Kralların şehri: Aizonoi

Tarihi M.Ö. 3 binli yıllara uzanan Aizonoi Kenti, dünyanın ilk kurulan borsa binası ve en iyi korunmuş Zeus Tapınağı ile yüzlerce yıl öncesinin asaletini ve ihtişamını koruyor.

Geçen hafta Kütahya ve çevresi için yola çıktığımda kar sürpriziyle karşılaştım. İki gün boyunca zaman zaman tipi şeklinde yağan kar, fotoğraflara bazen olumsuz yansısa da, Aizonoi karlar altında bile muhteşemdi. Zamanında 120 bin insanın yaşadığı Aizonoi'nin tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanıyor. Friglerin ana yerleşimlerinden biri olan kentin adının mitoloji kahramanı Azan'dan geldiği sanılıyor.

Antik kent Çavdarhisar'a birkaç kilometre mesafede. Çavdarhisar'ın 1969 depreminde terk edilen evleriyle antik kent kalıntıları iç içe bulunuyor. İlçenin içinden ilerlediğinizde sizi önce Koca Irmak karşılar. Derenin üzerinde hala kullanılan Roma Köprüsü'nden karşıya geçtiğinizde sol tarafta inanılmaz ihtişamı ile dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı'nı görürsünüz. Devasa podyumlar ve yüksek sütunlar ile kralların şehrine yakışan bu mimari yapının görkeminden etkilenmemek imkansız. Halen kazı çalışmaları devam eden Aizonoi'nin en önemli özelliklerinden biri de dünyadaki ilk borsanın burada kurulmasıdır. Şehrin ortasına M.S 300'de kurulmuş ve ekonomik kurallar yazılı olarak belirtilmiştir. 6-7 metre yüksekliğindeki meydandaki kuleye çıkılarak, mal fiyatları bildirilirmiş. Borsa binası ve Zeus tapınağını geçtikten sonra, sol tarafta büyük Roma hamamları bulunmakta. Hemen ileride de 20 bin kapasiteli tiyatro ve bitişiğinde de stadyum var. Antik kenti dolaştıktan sonra köy kahvesinde çayımızı yudumlayıp Kütahya'yı dolaşmayı ihmal etmeyin. Yaklaşık yarım saatlik mesafede olan Kütahya'yı tanımak için önce Hisar Tepesi'nde olan Kütahya Kalesi'ne çıkın. Kuşkusuz Kütahya denince akla önce çini geliyor. Bugün de çini geleneği sürüyor Kütahya'da.

Nasıl Gidilir?

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizonoi, Kütahya'ya 50 km mesafede. İstanbul çıkışlı olanlar için otobandan Adapazarı yönüne gidip Bozöyük üzerinden Kütahya ulaşabilirsiniz. Oradan da Afyon sapağından Gediz- İzmir yoluna dönüldüğünde Çavdarhisar tabelalarını takip ederek antik kente ulaşabilirsiniz.

Ne Yenir?

Yöresel yemekler için Germiyan sokaktaki Germiyan Konağı'nı tavsiye ederim. Cimcik ve Gediz güveci, Sıkıcık Çorbası, Tutmaç çorbası yörenin en ünlü yemekleri.

Nerede Kalınır?

Antik kentin olduğu yerde konaklamak için yeterli bir yer yok. Günübirlik gidilecek olan bu yerde konaklamak için en yakın yer Kütahya. Hotas Otel: 0274 224 89 90, Harlek Hotel: 0274 245 22 24, Otel Bakırsözer: 0274 224 81 46, Otel Erbaylar: 0274 223 69 60, Yoncalı Tütav Otel: 0274 249 42 12.