Eskişehir’in havadar semti

Modern bir kentin içinde zaman tüneline girmiş gibi hissedeceğiniz bir semt Odunpazarı. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel özelliklerine sahip Odunpazarı Evleri, restore edilerek örf adet ve gelenekleriyle beraber yeniden canlandırıldı.

Odunpazarı’nın adını duyduğunuzda hayalinizde canlanan görüntüye sakın aldanmayın. Odunpazarı, Osmanlı’nın en güzel mimarî özelliklerine sahip evlerinin bulunduğu bir semt. Aynı zamanda Eskişehir’inde ilk yerleşim alanı. Eskişehir'e yerleşmeyi düşünen halk Odunpazarı ve diğer semtlere birer koyun ciğeri asmışlar. Hangisi çok dayanırsa orayı yerleşim bölgesi seçeceklerini söylemişler. Diğer semtlerdeki ciğerler hemen bozulurken, Odunpazarı semtine konan ciğer uzun süre bozulmadan kalmış. Bu nedenle, buranın en havadar yer olduğuna karar verilerek ilk yerleşim başlamış burada. Çoğu Eskişehirlinin bile tek bir mahalle olarak düşündüğü Odunpazarı birçok mahallenin birleşmesiyle oluşmuş büyük bir semt aslında. Semtin adının da Odunpazarı olmasının nedeni köylülerin Eskişehir çevresindeki ormanlardan kestiği odunları bugünkü Odunpazarı Meydanı'nda satmasından kaynaklanıyormuş.

Odunpazarı Evleri Osmanlı’nın son döneminde zengin aileler tarafından yaptırılmış. Yapılaşma Eskişehir şehir merkezine doğru kayınca maddi durumu iyi olanlar daha modern evlere geçmişler. Boş ve bakımsız kalan bu evlere de doğal olarak köyden kente göçen fakir aileler oturmuş. Uzun yıllar ihmal edilen bu bölge son yıllarda yapılan yenileme çalışmaları neticesinde yeniden gün yüzüne çıkmaya başlamış.

Safranbolu ve Beypazarı'nı gezmiş olanlar, Odunpazarı Evleri’nin mimari yapısının  bu iki yerden daha farklı olduğunu görürler. Kerpiç ve tuğladan yapılan Odunpazarı konutları iki tip olarak yapılanmışlar. Birincisinde konutların girişleri sokakta, bahçeleri arkada yapılmış. İkincisinde ise bahçeler önde, konutlar bahçe içinde olacak şekilde yapılmışlar. Genelde 2-3 katlı olan evlerde yaşam üst katta sürmekte. Konutların her katında bir sofa ve etrafında odalar bulunuyor. Alt katlarda ise mutfak ve depo yer alıyor.

Odunpazarı mahallesinin önemli noktalarından biri 1525'te Kanuni Sultan Süleyman'ın vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’dir. Kubbesi kurşunla kaplı caminin avlusunda şadırvan, menzilhane, aşhane, kervansaray, medrese odaları ve mevlevihane yer alıyor. Odunpazarı’ndaki en önemli yapılardan biri de Atlıhan. Kervansaray türü bu yer de yeniden inşa edilerek geleneksel el sanatları çarşısına dönüştürülmüş. Burada gümüş işlemeciliği ve lüle taşının üretim ve satışı yer alıyor.

Odunpazarı’ndan adımınızı dışarı attığınızda modern bir kentle karşı karşıya kalırsınız. Odunpazarı’nı gezmeye gelenlerin Eskişehir’i tamamen gezmeden ayrılmamalarını tavsiye ederim. Doğal ve tarihi güzellikleriyle, düzenli caddeleri, parkları bahçeleriyle Eskişehir, Türkiye’nin yaşanılası şehirlerinden biri. 
 

Nasıl Gidilir?

İstanbul çıkışlı Eskişehir’e gitmek için Adapazarı’ndan ayrılan yol ile Bilecik-Bozüyük üzerinden ulaşabilirsiniz. Eskişehir’e demiryolu ile de yurdun dört bir yanından ulaşmak mümkün.
 

Ne Yenir?

Yöre oldukça zengin bir mutfağa sahip. Çiğ böreğiyle ünlü Eskişehir’de Arapaşı, kapama, haşhaşlı dolama, bükme geleneksel lezzetler arasında tadabileceğiniz yemekler. Tercihiniz Eskişehir’e özgü bir lezzet olan çiğ börekten yana ise Papağan ve Eskişehir Çiğ Börek Evi  tavsiye edebileceğim mekanlar.
 

Nerede Kalınır?

Eskişehir’de konaklamak için her türlü konfora sahip oteller bulmanız mümkün. Anemon Otel: 0 222 340 66 66, Yimpaş Hotel: 0222 221 77 79 , Soyiç Hotel: 0 222 230 71 90, Atışkan Otel: 0 222 232 45 45, Has Termal Kaplıcaları: 0222 458 13 14.