Bozkırın şirin evleri

Göz okşayan sıcak ve estetik mimarili konakları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, sıcakkanlı ve misafirperver insanlarıyla bozkırın ortasına kurulmuş Beypazarı’ndayız.

Beypazarı denince akla ilk gelen tarihi evleridir. Tarihi Beypazarı sokaklarında gezmeden önce yeni ve eski Beypazarı'nı tüm ihtişamı ile bir bakışta görebileceğimiz Hıdırlık Tepesi’ne çıkıyoruz. Eski Türk konaklarını, tarihi camileri, tepeden izleyip sonra yanlarına gidiyoruz. 
 

Yaşam devam ediyor

Tamamına yakınında oturulan tarihi evler ve işyerlerinde eskisi gibi halen aktif yaşam devam ediyor. Dolayısıyla eski kültür de devam ediyor. Fakat şu anda en gözde yer, yöresel ürünlerin satıldığı ve restore edilen tarihi konakların bolca olduğu Alaattin Sokak. Burada evler çok güzel görünüyor, pencerelerinden çiçekler sarkıyor. Dış cephelerinin giydirilmesi tamamlanan 320 evin sunduğu görsel zenginlik görülmeye değer. Diğer evlerin de restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tarih boyunca bir çok yangın geçirmiş olan Beypazarı’nda asıl büyük yangın 1884’de çıkmış ve binlerce evi yok etmiş. Yangın sonrası Safranbolulu ve Beypazarlı ustalar büyük çaba sarf ederek bugünkü evleri yapmışlar. Evler, genellikle üç katlı, temel duvarları taş, üst katlar ahşap, çatılar alaturka kiremitlerle kaplı. Evlerin planı ise alt katlar, öncelikle halkın toprağa bağlı yaşam biçiminin gereği olarak ahır, samanlık ve hizmetkâr bölümü olarak kullanılıyor. Üst katlar asıl yaşam alanlarını oluşturuyor. Büyük evlerde esas katın üstüne ayrıca yapılan katla selamlık, haremlik bölümleri bulunuyor.

Fiyatlar uçuk değil

Alaattin Sokak’ta yöre halkının el emeği ürünleri hamaktan örtülere, ceviz sucuklarından meşhur Beypazarı Kurusu’na kadar sattıkları tezgahlar sıralanıyor. Beypazarı’nın bir özelliği de Türkiye'deki yetiştirilen havuçların büyük bir bölümünün burada yetişmesi. Dolayısıyla havuç lokumu, havuç reçeli ve havuç suyu bol bol bulunuyor tezgahlarda. Fiyatlar da öyle turistik yerlerdeki gibi uçuk değil. Belediye standart fiyat belirlemiş hepsine. Sokağın solundan yukarıya doğru çıktığınızda Beypazarı kültürünü yansıtan eserlerin, antika eşyaların sergilendiği müze ev olan “Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” çıkar karşınıza. Tipik Beypazarı Evi özelliklerini taşıyan binada Beypazarı kültürünü yansıtan eserler, kıymetli madenler, antika eşyalar ve Beypazarı tarihine ışık tutan tarihi belgeler sergileniyor.
Beypazarı tarihi çarşısında “telkari” denilen otantik gümüş takılar, bakırcılık, yerel dokumacılık gibi el sanatları da halen yaşatılmaya devam ediyor. 
 

İnözü Vadisi

Bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile zengin bir görünüme sahip İnözü Vadisi, otomobil ile Beypazarı'na beş dakika mesafede bir mesire yeri. Balık sırtı görünümünde yükselen dik kayalardan oluşan vadide bulunan tesislerde kuş sesleri eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.
Bir kültür cümbüşü olan Beypazarı'na eğer bir gün yolunuz düşerse hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Herkes size elinden geldiğince gönüllü bir şekilde yardımcı olmaya çalışacaktır. 
 

Nasıl Gidilir?

Beypazarı, İstanbul'dan 320 km, Ankara’ya 100 km uzaklıkta bulunuyor. İstanbul çıkışlı otoban takip ederek Adapazarı Akyazı çıkışından girerek Ankara’ya doğru devam ederseniz tabelalar sizi Beypazarı’na ulaştıracaktır. Ankara’dan ise İstanbul yoluna çıkarak Ayaş-Beypazarı yoluna devam etmeniz gerekiyor.
 

Ne Yenir?

Hafif acı biberli tarhana çorbası, sebze-et karışımından yapılan ve toprak kaplarda fırınlarda pişirilen Beypazarı Güveci, sac kavurma, ince kara üzüm yaprağına sarılan etli dolma yörenin belli başlı geleneksel yemekleri. Tatlılar ise 80 kat ince yufkadan hazırlanan baklava ve höşmerim. Taş Mektep denilen bir Beypazarı evini restoran haline getirmişler. Biz orada yedik. Belediye tarafından sabitlenen menüde aynen bunlar vardı. Fiyatlarda oldukça makuldü. Mesire alanı olan İnözü Vadisi'ndeki kır lokantalarında da  ister yöresel yemekleri, ister ızgara çeşitlerini seçebilirsiniz. 
 

Nerede Kalınır?

Beypazarı’na gittiğinizde tercihiniz tarihi konaklardan yana olmalı. Pansiyon  ve butik otel haline gelmiş bir çok tarihi ahşap konaklar var. Akşemseddin Otel: 0312 763 01 12, Beypazarı İpek Yolu Konağı: 0312 762 27 22, Me’vaların Konağı: 0312 762 36 38, Beyzade Nuri Efendi Konağı: 0312 763 41 40.