Cennet-Cehennem ve Dilek-Astım Mağaraları

Antik çağlardan beri adından sıkça söz ettiren mitolojik Cennet ve Cehennem obrukları büyük ve derin çukurlardan oluşan doğa harikaları. Dilek-Astım Mağaraları ise ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlerle süslü.

Mersin yöresinde bulunan Cennet-Cehennem Obrukları(Çökükleri) Antik Çağlardan beri mitolojik hikayelerle süslenmiş ve kutsal anlam taşıyan yerler. Yeraltındaki suların binlerce yıllık zaman içinde kireç tabakalarını eritmesi sonucu meydana gelmiş olan bu çökükler halk arasında Cennet-Cehennem adıyla anılır olmuş. Ziyarete gelenlerin üzerinde bıraktığı etkiler, bu adların ne kadar haklı olduğunu da gösteriyor aslında.

Cennet’e gitmek kolay değil.

Cennet Obruğu’na girerken dikkatli olmak gerekiyor. Yazın gidenler için Mersin sıcağında 450 basamaklı patika yoldan inilip çıkılması hiç kolay değil. Çöküğe inen merdivenlerin başında, tansiyon ve kalp rahatsızlığı olanların çöküğe ve mağaralara inmesinin sakıncalı ve yasak olduğu hususunda uyarı var. Çöküğün derinliği 70 metre. Uç tarafında 200 metre uzunluğunda ve en derin noktası 135 metre olan mitolojik Typhon Mağarası bulunuyor. Mağaranın hemen girişinde M.S 5 veya 6. yy.a ait Meryem Ana Kilisesi var. Mağaraya girerken çok dikkatli olmanızda fayda var. Oldukça nemli olan mağaranın içi çok kaygan.

Cehennem Çukuru

Cennet Obruğu’nun 100 metre yakınında Cehennem Obruğu yer alıyor. Oluşumu tıpkı Cennet Obruğu gibi. Cehennem Obruğu’ndan size ayrılan platformdan aşağıya baktığınızda içinizi saran ürpertiyle buraya neden bu ad verildiğini anlıyorsunuz. Ağız çember çapları 50 metre ve 75 metre, derinliği ise 128 metre. İçine suçlu ve günahkârların atıldığı rivayet edilen Cehennem Obruğu’na kenarları içbükey olduğu için inmek mümkün değil. Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon'u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı'nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiş.

Dilek-Astım Mağaraları

Aynı bölgede bir kilometrelik mesafede Dilek-Astım Mağaraları bulunuyor. Mağaranın girişinde araçların park edebileceği geniş bir alan, kafe ve hediyelik eşya satışı yapan dükkanlar var. Astımlı hastalara iyi geldiğine inanıldığı ve içinde dilek tutulduğu için bu adla anılır olmuş. İçine demir bir merdivenle iniliyor. Dev sarkıt ve dikitlerle süslü mağaranın içinde çok güzel ışıklandırma sistemi var. İçinde ortalama sıcaklık 15 derece. Nem oranı ise çok yüksek.
Park alanından Göksu Deltası, Kızkalesi ve Erdemli sahillerine içine alan çok güzel bir manzara gözüküyor. Bunu atlamayın.

Nasıl Gidilir?

Cennet-Cehennem Obrukları, Silifke’den 22 km, Mersin Kızkalesi’nden 7 km uzaklıkta bulunuyor. Silifke - Mersin karayolunun 20. km.sinden kuzeye ayrılan 2 km. lik dağ yoluyla kıvrıla kıvrıla ulaşılıyor.

Ne Yenir?

İki kilometrelik dağ yolu boyunca bir çok lokanta var. Buralarda sac kavurma, gözleme ve bol köpüklü yayık ayranı içebilirsiniz. Ziyaret edilen yerlerin girişinde de bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafeler var. Kızkalesi’ne beş km. uzaklıkta bulunan Narlıkuyu ise balıkçı lokantaları ile tanınıyor.

Nerede Kalınır?

Narlıkuyu ve Kızkalesi  bu yörenin en popüler yerleri. Dolayısıyla buralarda  konaklamak için pansiyondan nitelikli otellere kadar oldukça fazla seçeneğiniz var.