Huzur veren antik kent

Masmavi bir koyun içinde, denize sıfır çamların altında hem güneşlenip hem de antik kentin tadını çıkarmak istiyorsanız, Phaselis en uygun seçenek.

Phaselis, Antalya Kemer'e bağlı deniz, orman ve tarihin sıkı sıkıya bir araya geldiği enfes bir antik kent. Kent, konumu ve zengin orman bölgelerine yakınlığı nedeniyle M.Ö 690'da Rodoslular tarafından kurulmuş. Bir süre Büyük İskender'in egemenliğinde kalmış. Büyük İskender’in de hayran olduğu kent daha sonraları Mısır Firavunları, Likya Birliği ve Roma İmparatorluğu egemenliği altına girmiş.

Hellen dilinde “Tanrı Esirger” anlamınan gelen Phaselis, özellikle limanları ile ünlü bir kentti. Bu antik kentin üç limanı vardı. Şehri tamamen saran surlar eski özelliklerini hemen hemen bütünüyle yitirmişler. Bir kısmı hala ayakta kalan su kemerleri, kente girer girmez önünüze çıkıyor. Kentin ortasında 125 metre uzunlukta 20-25 metre genişliğinde muhteşem bir cadde var. Düzgün taşla döşenen caddenin iki yanında dükkanlar, altında ise  kanalizasyon ve drenaj sistemi varmış. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Su Yolu Kapısı, yakınında ise hamamlar, agora ve tiyatro bulunuyor.

Parfüm ve güzellik kremleriyle ünlüymüş.

Zamanının en büyük ticaret merkezlerinden olan Phaselis’de gülyağı, çeşitli parfümler ve güzellik kremleri en çok aranan ürünler arasındaymış. Sikkelerinde bulunan gemi figürü ticareti, balık ise kuruluş efsanesini simgeliyor. Ticarette fırsatçı, aç gözlü olarak tanınan Phaselislerin kenti kurma hikayeleri de çok ilginç. Rodoslulardan birkaç kabile, kenti kurmak için Phaselis'i seçtiklerinde, Kylabras adlı bir çobana ait olduğunu öğrenirler. Çoban burada yaşıyor ve sürülerini de burada otlatıyormuş. O sıralarda takas sistemi olduğu için çobandan araziye karşılık hububat veya balık teklif etmişler. Çoban kurutulmuş balığı tercih etmiş ve topraklardan sürüsünü alarak çekip gitmiş. Bu yüzden kuru balığı burada adak olarak kullanmak bir gelenek olmuş. Hatta bu durum Antik Çağda alay konusu olmuş. Ucuz bir adak için “Phaselis Adağı” deyimi de böyle ortaya çıkmış.

Tekne turlarının da gözdesi

Şehrin kalıntılarını dolaşırken ağaçlar ve zakkumlar arasında doğal bir limanda buluverirsiniz kendinizi. Antik kentin güzelliğinin yanı sıra içinde bulunduğu enfes koyuyla da yaz tatillerinin unutulmaz mekanı olmaya aday Phaselis. Tarih ve doğa gerçekten iç içedir burada. Çam ağaçlarının hemen yanından tertemiz masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Koy, ince çakıllı plaja sahip.  Phaselis tekne turlarının da gözdesi. Tekne ve yat sahipleri koyda demirleyip antik kenti ziyaret ediyorlar.

Nasıl Gidilir?

Tekirova’nın hemen yanında bulunan Phaselis, Kemer’e 17 km, Antalya'ya 60 km uzaklıkta bulunuyor. Antalya - Kumluca karayolunun 57. km.'sinden güneye döndükten bir kilometre sonra Phaselis’e ulaşabilirsiniz. Antik kent Olimpos ve Çıralı’ya da yaklaşık 20 dakikalık mesafede bulunuyor. Kente günlük tekne turlarıyla da gidilebilir. 
 

Ne Yenir?

Antik kentin çevresi piknik yapmak için elverişli bir yer. Lokanta tarzı yerler Tekirova yakınında bulunuyor.

Nerede Kalınır?

Konaklamak için antik kentin yanında bulunan Tekirova veya Kemer’i tercih edebilirsiniz. Her keseye uygun konaklama imkanı var. Derus Hotel: 0242 824 74 75,  Fame Beach Hotel: 0242 814 54 89, Phaselis Princess Hotel: 0242 821 40 70, Eser Otel:0242 821 43 75, Rixos Tekirova: 0242 821 40 32.