Dünyanın en büyük katedrali Selime’de

Aksaray’a bağlı Selime, dünyanın en büyük oyma katedrali ve kendine özgü sivri uçlu şapkasız dev peri bacalarıyla ünlü.

Aslında Selime Kasabası, Ihlara Vadisi denilen dev kanyonların bitiş yerini simgeler. Fakat otomobille Aksaray tarafından gelenler önce Selime’nin o muhteşem peri bacalarını ve kayalara oyulmuş bir çok kapı ve penceresi olan 5-6 katlı apartman gibi duran katedraliyle karşılaşırlar. Burada durup o muhteşem yapılara hayranlıkla bakmamak mümkün değil. Selime’de yörenin hemen her yerinde görülen kayadan oyma kiliseler yoğunlukta. Fakat en önemli kilise yüksekçe bir yerde olan kayaya oyulmuş Selime Katedrali. Dünyanın en büyük kayaya oyulmuş katedrali olma özelliğini taşıyan Selime Katedrali’nin hemen yanıbaşında da vadinin diğer kısımlarında görülmeyen peri bacalarını görmek mümkün. Dik bir yamacın eteklerine yaslanmış sivri uçlu şapkasız dev peri bacaları oldukça güzel bir görüntü teşkil ediyor. Kendininizi başka bir dünyada olduğunuzu hissettiren bu dev peri bacalarını vadi boyunca sadece Selime’de görebilirsiniz. Kasabaya adını veren ve Selçuklu Dönemi'ne ait Selime Sultan Türbesi’de yol kenarından görülebiliyor. Selime’de aracınızı yol kenarına park ettiğinizde etrafınızın rehberlik hizmeti vermeye gönüllü köylü çocuklarıyla dolduğunu görebilirsiniz. Verdikleri bilgiler ve İngilizce açıklamalarıyla, yaşlarını oranladığınızda şaşırabilirsiniz.

Selime’nin birkaç kilometre ilerisinde bulunan Yaprakhisar Köyü’nde günümüzde kullanılan evler ve peri pacaları birbiri içerisine geçmiş durumda. Köy halkı peribacalarının çoğunu kiler olarak kullanıyor. Yaprakhisar’ın hemen üzerinde her türlü romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenen mineral bakımından oldukça zengin Ziga Kaplıcaları geliyor. Panoramik vadi manzarası ve 4 yıldızlı tesisiyle oldukça ilgi çeken bir yer burası.

Buradan Belisırma Köyü’ne geçebilirsiniz. Belisırma, vadi yürüyüş parkurunun isteğinize göre başlangıç veya bitiş noktalarından. İsterseniz Belisırma’daki güzellikleri keşfettikten sonra Ihlara Vadisi’ne kadar kanyon boyunca yürüyebilirsiniz. Burası inanılmaz güzel bir yürüyüş parkuru. Belisırma’da Melendiz Çayı kenarına kurulmuş kır lokantalarında kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Dilerseniz köye çıkıp köy kahvesinde çayınızı yudumlayıp misafirperver güleryüzlü Anadolu insanlarıyla hoş bir sohbete bile dalabilirsiniz. Belisırma’da da bir çok kayalara oyulmuş kiliseler bulunuyor.

Ihlara Vadisi, 14 km. uzunluğunda ve 100-150 metreyi bulan yüksekliğiyle, bozkırın ortasında bir vaha gibi duruyor. Vadiye indiğinizde kendinizi doğal ve tarihi güzelliklere kaptırmamanız mümkün değil. Ihlara Vadisi, Hasan Dağı’ndan çıkan bazalt ve andezit yoğunluklu lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler sonucu oluşmuş. Vadiyi ikiye bölerek akan Melendiz Çayı’da  çatlaklardan yol bularak kanyonun bugünkü halini almasını sağlamış. Ihlara’dan başlayıp, Selime’de son bulan vadinin uzunluğu 14 km. Vadiye inip çıkmak, özellikle yaz aylarında biraz  yorucu. Fakat aşağı indiğinizde kendinizi doğal ve tarihi güzelliklere kaptırmamanız mümkün değil. Kanyonun tam ortasından ağaçlar arasında şırıl şırıl akan Melendiz Çayı ve bir çok tarihi kalıntılar...

Nasıl Gidilir?

Selime, Ankara'ya 250 km., Konya'ya 172 km., İstanbul'a 674 km., İzmir'e 721 km., 546 km. mesafede. Selime’ye gitmek için Aksaray’a gelip Nevşehir yönüne devam ederseniz 11 km. sonra sağda Selime ve Ihlara levhasını göreceksiniz. Sapaktan sonra da yol asfalt ve oldukça düzgün.
 

Ne Yenir?

Belisırma’da ve ırmak içerisine masa atmış kır lokantalarında testi kebabı, sac tava, kıymalı pide, ızgara çeşitleri ve yöresel yemekler yiyebilirsiniz. Yine Ihlara yolu üzerindeki lokantalarda tatlı su balığından deniz balığına kadar her türlü balık çeşidini de bulmanız mümkün. Oldukça temiz işletmeler ve fiyatlarda diğer turizm beldelerine göre şaşırtıcı derecede ucuz. 
 

Nerede Kalınır?

Selime özellikle de Ihlara Vadisi’nin çevresinde bir çok pansiyon bulunuyor. Fakat daha konforlu yerlerde konaklamak isterseniz yarım saat mesafede bulunan Aksaray’da kalabilirsiniz. Vadi içinde kamp ve piknik yapmak yasak fakat vadi girişindeki tesis önünde çadır kurulabiliyor. Grand Eras Otel: 0382 212 08 08, Ağaçlı Melendiz Otel: 0382 215 24 00, Karballa Hotel: 0382 451 21 06, Star Pansiyon: 0382 453 74 29, Anatolia Pasiyon: 0382 453 74 40, Akar Pasiyon: 0382 453 75 11.