Kafa dinlemek isteyenler Babakale'ye

Geçmişte korsanların istila ettiği Babakale, bugün sakin ve huzur dolu bir tatil hayal edenleri ağırlıyor. Asya'nın batıdaki en uç noktası olan Babakale'ye gidenler kafalarını dinliyor....

Anadolu ve Asya kıtası batıda Babakale Köyü'nde bitiyor. Sonrası Ege Denizi ve karşısı Yunanistan. Babakale eski bir Osmanlı köyü. Hani, çok uzak bir yeri anlatmak için "Allah'ın unuttuğu yer'' deriz ya, Babakale de sanki öyle. Etraf çok sessiz. Köye girdiğinizde meydanda Babakale'ye adını veren kale, bir o kadar eski cami, asırlık bir çınar ve birkaç masa sizi karşılıyor. Kale, 1725 yılında Müslüman ahaliyi, Baba Burnu civarındaki koylarda saklanan korsanların saldırılarından korumak amacıyla yapılmış. Osmanlı donanmasının geçtiği bu en uç noktada, bir gün III. Ahmet, deniz seferinden dönerken fırtınaya yakalanmış ve köye sığınmış. Bunu fırsat bilen köylüler padişaha çıkıp korsan saldırılarından bıktıklarını söylemişler. Padişah da vezirine talimat vererek hemen bir kale yapılmasını emretmiş. Kalenin inşaası sırasında yurdun dört köşesinden gelen mahkumlar çalıştırılmış. Bu mahkumlar inşaat bitiminde serbest kalmışlar. Kale, Piri Reis'in tayfalarından Latif Baba'nın Türbesi'nden dolayı "Baba Kale" ismini almış. Anadolu'nun bu son noktasındaki son kalenin manzarası doyumsuz. Tam karşıda Midilli Adası duruyor. Kale'nin surlarına oturup gemileri ve balıkçı teknelerinin limandaki hareketlerini izlemek keyif veriyor. Köyün ıssızlığına inat, limanda hayat var. Yüzyıllarca korsanların sığındığı bu limana artık balıkçı tekneleri geliyor. Babakale'deki Akliman koyunda denize giriliyor. Akliman, ince kumlu sahili ve balık lokantalarıyla, yüzüp güneşlenebileceğiniz bir yer.

Avcı bıçağı alın

Ziyaretçilerin yöreye has avcı bıçağı almadan ayrılmamalarını tavsiye ederim. Tamamen el emeği ile yapılan bıçaklar yörede çok iyi biliniyor. Köyün 300 yıllık babadan oğula ulaşan mesleği. Babakale'ye gelmişken muhtarlıktan, Asya'nın batıdaki en uç noktasında bulunduğunuzu ispatlayan belgeyi de alın. Babakale çevre gezileri için de ideal. Antik kentlere meraklı olanlar Assos-Behramkale, Apollo Smintheus Tapınağı ve Dalyan'da Büyük İskender'in kurduğu Alexandria Troas'ı gezebilir.

Nasıl Gidilir?

İSTANBUL'dan, Trakya üzerinden Tekirdağ, Gelibolu, Eceabat veya Kilitbahir'den feribotla Çanakkale, oradan Ezine-Gülpınar yolu ile veya Ayvacık yolu ile Babakale'ye ulaşabilirsiniz.

Ne Yenir?

BABAKALE'de balığın tadı bir başka güzel. Balıkların geçiş yolu üzerinde bulunması nedeni ile bölgede her çeşit balığa rastlamak mümkün. Buranın balıkçı restoranları oldukça ünlü. Karayel Restoran'a giderseniz ustanın tavsiye edeceği mevsimine göre balığın yanında mutlaka kalamar, közde patlıcan ve kırmızı biber salatası yiyin.

Nerede Kalınır?

BABAKALE'de mütevazı oteller bulunuyor. Konforlu yerler isterseniz, yarım saatlik mesafedeki Assos'a gitmelisiniz. Karayel Motel: (0-286) 747 04 97, Uran Motel: (0-286) 747 02 18, Altınkum Motel: (0-286) 747 05 04.