Kapadokya’nın Kapısı Aksaray

Kapadokya'nın kapısı konumundaki Aksaray, kültürel varlıkları yanında doğal zenginlikleriyle de ziyaretçilerine değişik ve ilginç tatil olanakları sunmakta.

Tarihi İpek Yolu'nun önemli merkezlerinden birisi olan Aksaray, Tuz Gölü havzasında, Hasandağı’nın eteklerinde geniş bir ova üzerinde kurulmuş bir kent. Kapadokya bölgesinin en önemli duraklarından biri Aksaray,  tarihte olduğu gibi günümüzde de ana yolların kesiştiği noktada  olmasından dolayı önemini hiç bir zaman yitirmemiş. M.Ö. 8. bin yıla kadar uzanan tarihi boyunca, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’ni yaşamış. İstanbul’un fethinden sonra ise boşalan şehrin iskanı için, Aksaray halkının büyük bir bölümü İstanbul’a nakledilmiş. Bu semte de Aksaray adı verilmiş.

Tarihi güzellikler saymakla bitmiyor

Ihlara Vadisi, Güzelyurt, kış sporları turizm merkezi ilan edilen Hasan Dağı, Ziga Kaplıcaları, Viranşehir, Acem Höyük, Aşıklıhöyük, İpekyolu'nda bulunan Sultan Han, Öresin Han, Alayhan, Ağzıkarahan gibi antik kent ve eserlerin yanısıra Ulu Camii, Eğri Minare ve Zinciriye Medresesi, çok sayıda türbe  ve kilise ile Anadolu’nun ortasında çekici bir merkez konumuna gelmiş durumda.
Konya tarfından gelirseniz ilk durağınız yol üstündeki Sultanhanı Kervansarayı olmalı. 1229 Selçuklu yapımı kervansaray en büyük ve en iyi korunmuş hanlardan birisi. Ticari ve askeri açıdan önemli olan Konya-Aksaray yolunun emniyetini sağlamak için kurulmuş. Taş duvarlarda sanki gelip geçenlerin izleri var.

Şehir merkezinde ise dikkatinizi en çok Eğri Minare Camii çekecektir. Aksaray şehir merkezindeki en eski Selçuklu eseri olan caminin minaresi kırmızı tuğladan yapıldığı için Kızıl Minare olarak da anılıyor. Fakat en önemli özelliği 27 derece eğik durumda olması. Bugün Türkiye'nin Pisa Kulesi olarak adlandırılan minarenin ne zaman eğildiği hakkında kesin bir kayıt bulunmuyor. Yıkım tehlikesiyle karşı karşıya olan cami minaresi çelik halatlarla desteklenmiş durumda.
Şehir merkezindeki bir diğer yapı Ulu Camii. 1402 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılan cami, çinisiz olmasına rağmen sade güzelliğiyle dikkat çekiyor. Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Mescidi ve Türbesi Aksaray’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Türbe etrafında mezarlık fakat çevrenin sessizliği ve çalan uhrevi müzik insanı farklı dünyalara sürüklüyor. Şehir merkezini tepeden görmek isterseniz buradan Kırkkızlar Tepesi denilen yere çıkmanız daha kolay. Buradan bütün Aksaray ayaklarınızın altında.
Nevşehir yoluna doğru çıkarsanız biribirinden güzel hanları görürsünüz. Aksaray-Nevşehir karayolunun 15. km'sinde yer alan Ağzıkarahan’ın kapısı Selçuklu taş süsleme sanatının tüm özelliklerini gösteriyor.

Ihlara Vadisi

İlk çağlardan itibaren tabiatla tarihin bir arada bulunduğu Ihlara Vadisi'ne, Aksaray-Nevşehir karayolunun 11. km.sinden sapılarak gidiliyor. 14 km. uzunluğundaki vadi Ihlara’dan başlıyor, Selime’de son buluyor. Vadinin yüksekliği yer yer 100-150 metre. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmakta. Selime ve Yaprakhisar’da değişik görünüm ve renklerde peri bacalarını da mutlaka görmelisiniz. Doğal konumu, kayalara oyulmuş barınakları, kiliseleri ve Küçük Ayasofyası ile Güzelyurt-Gelveri ise Kapadokya merkezleri arasında seçkin bir yere sahip.
 

Nasıl Gidilir?

Ulaşımın çok rahat olduğu Aksaray doğu ve batı, kuzey ve güney yönlerinde uzanan karayollarının kavşağında ve Kapadokya'nın girişinde yer alıyor. Ankara'ya 220 km., Konya'ya 142 km., İstanbul'a 644 km., İzmir'e 691 km., Antalya'ya ise 556 km. mesafede. 
 

Ne Yenir?

Aksaray’ın en ünlü yemeği neredeyse geleneksel hale gelmiş olan Kıymalı Pide'sidir. Lezzeti ustasının maharetine kalmış olan Kıymalı Pide'yi Aksaray'ın hemen bütün lokantalarında görebilirsiniz. Fakat en ünlüleri Kurtuluş Pide Salonu ve Çavuş Pide Salonu’dur. Hasan Dağı eteklerindeki Helvadere kasabasında alabalık, Belisırma’da ise dere içinde kurulan masa sandalyelerde sac tavayı yemenizi öneririm.
 

Nerede Kalınır?

Kapadokya'nın merkezi ve en çok ziyeret edilen yer olan Aksaray'da ve çevre ilçelerde her türlü konforda oteller bulabilirsiniz. Ağaçlı Melendiz Otel: (0382) 215 24 00, Karballa Hotel: (0382) 451 21 06, Otel Grand Eras: 0382 212 08 08.