Tabiat harikası Soğanlı Vadisi

Kapadokya'nın Kayseri uzantısı olan Soğanlı, bir kanyon vadi içerisinde kurulmuş, gerek yeryüzü oluşumları ve oyma kiliseleriyle, gerekse yörenin simgesi haline gelen geleneksel bez bebekleriyle görülmeye değer bir tabiat harikası.


Soğanlı, Kapadokya Bölgesi’nin popüler yerleri Ürgüp ve Göreme kadar çekici olmasına rağmen nedense onlar kadar hafızalarda yer edinmemiş bir yer. Derin vadiler içerisinde masa biçimli çok ilginç doğa manzaralarına sahip olan Soğanlı Vadisi, 3. yy.da yayılmaya başlayan Hıristiyanlığın Kapadokya’daki önemli bir merkezi. Soğanlı Vadisi, keşişler, papazlar ve mistik duygulara sahip Hıristiyanlar için en uygun yerlerden biriymiş. Bu yüzden binlerce insan kısa sürede buraya yerleşmiş. Yerleşimi kolay, korunması rahat olan Soğanlı halkı çok tehlikeli günlerde yakınlarda bulunan Soğanlı Vadisi’ne ve Derinkuyu yeraltı şehirlerine sığınıyorlarmış. 850 yıllarında Soğanlı Vadisi'nde 200 kadar kilise ve manastır bulunmaktaymış. Günümüzde ise yaklaşık 50'ye yakın kilise ve mağara bulunduğu anlaşılmakla beraber çok azı gezilebilmekte. Bu kiliselerin en ünlüleri; Karabaş, Yılanlı, Kubbeli, ve Azize Barbara (Tahtalı) kiliseleridir. Soğanlı Köyü Vadisi'nde en etkileyici yerlerin başında Kubbeli Kilise geliyor. Kaya kiliseleri arasında dışı da şekillendirilmiş olan Kubbeli Kilise kendi türünün ender örnekleri arasında yer alıyor. Dev peri bacaları ustalıkla işlenerek kubbeler oluşturulmuş. İçerisi adeta bir labirenti andıran kilisede akustik yapı hala çok güzel. Kiliselerin hepsinde Hz. İsa ve Havarilerini konu alan freskler bulunuyor.
 

Bez bebekleri de ünlü

Bölgenin en ünlü ürünü ise rengarenk kumaşlarla yapılan şirin ve sempatik bez bebekleri. Soğanlı oyuncak bebekleri köyde kadınlar tarafından yapılıyor. Bebeklerin başı için gazoz kapağı kullanıyorlar. Tahta bir iskelet üzerine pamuk sarılması ile meydana getirilen vücuda ise daha sonra rengarenk bezlerle yapılmış yöresel kıyafetlerle giydiriyorlar. Yaşlı bir ninenin köyde torunu için bir ağaç parçasının üzerine evdeki kumaşları sararak yaptığı bebek bir turistin ilgisini çeker ve onu satın alır. Bu olaydan sonra geleneksel motiflerle bezeli kumaşlar ve ağaç parçalarıyla üretilen Soğanlı bebekleri giderek bir sektör haline dönüşür Soğanlı Köyü'nde. Bu durum köylü kadının hoşuna gider ve sürekli oyuncak bebek yaparak gelen turistlere satar. Daha sonra köyün diğer kadınları da bu işle uğraşmaya başlar. El işciliği ile yapılan birbirinden güzel bu bebeklerden bir tane edinmelisiniz.

Nasıl Gidilir?

Yöreye uzanan yollar genel olarak iyi durumda. Soğanlı, İstanbul'a 810 km, Ankara'ya 370 km, Antalya'ya 720 km, Konya'ya 300 km. mesafededir. Soğanlı, Kayseri'den 80 km., Göreme ve Ürgüp'ten 70 km. Nevşehir yönünden geliyorsanız iki farklı yolu kullanabilirsiniz. Birinci yol Nevşehir-Ürgüp-Soğanlı yolu. Aynı zamanda Mustafapaşa'da bu yol güzergahında bulunuyor. Diğeri ise Nevşehir-Kaymaklı-Derinkuyu-Soğanlı şeklindedir. Bu yol güzergahında da Derinkuyu bulunuyor. Yaklaşık uzunlukları aynı fakat ikinci yol daha düzgün.

Ne Yenir?

Vadi içerisinde ve köyde yemek yiyeceğiniz yerler yaz dönemiyle sınırlı. Bu dönemde köylü kadınların yapmış olduğu gözlemelerden yiyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?
Soğanlı’da bir kaç pansiyon ve küçük oteller olmasına rağmen daha nitelikli oteller için Kayseri'yi veya Ürgüp, Göreme taraflarını geçebilirsiniz. Kelebek Hotel: (0384) 271 25 31, Asma Pansiyon: (0384) 511 42 87, Ciner Hotel: (0384) 271 20 89, Ottoman House: (0384) 271 26 16, Turan Otel: 0 352 222 55 37, Kadıoğlu Otel: 0 352 231 63 20, Çapari Otel: 0 352 231 49 91