Hayat 'Yazı'lı Gölyazı

Uluabat Gölü'nün hayat verdiği küçücük bir adada binlerce yıllık tarihin sergilendiği Gölyazı; kıyıya demir atan rengarenk balıkçı sandalları, tarihi kalıntıları ve insanların sıcaklığıyla sizi bir anda içine çekiveriyor....

TARİH doğa ve huzurun iç içe olduğu bir yer Gölyazı... Bursa-İzmir Karayolu'nun üzerinde Bursa'ya 33 km, İstanbul'a 2.5 saat uzaklıktaki bu balıkçı köyüne, zeytin ağaçları arasından kıvrılarak giden yol ile ulaşılıyor. Yolun sonunda belde girişinde yol ikiye ayrılıyor. "Sahil Yolu ve Şehir" yazan iki el yazımı tabela ile yönlendiriliyorsunuz. Köyün merkezine doğru ilerlediğinizde sizi yarımadanın sonunda ulu bir çınar ile bir köprünün karşıladığını görebilirsiniz. Köprüyü, 500 yaşına merdiven dayamış bu ulu çınar gölgelendiriyor. İçinden sular akan bu hayli yaşlı ağaç, "Ağlayan Çınar" olarak da anılıyor. Yakın zamana kadar ahşap olan bu köprü, önceki yüzyıllarda akşam oldu mu kapatılırmış. Son derece güvenli olan kent, bölgenin bir sığınma merkeziymiş. Hatta 14. Yüzyıl'ın başında Selçuklu ve Osmanlı akınlarından korkup İznik ve Bursa'dan kaçan Hıristiyan mülteciler, bölgede en güvenli gördükleri Apolyont Kalesi'ne sığınırmış.

Tarihin tanığı evler
 
Köprüyü geçince karşınıza köyün meydanı çıkıyor. Adanın çevresi bugün büyük ölçüde yıkılmış kale duvarları ile çevrili. Kalenin en görkemli yeri adanın girişinde yer alıyor. Bu büyük surların üzerinde ise, ahşap yapılarıyla dikkat çeken 3-4 katlı Rum evleri bulunuyor. Bu evler, zamanında ipek böceği bakılabilmesi için çok büyük olarak yapılmışlar. Ara sokaklara girdiğinizde adayı çevreleyen antik Lapedium kentinin kalesinin kısmen ayakta kalan surlarıyla karşılaşacaksınız. Tümüyle sit alanı sayılan bölgenin tarihi, çok eskilere dayanıyor. Gölyazı, Roma döneminin izlerini taşımakta. Gölyazı'da Aya Konstantin Kilisesi, Apollon Tapınağı'nın kalıntıları, antik tiyatro, antik Lapedium kenti kalesinin ayakta kalan surları gibi pek çok tarihi eserler mevcut.

Sivil Toplum Örgütleri'nin girişimi

Aslında köy olmasına rağmen Gölyazı, tipik bir balıkçı kasabası görünümünde. Sokak aralarında, evlerin önünde ağlarını örmeye ve onarmaya çalışan kadınlara rastlıyorsunuz. Gölyazı kadınları da kocalarıyla birlikte balık avına çıkıyor. Erkeklerin bazıları bunun bereket getirdiğine inanıyor. Önümüzdeki yıllarda uluslararası açık hava sanat parkına dönüştürülmesi amaçlanan Gölyazı, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Belediye ile ortak olarak yeni bir çehreye de kavuşmuş. 200'den fazla bina boyanmış.

Kirlilik tehdidi var

Uluabat Gölü, Gölyazılılar için hayat demek. Eskiden olduğu gibi göldeki balıkçılığın yüzde 85'i bu köyde yapılıyor. Gölde bulunan deniz ürünleri ise tatlı su ıstakozu, kerevit, sazan, yayın, İsrail çapağı ve turna. Ancak kirlilik göldeki doğal hayatı de özellikle de, Uluabat'ın o ünlü yayın balığı artık yok denilecek kadar azalmış. Ortalama derinliği sadece 2 metre olduğu için suyu genellikle bulanık. Gölyazı'da sabah balığa çıkılmasıyla başlayan hareketlilik, saat 11.00'e doğru, meydandaki mezat yerinde yüksek sesle dile getirilen rakamlarla sürüyor. Uluabat Gölü'nde irili ufaklı birçok ada bulunuyor. Bunlar; Nailbey (Manastır), Terzioğlu, Kerevit, Arifmolla ve Kızadası. Adaların en büyüğü Nailbey Adası'nda bulunan manastır, Bursa ve çevresinde, günümüze kadar gelebilen en eski manastırlardan biri.

Nasıl Gidilir?

BURSA'dan çıkıp Balıkesir- İzmir yolunun 33. kilometresindeki Gölyazı tabelasından sola dönüp Gölyazı Köyü'ne ulaşacaksınız. İstanbul'dan gidenler ise Eskihisar'dan Topçular'a feribotla geçip Yalova üzerinden veya Yenikapı-Yalova arası çalışan hızlı feribotu kullanabilir. Bursa'dan ulaşım için Gölyazı'na ait otobüs seferleri de mevcut.

Ne Yenir?

KAFE-lokanta tarzı yerde göl balıkları olan turna, sazan, mevsiminde ise kerevit yenebilir. Eğer sabah 10.00 gibi gelirseniz, balıkçıların mezat saatine rastlayabilirsiniz. Burada göl balıklarından satın alabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

GÖLYAZI yerine yarım saatlik mesafede bulunan Bursa'yı tercih edebilirsiniz. Otel fiyatları kişi başı 40 YTL'den başlıyor. Almira Otel: (0224) 250 20 20, Büyük Yıldız Hotel: (0224) 233 96 00, Yıldız Termal Hotel: (0224) 233 39 90, Safran Otel: (0224) 224 72 16. Bu arada, Uluabat Gölü'- nün kenarında kamp kurmak için göl kenarında uygun yerler var.


Mutlaka Yapın!..

Yüzyıllar öncesinden akıp gelen bir hayatın canlı tanığı olan Gölyazı'daki tarihi yerleri mutlaka gezin. Ayrıca Uluabat Gölü'nün enfes balıklarından tatmadan şehri terk etmeyin.