorlar. Bu koyda uluslararası pek çok yarışma düzenlendi. Bir buçuk metreyi geçmeyen derinliği ile de aynı zamanda yeni başlayan sörfçüler içinde iyi bir eğitim sahası burası. Eğer  sadece yorgun yel değirmenlerinin gölgesindeki daracık sokaklarda vakit geçirmek istemiyorsanız  Alaçatı'ya gittiğinizde buradaki okullardan bir kaç saat ders alarak düşe kalka da olsa sörfe başlayabilirsiniz. Her türlü sörf malzemelerini de buralardan ister kiralayarak ister satın alarak temin edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

İzmir’e 70 kilometre mesafede bulunuyor Alaçatı. İzmir-Çeşme otoyoluna girerek yaklaşık 40 dakikada Alaçatı’ya ulaşırsınız. Otoyol çok sakin ve geniş bir yol.

Ne Yenir?

Alaçatı şık restoranları ve kafeleriyle de ünlü. Zeytinyağlılar, et ve balık üzerine bir çok restoran var. Bunu yanısıra Alaçatı, tatlı sert kavunu ve sakızıyla ünlü. Burada bol sakız ağacı var ve sakızdan her türlü şey üretiliyor. Dondurmasını, reçelini ve muhallebisini tatmanızı öneririm.

Nerede Kalınır?

Alaçatı, butik otelleriyle de turistlerin ilgi odağı. İster merkezde eski evlerin restore edilmesiyle yapılan otelleri isterseniz de sörf yapılan koydaki otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Taş Otel: 0232 716 77 72, Portalaçatı: 0232 716 63 73, Değirmen Otel: 0232 716 67 14, Çark Pansiyon: 0232 716 73 09, Büke Pansiyon: 0232 716 78 71.