Kış tatillerinin efsanesi Uludağ

Türkiye'de 'kayak' denince ilk akla gelen yer Uludağ. Ülkemizin en eski ve en ünlü kayak merkezi olan Uludağ, özellikle 1970'li yıllarda sosyetenin boy gösterdiği tatil merkeslerinin başında geliyordu. Fakat son yıllarda bu kesimin Avrupa'daki kayak merkezlerine yönelmesiyle Uludağ'ın eski imajı da kalmamıştı. Bugün ise yeni konaklama imkanları ve cazip koşullar ile Uludağ eski popülaritesini geri kazanıyor...

Kar kalınlığı 2 metre
 
Kayak tesislerinin yeterliliği, konaklama imkanları ve renkli gece hayatı Uludağ'ın vazgeçilmez bir tatil yöresi olmasını sağlıyor. Uludağ, 2543 metreye ulaşan doruğu ile Batı Anadolu'nun en yüksek dağı konumunda. Genellikle Kasım-Nisan ayları arası kayak yapılabiliyor. Ortalama kar kalınlığı 2 metre civarında oluyor. Uludağ oldukça zengin lift ve pist ağına sahip. 13 farklı pistin toplam uzunluğu 20 km'yi buluyor. Merkezde 5 telesiyej, 7 teleski ve 1 adet teleferik var. Özellikle Beceren Otel'in kafeteryasının önündeki pistler çok yoğun oluyor. Kayak dışında snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti gibi aktiviteleri de var. Otellerin hepsinde ve pist başlarında kayak odaları bulunuyor. Kayak malzemesi olmayanlar burada kiralayabiliyor ve ders alabiliyor. Kaymayı bilmiyorsanız hiç sorun değil. Uludağ'a gelenlerin birçoğunun kaymaya yeni başlayanlar olduğunu kısa sürede fark edeceksiniz zaten. Eğer kayak öğretmeni eşliğinde öğrenirseniz iki saat içerisinde Uludağ'ın birçok yerinde kendi başınıza kayabilirsiniz. Oteller bölgesi 2000 metre yükseklikteki Kirazlı Yayla'da bulunuyor. Oteller, kayak pistleri dışında çeşitli aktivitelerle konuklarının beklentilerini karşılamaya çalışıyor. Bu bölge, kış geceleri tam bir eğlence merkezine dönüşüyor. Kar şenlikleri ve yarışmaların düzenlendiği geceler renkli görüntülere sahne oluyor. Uludağ her ne kadar çok ünlü bir kış sporları merkezi de olsa, yazın da çok güzel... Yaz ve bahar aylarında kampçılık, yürüyüş ve günübirlik piknik olanakları mevcut. Özellikle sarıalan bölgesi yaz aylarında piknik yeri olarak kullanılıyor. Ayrıca yöredeki Kilimli, Buzlu, Aynalı ve Karagöl gibi krater gölleri de tatilcileri cezbediyor.

Nasıl Gidilir?
 
Uludağ Milli Parkı'na hem karayolu ile hem de teleferik ile ulaşım sağlanıyor. Bursa şehir merkezinden Uludağ Milli Park'ın girişi 22 km. Milli Park, Oteller Bölgesi arası ise 12 km. Yol tamamen asfalt ve parkeden oluşuyor. Kış aylarında Uludağ'da yoğun buzlanma ve sis oluyor. Yolun önemli bir bölümü orman içinden geçtiği için güneş almayan yerler çok fazla. Dolayısıyla umulmadık yerlerde buzlanmalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden dağa çıkarken ve inerken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Otomobilinizde zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmayı kesinlikle unutmayın.

Ne Yenir?
 
Uludağ'da yeme-içme açısından alterenatif bir hayli fazla. Her otelin barı ve restoranı var. Sarıalan ve Kirazlıyayla'da et-mangal restoranları bulunuyor. Uludağ'da en çok tercih edilen şey mangalda sucuk ve sıcak şarap.

Nerede Kalınır?

Uludağ konaklama açısından oldukça zengin. 'İkinci bölge' denilen yeni tesislerin bulunduğu bölge, birinci bölgedeki tesislere nazaran daha tenha. Sömestr ve hafta sonlarında oteller kalabalık, rezervasyonsuz gitmeyin. Fiyatlar, kişi başı yarım pansiyon 110 YTL'den başlıyor. Ağaoğlu:0224 285 2001, Beceren: 0224 285 2111, Akfen 0224 285 2023, Kartanesi: 0224 285 2435, Kervansaray: 0224 285 2187, Grand Yazıcı: 0224 285 2050, Club Voyage:0224 285 2322, Karinna Otel: 0224 285 23 60, Monte Baia Otel: 0224.