İstanbul'un yanı başı kayak merkezi

İstanbul'un yanı başındaki kayak merkezi Kartepe, günübirlik kayakçılar için ideal. Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi'ne tepeden bakan Kartepe Palandöken'den sonra Türkiye'nin en çok kar alan ikinci bölgesi oldu....

Kartepe, İstanbul'a yaklaşık 125 km. uzaklıkta, Kocaeli'nin hemen çıkışında, Sapanca Gölü ile İzmit Körfezi'ne hakim bir noktada bulunuyor. Her ne kadar Sapanca Gölü ve çevresi bilinse de, Kartepe yeni yeni cazibe merkezi olmaya başladı. Kartepe'ye, Maşukiye'den güzel bir yol ile çıkmaya başlıyorsunuz. Bu yol rahat ve güzel. Kış aylarında araçların kaymasını engellemek için yolda beton asfalt kullanılmış.

Göl manzaralı
 
Zirveye yaklaştıkça buzlanmayı engelleyen sıcak asfalt kaplanmış yollara. Bu yüzden çetin doğa şartlarında bile otomobilinizle rahatça zirveye çıkabiliyorsunuz. Ama bu demek değil ki; zincir ve çekme halatı otomobilinizde bulunmasın. Kartepe, kış sporlarının yapıldığı diğer turistik bölgelerden farklı olarak, deniz ve göl manzarasına sahip birkaç dağdan biri. Sapanca Gölü'ne ve İzmit Körfezi'ne tepeden bakıyor. Kartepe ilk bakışta fazla yüksek gibi gelmeyebilir ama yoğun ağaç ve nemden dolayı Nisan ayında bile kar vardır burada. Kasım ortalarında başlayan kar, Nisan sonuna kadar, ortalama 1.5-3 metre civarındadır. Sıcak geçen bu aylarda bile Erzurum-Palandöken'den sonra en fazla kar Kartepe'de bulunur. Kartepe Kayak Tesisleri 1650 metre yükseklikte bulunuyor. Doğası ve benzersiz pistleriyle kısa sürede kayakseverlerin gözdesi olmaya aday mekan, en modern teleferik ve telesiyej sistemleriyle dikkat çekiyor. Kartepe'de uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 12 kayak pisti var. Üçünde telesiyej, birinde teleski olan pistlerin dereceleri kolay, orta, zor arasında değişiyor. Pistlerde kayağın yanı sıra snowboard da yapılabiliyor.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan çıkıyorsanız, TEM'den İzmit istikametine devam edin. Yaklaşık 100 km. sonra Sapanca- Arifiye tabelasından sapın. Gişelerden itibaren yol boyunca Kartepe levhaları sizi yönlendirecektir. Maşukiye gişelerden yaklaşık olarak 10 km ileride yer alıyor. Maşukiye'den sonra 17 km uzunluğunda bir yol sizi Kartepe'ye taşıyor. İstanbul'dan Kartepe'ye ulaşmak 2 saat sürüyor.

Ne Yenir?
 
Günübirlik gidenler otelin açık büfesinden faydalabilir. Tepede, Kadı Konağı'nda ve Geyik Alanı'nda sucuk-ekmek ve sıcak şarap servisi de yapılıyor. Fiyatlar makul, manzara nefis. Ayrıca zirve yolunda bulunan Maşukiye'de alabalık ve ızgara çeşitleri yiyebileceğiniz restoranlar da var.

Nerede Kalınır?
 
Kartepe'de tek konaklama yeri var. O da, 2005 yılında tamamlanan Green Park Resorts Otel. Aileler için apart seçenekleri de bulunan otelde 250 oda ve 50 apart bina var. Beş yıldızlı otelde konaklama; hafta içi kişi başı yarım pansiyon 135, hafta sonu ise 225 YTL. Sömestr boyunca 180 YTL. Tel: (0262) 315 47 00