Güneşin Şehri Sinasos

Sinasos şimdiki adıyla Mustafapaşa eski Rum evlerinin bulunduğu küçük sevimli bir kasaba.  Kapadokya yöresinde özgün mimarisi en çok korunmuş nadir yerleşim yerlerinden biri.

Eski adı Sinasos olan Mustafapaşa, bölgenin en bakımlı ve en iyi korunmuş evlerine sahip bir yerleşim alanı. Yunanca'da anlami "Güneşin şehri" olarak geçiyor. Mustafapaşa, 20. yüzyılın başlarına yani mübadele dönemine kadar çoğunluğu Rumların yaşadığı 3000 nüfuslu bir kasabaydı. O dönemler, İstanbul’da yaşayan varlıklı Rumların da yazlık mekanıymış. 1924-26 yıllarında yaşanan mübadele sürecine kadar, 700 civarında taş konak varmış. Bugün ise 120’si 1990’lı yıllardan bu yana yapılmış yaklaşık 750 hanenin olduğu bir yer. Bugün kasaba halkı Yunanistan’a göç etmiş Rum hemşehrileri ile iletişim halinde. Hatta her yıl Rumlar Belediye'nin davetiyle köyü gezmeye geliyorlar.

Evler bir sanat eseri

Rumlardan kalma ahşap tarihi evler zengin taş işçiliğinin göstergesi. Evlerde dış mekan yöreye özgü taşın tek renk sadeliğini taşırken iç mekânlar rengarenk bir atmosferde. Birçok konağın özgün duvar resimleri ve tavan süslemeleri insanı büyülüyor. Mustafapaşa merkezindeki en etkileyici yapı, Osmanlı Dönemi'nde inşa edilmiş güzel taş ve ağaç işçiliği gösteren bugün restore edilerek halı mağazasına dönüştürülmüş kervansaray ve kesme taştan yapılmış camidir. Evlerden ise en ünlüsü Asmalı Konak dizisinin de ilk evi olan Old Greek House. Restoran olarak kullanılan evde yörenin seçkin lezzetleriyle tanışabilirsiniz. Mustafapaşa’nın etrafında çokca üzüm bağı göreceksiniz. Buranın kaya mahsenlerde sakladıkları çok güzel şarapları var. Eğer bağ bozumu zamanında giderseniz her yer şarap kokar.

Mustafapaşa'nın iki kilometre ilerisinde de Ihlara Vadisi’nin küçük bir benzeri gibi duran Gömede Vadisi yeralıyor. Damsa Barajı’nın yukarısında yeralan bölgede küçük bir yer altı şehri ve çok sayıda barınaklar  yeralıyor. Mustafapaşa'da şu anda yeralan kilise ve manastırlar ise Aios Vasilios Kilisesi, Konstantinos-Helena Kilisesi, Manastır Vadisi Kiliseleri, Alakara Kilise ve Aziz Basil Şapeli'dir. En önemlilerinden Aziz Basil Şapeli, iki sütunlu dikdörtgen planlı ve düz tavanlıdır.

Mustafapaşa’da Folklorik bebek sanatçısı Sibel Radiye Gül’ün eski bir Rum konağında kurduğu Kapadokya Bebek Müzesi’de kültür turizmine meraklı olanların çok ilgisini çekecektir.

Nasıl Gidilir?

Kapadokya bölgesinde bulunan Mustafapaşa, İstanbul'a 755. km, Ankara'ya 305 km, Ürgüp’e 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Nevşehir-Ürgüp- Mustafapaşa güzergahını izleyerek kasabaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kayseri Havaalanı Mustafapaşa’ya 60 km uzaklıkta bulunuyor.

Ne Yenir?

Mustafapaşa’da restoran olarak hizmet veren Old Greek House’da güveçte köfte ve incecik sarılmış yaprak sarmasının tadına mutlaka bakmalısınız

Nerede Kalınır?

Mustafapaşa’da eski Rum evleri ve tarihi konaklar restore edilerek otel olarak hizmet veriyor.
Sinasos Gül Konakları  (0384) 353 54 86, Otel Sinasos:0384 353 50 09.